Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że od poniedziałku w 11 województwach zostaną poluzowane restrykcje wprowadzone w ramach walki z koronawirusem. Uczniowie klas I-III wrócą do nauczania hybrydowego. Zostaną także otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Kolejne plany znoszenia obostrzeń zostaną ogłoszone w następną środę. Agencja Reutera poinformowała, że Komisja Europejska zrezygnuje z dodatkowych 300 milionów dawek szczepionek firm AstraZeneca i Johnson & Johnson, które zagwarantowała jako opcje w ramach umów podpisanych z firmami farmaceutycznymi.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

* W środę odnotowano w Polsce 13 926 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 740 osób. [ZOBACZ RAPORT]

* Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 26 kwietnia w 11 województwach zostaną poluzowane obostrzenia: uczniowie klas I-III wrócą do hybrydowego nauczania, zostaną także otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. [CAŁA LISTA]

* Kolejne decyzje ws. luzowania obostrzeń zostaną przedstawione w następną środę. Rząd chce pokazać plan otwierania m.in. restauracji i hoteli. 

* Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że egzaminy maturalne i ósmoklasisty odbędą się zgodnie z zaplanowanymi terminami. Od 4 do 20 maja będzie miał miejsce egzamin maturalny, a od 25 do 27 maja - egzamin ósmoklasisty. [ZOBACZ WIĘCEJ]

22:49 Słowacja otwiera siłownie i ogródki restauracyjne

Premier Słowacji Eduard Heger poinformował w środę, że od poniedziałku będą mogły działać tarasy i ogródki restauracyjne oraz centra fitness. Podziękował też za przestrzeganie obowiązujących restrykcji.

21:28 Dr Sutkowski: Po długim lockdownie potrzeba bardzo delikatnego otwarcia

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił stopniowe luzowanie obostrzeń w tym m.in. w jedenastu województwach od poniedziałku powrót do hybrydowego nauczania w klasach 1-3; otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, po weekendzie majowym prawdopodobnie otwarcie instytucji kultury.

W ocenie prezesa Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michała Sutkowskiego "powolny, ostrożny powrót do normalności to dobre rozwiązanie". Potrzeba bardzo delikatnego otwarcia i takie nastąpiło. Uważam, że to jest dobry ruch - ocenił w rozmowie z PAP.

Jeżeli mamy bardzo duży i długo trwający lockdown, po którym sytuacja nie tylko w Polsce, ale w całej Europie poprawia się, ale jest jeszcze daleka od doskonałości, to trzeba zachować dużą ostrożność. Długi lockdown oznacza, że długo walczyliśmy z pandemią i koronawirusa jest wciąż dużo w przyrodzie, ponadto długo były problemy z ochroną zdrowia, z ilością różnego rodzaju zdarzeń medycznych - covidowych i niecovidowych - mówił dr Sutkowski. Jak zaznaczył - obok powodów tylko natury medycznej powolnego odmrażania kolejnych gałęzi życia gospodarczego, są także powody psychologiczne i społeczne.

19:30 Grecja otwiera się na turystów

Grecja powinna być gotowa na otwarcie się dla turystów od 15 maja - poinformował w środę premier tego kraju Kyriakos Micotakis. Dodał, że pandemia koronawirusa wykazuje w Grecji oznaki stabilizacji dzięki kampanii szczepień.

Szczepionki, testy i lepsza pogoda dają nam pewność, że ta bezprecedensowa pandemia dobiega końca - powiedział Micotakis w wystąpieniu telewizyjnym.

Zaznaczył jednak, że wskaźniki zakażeń są nadal wysokie i ludzie nie powinni podróżować podczas świątecznego weekendu, który rozpoczyna się 30 kwietnia. Podkreślam, że naszym celem jest bezpieczna Wielkanoc i bezpieczne lato - powiedział.

19:20 Ozdrowieńcy w Portugalii dostaną tylko jedną dawkę szczepionki

W Portugalii osoby, które przebyły Covid-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, otrzymają tylko jedną dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi - poinformowała w środę podległa resortowi zdrowia Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS) w Lizbonie.

Kierująca tą instytucją Graca Freitas wyjaśniła, że rozpoczęte już szczepienia osób, które w ciągu ostatniego półrocza chorowały na Covid-19, mają dotyczyć w pierwszej kolejności obywateli, którzy ukończyli 60. rok życia.

Freitas wskazała, że przyjęcie zaledwie jednej dawki szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 wynika z faktu “posiadania przez ozdrowieńców wysokiego poziomu przeciwciał". Dodała, że dotychczas nie szczepiono ozdrowieńców z powodu niewielkiej ilości szczepionek.

18:58 Bundestag przyjął jednolite ograniczenia epidemiczne dla całych Niemiec

Mimo ostrej krytyki ze strony opozycji Bundestag przyjął w środę większością głosów poprawki do ustawy o ochronie przed zakażeniami, tworząc tym samym podstawę prawną do wprowadzenia mechanizmu jednolitych ograniczeń epidemicznych, w tym godziny policyjnej, dla całego kraju.

Rząd Niemiec zatwierdził w zeszłym tygodniu projekt nowelizacji ustawy o ochronie przed infekcjami, dziś przyjął ją Bundestag. Poprawki muszą jeszcze zostać zaakceptowane przez Bundesrat, drugą izbę niemieckiego parlamentu.

Nowelizacja wprowadza mechanizm tzw. hamulca bezpieczeństwa, limitu liczby zakażeń, od którego wprowadzane będą ograniczenia epidemiczne na terenie całej RFN. Dotychczas o restrykcjach decydowały dekretami władze poszczególnych krajów związkowych Niemiec.

