Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła do awaryjnego użycia szczepionkę przeciwko koronawirusowi firmy Moderna. To już drugi preparat, który otrzymał "zielone światło" od władz w Waszyngtonie. W poniedziałek w USA ruszyły szczepienia produktem firmy Pfizer.

Prudukt Moderny to pierwsza w historii tej 10-letniej firmy biotechnologicznej szczepionka dopuszczona do użytku i druga przeciwko Covid-19 wprowadzoną do obiegu w USA. W poniedziałek w Stanach Zjednoczonych ruszyły szczepienia preparatem koncernu Pfizer.

W pierwszym pakiecie rozdysponowane zostanie sześć milionów dawek szczepionek Moderny. Władze oczekują, że do końca roku łącznie po pierwszej dawce szczepionek obu firm będzie dwadzieścia milionów Amerykanów. Oba preparaty wymagają drugiego zastrzyku w trzy tygodnie po pierwszym.

Łatwiejsza w transporcie

Stosowanie produktów Moderny znacznie usprawni proces szczepień, głównie z uwagi na to, że jej preparat jest łatwiejszy w transporcie niż ten Pfizera. Szczepionkę Moderny można przechowywać w większości standardowych zamrażarek medycznych, natomiast preparat Pfizera musi być transportowany i przechowywany w bardzo niskich temperaturach, które wymagają specjalistycznych zamrażarek lub suchego lodu.

Po rozmrożeniu szczepionkę Moderny można trzymać w lodówce przez 30 dni, natomiast Pfizera tylko przez pięć dni. 

Ponadto preparat Moderny można wysyłać w pojemnikach po 100 dawek, a Pfizera po minimum 975. Tak duża minimalna liczba stanowi wyzwanie szczególnie na obszarach wiejskich.

Będzie trzecia szczepionka?

Obie szczepionki są wysoce skuteczne w zapobieganiu Covid-19.

Oprócz Pfizera i Moderny szczepionki wypuszczą w USA także inne firmy. 

Koncern Johnson & Johnson testuje swój produkt i oczekuje, że w styczniu zakończy fazę badań klinicznych. W przeciwieństwie do szczepionek Pfizera i Moderny preparat Johnson & Johnson wymaga przyjęcia tylko jedne dawki. 

Firma prawdopodobnie w lutym wystąpi do FDA o zgodę do użytku.