Jeśli siedmiodniowa liczba infekcji przekroczy 100 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców w życie wejdzie godzina policyjna. Nie wolno będzie opuszczać mieszkania lub posesji między godz. 22 a 5. Od tej zasady będą obowiązywać wyjątki obejmujące nagłe wypadki, obowiązki zawodowe, konieczność udzielenie pomocy, opiekę nad zwierzętami lub inne ważne powody. Do północy będzie można samotnie wyjść na spacer lub pobiegać.

18:40 Papież: Szczepionki to dobro wspólne

Papież Franciszek oświadczył, że szczepienia przeciwko Covid-19 powinny być uważane za "powszechne dobro wspólne", wymagające "konkretnych działań inspirujących cały proces badań naukowych, produkcji i dystrybucji" preparatu. Musi ona, dodał, być solidarna.

Watykan opublikował w środę przesłanie listu papieża do uczestników XXVII Szczytu Iberoamerykańskiego.

Franciszek podkreślił, że potrzebne są "nowe formy solidarności na poziomie międzynarodowym i mechanizmy mające na celu zagwarantowanie sprawiedliwą dystrybucję szczepionek, która nie będzie oparta na czysto ekonomicznych kryteriach, ale uwzględni potrzeby wszystkich, zwłaszcza najsłabszych i wymagających pomocy".

18:04 KE rezygnuje z dostaw szczepionek

Komisja Europejska zrezygnuje z dodatkowych 300 milionów dawek szczepionek firm AstraZeneca i Johnson & Johnson, które zagwarantowała jako opcje w ramach umów podpisanych z firmami farmaceutycznymi - powiedział Reuterowi wysoki urzędnik UE.

Zdaniem agencji decyzja jest sygnałem, że Bruksela chce zdystansować się od AstraZeneca po napięciach w rozmowach ze spółką, po tym, jak producent nie dostarczył wymaganej porozumieniem liczby dawek z powodu problemów produkcyjnych.

Jest to również kolejny dowód, że blok odrzuca szczepionki, które są powiązane z bardzo rzadkimi, ale potencjalnie śmiertelnymi skutkami ubocznymi, i jest przekonany, że obecni dostawcy - na czele z firmą Pfizer/BioNTech - dostarczą wystarczającą liczbę dawek, aby zaszczepić co najmniej 70 proc. dorosłych w UE do końca lata - informuje agencja.

UE ma kontrakt na łącznie 400 milionów dawek z J&J, z czego tylko 200 milionów zostało już zamówionych, oraz oddzielny kontrakt z AstraZeneca na 400 milionów, z czego tylko 300 milionów zostało zakupionych.

17:33 Szczepionka na Covid-19 trafiła na tereny opanowane przez syryjskich rebeliantów

Pierwsza partia 53,8 tys. dawek szczepionek AstraZeneki w ramach programu COVAX dotarła w środę do północno-zachodniej Syrii kontrolowanej przez rebeliantów. Tymczasem sytuacja epidemiczna w całym kraju szybko się pogarsza.

Dostawa dotarła do Syrii w ciężarówce chłodni z Turcji, która przekroczyła w środę granicę w Bab al-Hawa. Jest to jedna z trzech partii, które mają w tym roku dotrzeć do prowincji Idlib. Wystarczy to do zaszczepienia ok. 850 tys. z ok. 4 mln mieszkańców enklawy. Oenzetowski program COVAX ma na celu zapewnienie szczepionek dla 20 proc. ludności najuboższych krajów świata, w tym 20 proc. mieszkańców Syrii.

Jak powiedział przedstawiciel rebelianckich władz ds. zdrowia Jaser Nadżib, kampania szczepień rozpocznie się 1 maja. W pierwszym rzucie wszystkie szczepionki zostaną użyte na potrzeby pierwszych dawek dla personelu medycznego.

17:28 Nie ma brazylijskiego wariantu koronawirusa w Polsce

Nie ma obecnie potwierdzonego przypadku brazylijskiego wariantu koronawirusa w Polsce - przekazał PAP w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, odnosząc się do informacji pojawiających się w przestrzeni medialnej.

Nie ma potwierdzonego wariantu brazylijskiego w Polsce. Został on zidentyfikowany u dwóch obywateli Polski przebywających w Belgii - przekazał Andrusiewicz.

Wyjaśnił, że wpis do rejestru przypadków pojawia się zgodnie z deklarowanym miejscem zamieszkania. Dwa przypadki przypisano więc w bazie do Polski, nie do Belgii, jednak ci dwaj obywatele w Polsce nie przebywają - wyjaśnił.

16:42 Valneva bez porozumienia z UE ws. dostaw szczepionki

Francusko-austriacki koncern farmaceutyczny Valneva nie osiągnął porozumienia z UE w sprawie dostaw szczepionki na Covid-19 i poinformował w środę, że będzie w związku z tym negocjować sprzedaż swego preparatu z poszczególnymi państwami unijnymi.

Rozmowy z UE nie przyniosły dotychczas "znaczących postępów" - oświadczyła Valneva, która na początku kwietnia ogłosiła pozytywne wyniki pierwszej fazy badań klinicznych nad szczepionką przeciw koronawirusowi.

Nie będziemy już dawać priorytetu dla scentralizowanych dostaw szczepionek dla Komisji Europejskiej - napisano w komunikacie prasowym koncernu.

UE ogłosiła 12 stycznia, że zakończyła "rozmowy rozpoznawcze" z firmą Valneva i rozważa zakup do 60 mln dawek szczepionki. Jednak do tej pory nie osiągnięto ostatecznego porozumienia w tej sprawie.

16:30 Dalsze decyzje o łagodzeniu restrykcji: w następną środę

Jeśli chodzi o plan dalszego postępowania m.in. przy otwieraniu branż gospodarki musimy brać pod uwagę jak będzie wyglądało dalsze tempo spadku liczby zakażeń; chcemy się temu przez tydzień przyjrzeć - zaznaczył szef MZ Adam Niedzielski. Taki plan - dodał - ma zostać przedstawiony w następną środę.

Pytany na konferencji prasowej o kolejne etapy odmrażania gospodarki w związku z m.in. planowanymi w restauracjach i w hotelach majowymi przyjęciami komunijnymi oraz "dlaczego jednak nie zdecydowano się na niehybrydową naukę", czyli powrót uczniów klas 1-3 do nauki stacjonarnej w szkołach, minister zapewnił, że w przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony szczegółowy "dalszy plan dłuższego postępowania".

Jeśli chodzi o kwestie dalszego planu, to po pierwsze elementem bardzo poważnym, który musimy brać pod uwagę jest to, jak będzie wyglądało dalsze tempo spadku przede wszystkim liczby zakażeń, ale ona spada dosyć dynamicznie. Natomiast chcemy jeszcze przez ten tydzień przyjrzeć się, jak będzie wyglądała dynamika spadku przede wszystkim obłożenia bazy szpitalnej, ale również zgonów - zaznaczył szef MZ.

16:24 Niedzielski: Na dziś zniesienie obowiązku noszenia maseczek na powietrzu jest nieakceptowalne

Na dziś, z mojego punktu widzenia, zniesienie obowiązku noszenia maseczek na powietrzu jest ryzkiem nieakceptowalnym - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że częstotliwość obecności wirusa mierzona liczbą nowych zakażeń musi być niższa.

Na zewnątrz mamy do czynienia z różnymi sytuacjami. Mamy sytuację spaceru po pustych ulicach, ale to jedocześnie może być sytuacja, że poruszamy się w mieście, gdzie jest bardzo dużo ludzi i jest tłok - wskazał.

15:59 Premier Portugalii opowiedział się za możliwością stosowania Sputnika V

Podczas odbywającego się w środę w Andorze Szczytu Iberoamerykańskiego premier Portugalii Antonio Costa opowiedział się za możliwością stosowania w jego kraju rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi Sputnik V.

Costa deklarując, że Portugalia kieruje się wytycznymi Europejskiej Agencji Leków w sprawie szczepionek, wezwał władze unijne do szybkiego podjęcia decyzji w sprawie dopuszczenia do stosowania preparatu Sputnik V oraz innych “skutecznych szczepionek".

Szef socjalistycznego rządu wyraził przekonanie, że polityka stawiania barier szczepionkom “z powodów miejsca ich wyprodukowania" jest niewłaściwa.

15:43 Czarnek o maturach i egzaminach ósmoklasisty

Egzaminy: maturalny i ósmoklasisty odbędą się zgodnie z zaplanowanymi terminami. Od 4 do 20 maja będzie miał miejsce egzamin maturalny, a od 25 do 27 maja - egzamin ósmoklasisty. Takie informacje na konferencji prasowej przekazał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Szef resort podkreślił także, że nie będą przeprowadzane testy na koronawirusa przed egzaminami.

15:30 Minister o luzowaniu obostrzeń

Od poniedziałku zostaną złagodzone restrykcje zwiazane z pandemią koronawirusa - ale nie wszędzie. Dotychczasowe obostrzenia zostają utrzymane w pięciu województwach - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. W jedenastu województwach od poniedziałku nastąpi powrót do hybrydowego nauczania w klasach 1-3. Otwarte tam zostaną także m.in. zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.

15:21 Rząd: W programie szczepień przeciw są preparaty tylko od producentów

Wszystkie dawki szczepionek przeciw Covid-19 dystrybuowane w ramach Narodowego Programu Szczepień pochodzą od producentów i są pełnowartościowe - poinformowano w środę na rządowym profilu SzczepimySię, odnosząc się do medialnych doniesień o fałszywych preparatach.

Wszystkie dawki dystrybuowane w ramach NPS pochodzą od producenta i są pełnowartościowe. Opisywana praktyka jest niezgodna z prawem i powiązana z pozyskiwaniem szczepionek z niesprawdzonych źródeł. W Polsce NIE odnotowaliśmy tego typu szczepień, co wskazano w artykule - przekazano na prowadzonym przez Centrum Informacyjne Rządu na Twitterze koncie SzczepimySię.

W mediach pojawiły się doniesienia, że w Meksyku i Polsce zidentyfikowano przypadki sfałszowanych szczepionek przeciw Covid-19.


15:03 Gowin o szczepieniach

Szczepienia to warunek, aby uniknąć śmierci i uszczerbków zdrowotnych dla tysięcy, a może nawet dziesiątków tysięcy Polaków. To jest również warunek, żeby gospodarka mogła funkcjonować bez ograniczeń sanitarnych - powiedział w środę podczas konferencji dot. szczepień w zakładach pracy wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

W tej chwili Polska zaczyna dysponować taką liczbą szczepionek, która pozwoli już wkrótce na to, aby szczepić mógł się każdy, kto wyraża taką wolę - powiedział Gowin.

Jego zdaniem program szczepień "to jest wielki test solidarności społecznej, jednocześnie wielkie wyzwanie logistyczne i organizacyjne". Dlatego rząd zaprosił do współpracy przy szczepieniach samorządy, i - jak powiedział Gowin - współpraca ta układa się bardzo dobrze. Teraz zwracamy się z apelem o współpracę do drugiego kluczowego środowiska - do przedsiębiorców - poinformował wicepremier.

14:59 Rozgoniona demonstracja antycovidowców w Berlinie

W Berlinie ponad 8 tys. osób zebrało się środę w dzielnicy rządowej, aby demonstrować przed parlamentem Niemiec przeciwko omawianej tam ustawie o ochronie przed infekcjami. W południe policja przerwała demonstrację. Sytuacja ciągle jest napięta, kilka osób zatrzymano.

Policja zdecydowała się na rozwiązanie protestu ponieważ manifestanci pomimo licznych upomnień nie zastosowali się do wymogów sanitarnych. Ogłoszono przez megafony, że uczestnicy demonstracji powinni oddalić się z okolic parlamentu i Bramy Brandenburskiej w kierunku południowej części parku Tiergarten. Na ulicy Icchaka Rabina ustawiono dwie armatki wodne - podał portal dziennika "Tagesspiegel".

Demonstranci wznosili okrzyki "Pokój, wolność, żadnej dyktatury". Na jednym z transparentów widniał napis: "Nie dla ustawy o pozbawieniu praw obywatelskich". Słychać było gwizdki i bębny.

13:35 Warszawa

"Ewa Więckowska, komisarz wprowadzona do Szpitala Południowego powinna zostać natychmiast zdymisjonowana. Nie uruchomiła wszystkich obiecywanych łóżek" - apeluje wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. W samorządowej placówce przejętej przez rząd leczonych jest obecnie 145 pacjentów, a miało być ich 300. Jak tłumaczy ten fakt lecznica?

13:25 Bank Światowy

Bank Światowy zatwierdził 2 mld USD na zakup i dystrybucję szczepionek dla 17 krajów rozwijających. Pakiety finansowe dla tych państw, które odczuwają skutki szoku gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa, są wypłacane na warunkach "grantowych lub wysoce preferencyjnych".

13:21 Bangladesz

Kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię koronawirusa wpędził 14,8 proc. społeczeństwa w biedę - informuje dziennik "The Daily Star", powołując się na raport dwóch miejscowych ośrodków badawczych. Najbardziej ucierpiał przemysł odzieżowy, który stracił zagraniczne zamówienia.

13:10 Indie

Przynajmniej 22 osoby podłączone do respiratorów zmarły w szpitalu w Nashiku, w stanie Maharasztra, po wycieku tlenu z głównego zbiornika - informuje dziennik "The Indian Express". Gazeta podała, że uszkodzony był jeden z zaworów zbiornika z tlenem.

12:55 TWOJE ZDROWIE. Koronawirus a zęby

12:45 Litwa: Wykryto nowy, nieznany dotąd wariant Covid-19

Na Litwie zidentyfikowano nieznany dotąd wariant koronawirusa. Specjaliści wskazują, że na razie nie ma oznak, by osoby zakażone nowym wariantem ciężej przechodziły chorobę.

Przypadki koronawirusa z mutacją E484 wykryto tylko w jednym rejonie, oniksztańskim. Władze rejonu poinformowały w środę, że stwierdzono już 40 przypadków.

12:37 Bielski szpital wojewódzki zmniejsza o 22 liczbę łóżek covidowych

Bielski szpital wojewódzki zmniejsza o 22 liczbę łóżek dla chorych na COVID- 19. To efekt spadku liczby chorych. Placówka podała w środę, że pierwszym etapem uwalniania miejsc covidowych, zgodnie z decyzją wojewody śląskiego, objęto oddział neurochirurgiczny.

Po uwolnieniu 22 łóżek dla osób zakażonych koronawirusem, które funkcjonowały na oddziale neurochirurgicznym, szpital dysponuje obecnie 164 miejscami dla pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. W tym 17 jest na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii dla osób, które wymagają respiratoterapii. Dodatkowo osiem łóżek dla pacjentek chorych na COVID-19 znajduje się na oddziale ginekologiczno-położniczym - zakomunikowała rzecznik szpitala Anna Szafrańska.

Dodała, że placówka, zgodnie z decyzją wojewody śląskiego, planuje w następnych dniach odmrażać kolejne oddziały, które w ostatnich tygodniach przystosowane były wyłącznie do hospitalizacji chorych na COVID-19.

12:30 Najnowsze doniesienia ekspertów

12:23 Opole: Do mieszkańców regionu trafi 3,5 mln maseczek

Straż pożarna rozpoczęła dystrybucję 3,5 mln maseczek przeznaczonych dla mieszkańców woj. opolskiego - poinformowało w środę biuro prasowe wojewody. Maseczki bezpłatnie będą rozdawane mieszkańcom regionu.

W załączonym do komunikatu filmie wojewoda opolski Sławomir Kłosowski powiedział, że na każdego mieszkańca województwa przypadną cztery maseczki. Zaapelował do wszystkich mieszkańców, aby korzystali z otrzymanego sprzętu, który już w najbliższych dniach powinien za pośrednictwem strażaków trafić do wszystkich gmin regionu.

12:16 Putin do obywateli: Zaszczepcie się przeciw Covid-19

Prezydent Rosji Władimir Putin zaapelował w środę w orędziu do wszystkich obywateli Rosji, by zaszczepili się przeciwko Covid-19. Putin zauważył, że pandemia koronawirusa nie została jeszcze pokonana i że "centralne znaczenie mają teraz szczepienia".

Podkreślił, że Rosjanie powinni mieć jak najszerszą możliwość przyjęcia szczepionki. 

12:10 Koronawirus w Śląskiem

Ponad dwa i pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem w Śląskiem. To znowu najwięcej kolejnych zachorowań w kraju.

Obecnie w szpitalach w Śląskiem dla chorych na Covid-19 wolnych jest nieco ponad 1200 łóżek, a respiratorów dokładnie 81.

Ostatniej doby w województwie śląskim wykonano około 10 tys. testów na obecność koronawirusa.

12:04 Włochy: Początek dystrybucji szczepionki Johnson&Johnson do regionów

We Włoszech rozpoczyna się w środę dystrybucja 184 tysięcy dawek szczepionki Janssen firmy Johnson&Johnson. Czekały one w magazynie bazy wojskowej pod Rzymem na zielone światło od Europejskiej Agencji Leków w związku z bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepów.

Włoskie Ministerstwo Zdrowia rekomenduje tę szczepionkę osobom powyżej 60 lat.

11:35 Izrael chciałby unieważnić umowę na szczepionki z AstraZeneką

Izrael zamówił 10 mln dawek szczepionki firmy AstraZeneca, ale w związku z obawami o możliwy związek preparatu z rzadkimi zakrzepami krwi u dorosłych władze prawdopodobnie usiłują wycofać się z tej umowy i rozważają odsprzedaż dawek do innych krajów.

Jak poinformowało w środę izraelskie radio wojskowe, przedstawiciele władz Izraela kontaktowali się z brytyjską firmą farmaceutyczną w sprawie unieważnienia kontraktu, ale AstraZeneca nie chce się do tego zastosować, obawiając się złej sławy.

Jako alternatywę, urzędnicy rozważają odsprzedaż szczepionek do innych krajów
, ruch, który mniej uderzy w wizerunek AstraZeneki, a także pomoże odzyskać pieniądze wydane na szczepionki - podaje anglojęzyczny portal Times of Israel.

11:22 Dania: Restauracje otwarte po czterech miesiącach, w wielu już brak wolnych miejsc

W Danii od środy po czterech miesiącach zamknięcia restauracje ponownie mogą przyjmować gości, którzy są zaszczepieni przeciwko Covid-19 lub posiadają negatywny test. Aplikacje służące do rezerwacji miejsc notują rekordowe zainteresowanie.

Według systemu Dinnerbooking skupiającego 850 lokali gastronomicznych ponad 215 tys. Duńczyków już zarezerwowało stolik na lunch lub kolację. W Kopenhadze wiele restauracji już nie przyjmuje zgłoszeń z powodu braku miejsc. Niektórzy decydują się na wyjazd do mniejszych miejscowości.

Według rządowego planu otwarcia społeczeństwa, osoby chcące zjeść na mieście muszą dokonać rezerwacji stolika 30 minut przed przyjściem oraz wylegitymować się zaświadczeniem o zaszczepieniu się przeciwko Covid-19, posiadaniu przeciwciał lub aktualnego negatywnego testu na koronawirusa. Informacje te dostępne są w aplikacji na telefon.

Dla wszystkich dostępne są ogródki kawiarniane na zewnątrz. Lokale muszą zostać zamknięte o godz. 22.

11:15 Szczepienia w Polsce

11:00 Polska Grupa Górnicza przygotowuje się do akcji szczepienia pracowników

Mysłowice, Bieruń, Ruda Śląska, Rydułtowy i Radlin - w tych miejscowościach będą szczepieni pracownicy Polskiej Grupy Górniczej, gdy tylko ruszy program szczepień w zakładach pracy. Gotowy jest już system elektronicznej obsługi szczepień i szczegółowy harmonogram zapisów.

Zatrudniająca blisko 40 tys. osób Polska Grupa Górnicza była jednym z pierwszych pracodawców, którzy zgłosili akces do rządowego projektu szczepień przeciw COVID-19 w zakładach pracy, gdzie chęć zaszczepienia wyrazi co najmniej 500 osób. W PGG - jak zakłada spółka - taka liczba pracowników ma być szczepiona każdego dnia w każdej z pięciu wybranych lokalizacji.

Każdy punkt szczepień będzie obsługiwany przez 4-5 zespołów medycznych
. Lokalizację punktów wybrano tak, by pracownicy - także ci z innych miejscowości - mieli do nich możliwie łatwy dostęp i dogodny dojazd.

10:52 Johnson: Tabletki lub kapsułki przeciwko koronawirusowi dostępne do jesieni

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson rozpoczął poszukiwania prostych metod leczenia koronawirusa, które można by stosować w domu - podaje portal BBC News. Johnson liczy na to, że tabletki lub kapsułki będą dostępne do jesieni, aby pomóc w walce z oczekiwaną trzecią falą Covid-19.

Chodziłoby o to, żeby dać je osobom, które mają pozytywny wynik na obecność koronawirusa, lub osobom narażonym na styczność z kimś, kto jest zakażony. Powstaje specjalna grupa ds. leków antywirusowych w celu nadzorowania pracy i przyszłych prób klinicznych; jak dotąd nie rozpoznano wszelako żadnych metod leczenia, które mogłyby być stosowane - podaje BBC News.

Skupienie się na leczeniu antywirusowym, które może zmniejszyć wpływ infekcji, może być istotnym narzędziem, gdy nadejdzie kolejna fala infekcji - podaje BBC News. Podczas gdy wprowadzenie szczepionek przeciwko Covid-19 zmniejszy tę falę, pozostaną ludzie, którzy nie będą chronieni, ponieważ szczepionka nie zadziałała w ich przypadku lub nie skorzystali z tej opcji.

Dzięki programowi Recovery Trial prowadzonemu w szpitalach Wielka Brytania przoduje w opracowywaniu terapii dla ludzi, którzy są już poważnie chorzy. Teraz jednak rząd chce wspomóc wysiłki zmierzające do znalezienia metod leczenia, które powstrzymają osoby zakażone przed zapadnięciem na poważną chorobę. Uważa się, że istnieje wiele metod leczenia, które działają poprzez powstrzymanie replikacji wirusa, czyli powstawania wirusów potomnych z wirusa rodzicielskiego.

To wszystko jest częścią uczenia się życia z wirusem - wskazał brytyjski premier. Ale w tej chwili jest to tylko dążenie, a nie gwarancja, że tak się faktycznie stanie - pisze BBC News.

Johnson zasugerował, że leki antywirusowe, obok szczepień i masowych testów, mogłyby być trzecią metodą obrony przed koronawirusem.

10:45 Psychogeriatra: Pandemia nerwic w znacznym stopniu dotyczy seniorów

Pandemia Covid-19 przyczyniła się do rozwoju innego rodzaju pandemii - nerwic. Problem dotyczy nie tylko osób młodych i w wieku średnim, ale też w znacznym stopniu seniorów - mówi PAP psychogeriatra dr Małgorzata Ostrowska.

Jak uzasadnia, seniorzy mają nie tylko słabszy układ nerwowy, ale też z racji wieku są nastawieni lękowo na przyszłość. Ci, którzy pełnili różne funkcje społeczne, np. babci, dziadka lub ucznia Uniwersytetu Trzeciego Wieku - stracili je, szczególnie w pierwszych miesiącach wybuchu epidemii. Seniorzy potrafią fantastycznie funkcjonować, ale pandemia zmieniła życie wielu osób - mówi dr Małgorzata Ostrowska ze szpitala MSWiA w Krakowie.

Zwraca uwagę, że silne stany lękowe pojawiły się u seniorów szczególnie na samym początku, kiedy to mówiło się, że ta grupa wiekowa jest najbardziej narażona na covid. Doszła trudność z dostępem do lekarza, z którym kontakt dla seniorów był ważny. W opinii psychogeriatry teleporady, ale też konieczność załatwiania niektórych spraw przez internet jeszcze bardziej potęgowały uczucie niepokoju, wyobcowania.

10:41 Niemal 14 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia

Mamy 13 926 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 740 osób, które chorowały na Covid-19. Resort podał też, że wyzdrowiało w ciągu ostatniej doby 12 536 pacjentów.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY RAPORTU>>>

10:30 Trwa Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

10:09 Koronawirus w Polsce. Sytuacja w szpitalach

09:30 Dziś decyzje w sprawie obostrzeń. Czego możemy się spodziewać?

09:05 Dr Zaczyński: Jeśli mamy wątpliwości co do szczepień, skonsultujmy się z lekarzem

Jeżeli mamy wątpliwości co do szczepień i obawiamy się np. zakrzepicy, to skonsultujmy się z lekarzem. Nie ujednolicajmy sposobów ewentualnej prewencji - tłumaczył w środę dr Artur Zaczyński z Rady Medycznej przy premierze.

Dr Zaczyński, szef Szpitala Narodowego i zastępca dyrektora ds. medycznych w CSK MSWiA, w Programie Pierwszym Polskiego Radiu odpowiadał na pytania o szczepienia przeciw Covid-19. Jedno z nich dotyczyło ozdrowieńców. Wskazał, że w ich przypadku najważniejsze jest to, żeby nie zareagowali negatywnie na szczepienie przy wysokim poziomie przeciwciał.

Zapytany, czy powinni przed szczepieniem sprawdzać ten poziom, odparł: "Nie, ale czas, który upłynął od zachorowania, czyli minimum miesiąc, a tak naprawdę rekomendowane są trzy miesiące od przechorowania, jest czasem bezpiecznym".

08:55 Rejestracja na szczepienia przeciw Covid-19 - od dziś dla 51-latków

Osoby urodzone w 1970 r. mogą od dziś rejestrować się na szczepienie przeciw Covid-19. Rejestracja odbywa się przez internet, infolinię, SMS-em lub w punktach szczepień.

W tym tygodniu nadal każdego dnia do grupy rejestrujących dołącza kolejny, młodszy o rok rocznik. Odpowiednio: 21 kwietnia jest to rocznik 1970, 22 kwietnia będzie to rocznik 1971; 23 kwietnia - rocznik 1972, a 24 kwietnia - rocznik 1973.

08:45 Z ekspertem o dezinformacji ws. szczepionki firmy AstraZeneca. POSŁUCHAJ WYWIADU NASZEGO DZIENNIKARZA

Wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa szczepionki firmy AstraZeneca były sztucznie rozdmuchiwane na Twitterze przez portale znane z dezinformacji, między innymi z Rosji, Arabii Saudyjskiej, Nigerii i Indii - mówi RMF FM prof. Dariusz Jemielniak. Naukowcy z Akademii Leona Koźmińskiego zweryfikowali prawdziwość publikowanych na Twitterze doniesień na temat preparatu firmy AstraZeneca i dowiedli, że większość tych wiadomości powiela informacje ze źródeł słynących z dezinformacji.

POSŁUCHAJ LUB PRZECZYTAJ CAŁY WYWIAD naszego dziennikarza Grzegorza Jasińśkiego z prof. Dariuszem Jemielniakiem>>>

08:35 Dworczyk: EMA wskazała, że szczepionka Johnson & Johnson jest bezpieczna

O stanowisko EMA w tej sprawie i o to, ile szczepionek firmy Johnson & Johnson ma zamówionych Polska, pytany był w środę w TVP Info szef KPRM Michał Dworczyk. Mamy łącznie zamówionych kilkanaście milionów, mówię to, podając tę wielkość z pamięci. Kilkanaście milionów sztuk szczepionki Johnson & Johnson - powiedział.

Rzeczywiście jest pewne zamieszanie medialne i wątpliwości, które się pojawiły wokół tej firmy, podobnie jak wcześniej wokół szczepionek firmy AstraZeneca. Mam nadzieję, że szybko minie. Tak się stało właśnie w przypadku szczepionki AstraZeneca - wskazywał.

EMA wskazała, że jest to szczepionka bezpieczna, że - oczywiście jak każdy lek - może mieć działania uboczne, ale prawdopodobieństwo wystąpienia tych działań ubocznych jest bardzo niewielkie i absolutnie korzyści wypływające z zaszczepienia przewyższają wszystkie ryzyka - zaznaczył szef KPRM.

Zaapelował również, by korzystać z możliwości szczepień. Wszystkie szczepionki są skuteczne, a im szybciej będziemy zaszczepieni - mówię tu o populacji osób pełnoletnich w Polsce - tym szybciej wrócimy do normalności, tej gospodarczej i społecznej, co myślę, że każdy przyzna, że jest dziś szalenie istotne - ocenił szef KPRM.

08:19 Dziś decyzje ws. obostrzeń

Rząd ma dziś ogłosić szczegóły luzowania obostrzeń od przyszłego tygodnia. Najbardziej prawdopodobne jest otwarcie szkół podstawowych dla klas I-III oraz handlu i usług kosmetycznych. Luzowanie odbywałoby się regionami. Największe szanse mają: Podkarpacie, Lubelszczyzna, Podlasie oraz woj. warmińsko-mazurskie. Na Śląsku większych szans na to nie ma.

ŚLEDŹ TRANSMISJĘ KONKERENCJI NA RMF24.pl

08:03 Indie: Ponad 2 tys. zgonów w ciągu doby - najwięcej od wybuchu epidemii Covid-19

W ciągu ostatniej doby w Indiach odnotowano 2023 zgony osób zakażonych koronawirusem; to największy dobowy bilans od wybuchu epidemii - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia w tym kraju. Minionej doby zgłoszono również rekordową liczbę 295 041 infekcji SARS-CoV-2.

To prawie trzy razy więcej zakażonych w ciągu jednego dnia niż w szczytowej fazie pierwszej fali koronawirusa 17 września ub.r., kiedy stwierdzono 98 795 infekcji - zwraca uwagę dziennik "Times of India".

W sumie od początku epidemii w Indiach w związku z Covid-19 zmarły 182 553 osoby, a u 15 616 130 zdiagnozowano zakażenie.

Indie są drugim na świecie krajem z największą liczbą zakażonych koronawirusem, po Stanach Zjednoczonych (31 mln zakażonych).

Obecnie w Indiach jest ponad 2,15 mln aktywnych przypadków koronawirusa. Do tej pory w sumie 13 276 039 zakażonych wyzdrowiało.

07:50 Beauty Razem: Prowadzenie salonu kosmetycznego stało się sportem ekstremalnym

Chcemy jak najszybciej wrócić do pracy i w całym kraju powitać uśmiechem naszych klientów w salonach - podkreśla lider Beauty Razem Michał Łenczyński. Według niego "prowadzenie salonu kosmetycznego stało się w Polsce sportem ekstremalnym". Nie znamy dnia ani godziny, w której rząd zaskoczy nas zmianą prawa" - stwierdza Łenczyński.

Jak mówi, otwarcie salonów nie tylko da kosmetyczkom i fryzjerkom w całej Polsce pracę, budżetowi wpływy z podatków i składek, ale też "wpłynie pozytywnie na to, czego wszyscy potrzebujemy teraz najbardziej - podniesie nasze poczucie własnej wartości".

Cytat

Decyzja o zamknięciu zakładów fryzjerskich i kosmetycznych od samego początku była absurdalna. W ubiegłorocznym lockdownie branża sama opracowała z MRPiT zaostrzony reżim sanitarny i błyskawicznie go wdrożyła.
mówi.
 Jego zdaniem rygory bezpieczeństwa okazały się skuteczne, co pokazało 10 miesięcy funkcjonowania salonów. Wizyta 1 na 1 w salonie po umówieniu się na wizytę jest bezpieczna. Nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia, by odbierać nam pracę, a naszym klientom możliwość skorzystania z usług - przekonuje.

07:41 MEiN o nowym roku akademickim: Mamy kilka scenariuszy

Powrót do nauki stacjonarnej na uczelniach będzie uzależniony od rozwoju sytuacji epidemiologicznej w kraju i postanowień rządu, ale jako Ministerstwo Edukacji i Nauki mamy przygotowanych kilka scenariuszy - poinformowała PAP rzecznik resortu Anna Ostrowska.

W związku epidemią większość uczelni w Polsce działa w sposób zdalny od marca 2020 r. Część zajęć, zwłaszcza na uczelniach medycznych, prowadzona jest w murach uczelni.

Rzecznik resortu edukacji i nauki Anna Ostrowska, zapytana przez PAP o to, czy od października br. możliwy będzie powrót studentów na uczelnie, podkreśliła, że przy podejmowaniu decyzji będzie brane pod uwagę w szczególności bezpieczeństwo wszystkich członków wspólnoty akademickiej. Powrót do nauki stacjonarnej na uczelniach będzie uzależniony od rozwoju sytuacji epidemiologicznej w kraju i postanowień rządu. Niemniej jednak, jako Ministerstwo Edukacji i Nauki, mamy przygotowanych kilka scenariuszy - poinformowała Ostrowska.

Dodała, że resort monitoruje sytuację związaną ze stanem epidemii, kierując się przy tym rozstrzygnięciami Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Jesteśmy w stałym kontakcie z konferencjami rektorów, Parlamentem Studentów RP, głównym inspektoratem sanitarnym oraz ministrem zdrowia - zapewniła.

Zapytana od czego zależy powrót studentów na uczelnie, Ostrowska poinformowała, że od liczby zakażeń. Nie sprecyzowała, kiedy zapadnie decyzja o sposobie nauczania od października.

07:35 Nowe rozporządzenie ws. szczepień

07:23 Szpital Południowy: W ciągu trzech tygodni przyjęto 260 pacjentów

W ciągu trzech tygodni do Szpitala Południowego w Warszawie przyjęto 260 pacjentów - poinformowała PAP Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła. Jak wyjaśniała, oznacza to, że tygodniowo do szpitala przyjmowano ponad 80 pacjentów.

Filipowicz podkreśliła przy tym, że przez ostatnie tygodnie w Szpitalu Południowym zintensyfikowano działania. "Wcześniej, przez pięć tygodni poprzedniego zarządu, było to 126 pacjentów, tj. 25 tygodniowo" - dodała Filipowicz.

07:00 Luzowanie obostrzeń. Lekarze komentują w RMF FM

Małymi etapami będzie odbywać się luzowanie obostrzeń - tak przewidują w rozmowie z RMF FM epidemiolodzy.

Co eksperci uważają na temat znoszenia koronawirusowych restrykcji? 
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>

06:46 W Polsce wykonano ponad 9 mln szczepień przeciw Covid-19

W Polsce wykonano dotąd ponad 9 mln szczepień przeciw Covid-19; zaszczepionych dwiema dawkami oraz jednodawkowym preparatem J&J jest 2,3 mln osób. Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zapowiedział nowy harmonogram rejestracji na szczepienia.

We wtorek na rządowych stronach podano, że w Polsce wykonano dotąd 9 006 539 szczepień przeciw Covid-19. Pierwszą dawkę otrzymało 6 699 255 osób. Zaszczepionych drugą dawką oraz jednodawkowym preparatem J&J jest 2 307 284 osób.

Po szczepieniach odnotowano 6292 niepożądane odczyny, w większości objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia. Od 27 grudnia ub.r., gdy zaszczepiono pierwszą osobę zutylizowano w sumie 9811 dawek szczepionek.

06:32 Branża beauty: Salony fryzjerskie i kosmetologiczne przygotowane do obsługi w pandemii

Branża beauty jest przygotowana do obsługi klientów w pandemii - zapewnia PAP dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego Kosmetyczni.pl Blanka Chmurzyńska-Brown. Zapewnia, że salony usług fryzjerskich i kosmetologiczne są bezpieczne.

Szefowa związku zwróciła uwagę, że wytyczne dot. funkcjonowania sektora, które zostały przygotowane w ubiegłym roku i wypracowane przez różnorodne organizacje branżowe w tym Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego, były bardzo skrupulatne. Fryzjerzy i kosmetolodzy bardzo odpowiedzialnie podeszli do ich realizacji i dziś większość salonów jest przystosowana do obsługi klientów w pandemii - podkreśliła.

Według Chmurzyńskiej-Brown po wprowadzeniu zaleceń epidemicznych nie było udokumentowanych informacji o tym, że w tych miejscach dochodzi do zakażeń. Dlatego nadal uważamy, że salony oferujące usługi fryzjerskie i kosmetologiczne są bezpieczne i mogą szybko zostać otwarte. Zwróciła uwagę, że jest to też ważne z punktu widzenia przedsiębiorców prowadzących te punkty.

Podkreśliła, że Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (Dz. U. poz. 713). W ramach nowej tarczy wsparciem zostały objęte kolejne grupy przedsiębiorców. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele branży beauty prowadzący przeważającą działalność oznaczoną kodem PKD 96.02.Z, tj. fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne - dodała.

06:25 Koronawirus we Francji. Akcja szczepień postępuje

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono we Francji u 44 063 osób, w szpitalach zmarło 374 chorych na Covid-19, a liczba ofiar śmiertelnych od początku pandemii wzrosła do 101 583 - poinformowała we wtorek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Do szpitali przyjęto 2404 chorych, w tym 601 na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów hospitalizowanych z Covid-19 zmniejszyła się o 128 i wynosi 31 086. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 5984 chorych.

Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało dotychczas we Francji 12 999 655 osób (tj. 19,4 proc. ludności i 24,8 proc. dorosłych), a 4 845 217 również drugą (7,2 proc. ludności i 9,2 proc. dorosłych). W ciągu ostatniej doby wykonano łącznie 418 766 szczepień, z czego 248 557 pierwszą dawką, a 170 209 również drugą.

06:16 Włochy: Punkt szczepień w miasteczku filmowym Cinecitta

W miasteczku filmowym Cinecitta w Rzymie otwarto punkt szczepień. Urządzony został w hali studyjnej, w której nakręcono popularny serial telewizyjny "Lekarz w rodzinie".

Szczepienia w studiu 20 wykonywane są codziennie przez 12 godzin. Według planu każdego dnia w Cinecitta będzie szczepionych 2200 osób. Halę udekorowano czarno- białymi fotosami z filmów oraz portretami naukowców, sportowców, artystów i innych osobistości zasłużonych dla Włoch.

Cytat

To miejsce, w którym każdy jego zaułek przywołuje film, wspomnienie, gwiazdę kochaną przez publiczność. Teren ten ma mocne symboliczne znaczenie dla miasta i dla całego kraju, bo te studia przedstawiają za sprawą kina marzenia i obraz Italii.
podkreśliły władze stołecznego regionu Lacjum.
Zauważyły, że także kinematografia poniosła ogromne straty w wyniku pandemii i dlatego otwarcie ośrodka szczepień w miasteczku filmowym jest sygnałem ożywienia.

W hali, której prowadzone są szczepienia, nakręcony został jeden z najpopularniejszych seriali w historii telewizji RAI, "Lekarz w rodzinie", emitowany w latach 1998-2016. Wystąpił w nim między innymi znany aktor Lino Banfi.

05:31 Francja: W sobotę początek szczepień pracowników transportu i handlu

Od soboty we Francji szczepionki przeciw koronawirusowi dostępne będą dla pracowników transportu, handlu, służb oczyszczania miasta oraz ochroniarzy w wieku powyżej 55 lat - podało we wtorek ministerstwo pracy. Lista uprawnionych obejmie około 400 tys. zatrudnionych osób.

Na liście znajdują się m.in. kierowcy autobusów, kapitanowie promów, taksówkarze, inspektorzy transportu, strażnicy i ochroniarze.

Do szczepień uprawnieni będą również pracownicy sklepów spożywczych, a wśród nich kasjerzy, sprzedawcy żywności, w tym rzeźnicy, piekarze i cukiernicy.

05:20 Koronawirus w Polsce i na świecie

Dla Was śledzimy sytuację, związaną z pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w naszej relacji.