Resort zdrowia poinformował dzisiaj o ponad 19,3 tys. nowych przypadkach koronawirusa w kraju. 227 osób zmarło. Tym samym liczba zakażeń w naszym kraju przekroczyła 400 tys. – od początku pandemii wykryto 414 844 przypadków. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powiedział, że rząd nie wyklucza twardego lockdownu w związku z rosnącą liczbą zakażeń. Podkreślił jednak, że robią wszystko, by tego uniknąć. Michał Dworczyk, podczas popołudniowej konferencji we wtorek zapowiedział, że - pozmianie przepisów - personel medyczny nie będzie musiał być poddawany kwarantannie. Najnowsze informacje o epidemii znajdziecie u nas w naszej na bieżąco aktualizowanej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :


- Minionej doby w Polsce wykryto 19 364 nowych zakażeń. 227 osób zmarło.

- Od początku epidemii w naszym kraju zaraziło się 414 844 osób. 6 102 zmarły.

- Szef KPRM Michał Dworczyk tłumaczył, że 
rząd nie wyklucza tzw. twardego lockdownu.

- Minister Dworczyk zapowiedział, że - dzięki zmianie przepisów - personel medyczny będzie zwolniony z kwarantanny.

- W Czechach zanotowano wolniejszy wzrost zakażeń. Minionej doby wykryto 9241 nowych przypadków. W porównaniu z zeszłym tygodniem było ich o tysiąc mniej. 

- Wiceminister zdrowia powiedział, że możliwe jest sprowadzenie ponad tysiąca lekarzy z zagranicy, głównie z Białorusi i Ukrainy.

23:47

To wszystko na dziś! Zapraszamy do śledzenia kolejnych relacji już jutro.


23:45 Nowy Jork

Około 1,7 miliona osób w Nowym Jorku zostało zarażonych koronawirusem. Jest dziesięciokrotnie bardziej śmiercionośny aniżeli grypa - wynika badań przeprowadzonych przez szpital Mount Sinai.

Jak podkreśla telewizja NBC powołując się na nowojorskich naukowców, ponieważ na początku pandemii brakowało testów, a poza tym wiele było przypadków bezobjawowych i łagodnych, które nie zostały wykryte, badacze w swej pracy wykorzystali ponad 10 000 próbek osocza. Pobrali je od lutego do lipca od pacjentów wymagających pilnej opieki jak i przybyłych do szpitala na rutynowe badania.


23:15 Rząd Aragonii zamknął region

Regionalny rząd Aragonii na północnym wschodzie Hiszpanii ogłosił we wtorek wieczorem zamknięcie trzech prowincji tej wspólnoty autonomicznej - Saragossy, Huesci i Teruelu w związku z sytuacją "ekstremalnego ryzyka" spowodowanego przez Covid-19.

Oprócz tego zapowiedział utrzymanie kordonu sanitarnego w trzech głównych miastach oraz w całym regionie Aragonii.

Wszelka działalność, która nie jest niezbędna do zaspokojenia podstawowych potrzeb, jak hotelarstwo, handel i działalność kulturalna, będą dozwolone tylko do godz. 20. Całkowicie zamknięte zostaną natomiast obiekty sportowe, salony gier i zakłady bukmacherskie - poinformowała na konferencji prasowej lokalna minister ds. zdrowia, Sira Repolles. 


21:49 Nowe obostrzenia w Holandii

Premier Holandii Mark Rutte ogłosił we wtorek wprowadzenie nowych ograniczeń, związanych z epidemią koronawirusa, m.in. zamknięcie kin i teatrów. Od połowy października obowiązuje już "częściowy lockdown". Rząd rozważa jeszcze zamknięcie szkół i wprowadzenie godziny policyjnej.

Od środy, na razie na dwa tygodnie, nienależący do jednej rodziny Holendrzy nie będą mogli spotykać się w przestrzeni publicznej w grupach większych niż dwuosobowe. Zamknięte zostaną też kina, teatry, muzea i ogrody zoologiczne.


21:47 Ministerstwo Edukacji Narodowej podało informacje o nauce w przedszkolach

Według informacji uzyskanych od kuratorów oświaty we wtorek w trybie hybrydowym pracowało 328 przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, a 345 w trybie zdalnym. Reszta - 14 tys. 587 placówek pracowało stacjonarnie - podało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi od kuratorów oświaty na podstawie danych od dyrektorów we wtorek w trybie stacjonarnym pracowało 14 tys. 587 przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego (95,6 proc.).


21:43 Włochy

Do 186 wzrosła liczba zmarłych we Włoszech lekarzy, zakażonych koronawirusem - poinformowała we wtorek krajowa federacja Izb Lekarskich. W ostatnich dniach na Covid-19 zmarło dwóch lekarzy z miasta Pawia w Lombardii.

21:38 Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej dobry zarejestrowano 397 zgonów z powodu Covid-19, co jest najwyższą liczbą od 27 maja, oraz wykryto 20 018 zakażeń koronawirusem - podał we wtorek wieczorem brytyjski rząd.

Liczba zgonów jest prawie trzykrotnie wyższa niż poprzedniego dnia, co jednak nie jest dużym zaskoczeniem, bo bilanse podawane we wtorki - gdy uzupełnianie są statystyki z minionego weekendu - zazwyczaj są najwyższe w tygodniu. W porównaniu z poprzednim wtorkiem liczba zmarłych wzrosła o 30. Jest to czwarty przypadek w czasie drugiej fali epidemii, by dobowa liczba zgonów przekraczała 300, ale niepokojącym jest fakt, że wszystkie cztery zanotowano na przestrzeni ostatnich ośmiu dni. Zwraca uwagę to, że aż 359 spośród 397 nowych zgonów miało miejsce w Anglii, co również jest najwyższym bilansem od 27 maja.


21:28 Warszawa

Kościół Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich przy Trasie Łazienkowskiej w Warszawie z powodu COVID-19 został zamknięty. Jedna z sióstr ma wynik pozytywny testu. Wcześniej na kwarantannę udali się bracia - podano w komunikacie na stronie internetowej wspólnoty.

Zaznaczono, że świątynia została zamknięta z powodu kwarantanny, bo jedna z sióstr ma wynik pozytywny testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Chorobę przechodzi łagodnie i jest w izolacji - wyjaśniły mniszki. Zaznaczyły jednocześnie, że wcześniej na kwarantannę udali się bracia.


21:20 Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy covidowej. Dokument zakłada m.in. dodatki w wysokości 100 proc. wynagrodzenia dla pracowników służby zdrowia, zaangażowanych w walkę z epidemią Covid-19.


21:08 Minister Zdrowia o stanie epidemii

Rząd idzie drogą środka. Czy będę nowe obostrzenia, zależy nie tylko od dziennej liczby zachorowań, ale także od liczby hospitalizowanych i zgonów. Ważne, czy system jest w stanie przyjmować nadal nowych pacjentów" - powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na antenie Polsat News szef resortu zdrowia pytany był, czy premier nie ogłosi w najbliższych dniach pełnego lockdownu. Minister Niedzielski podkreślił, że wyniki pokazują zwolnienie procesu pandemii, to znaczy, że mamy mniejsze przyrosty, ale - jak zaznaczył - nadal są to przyrosty.

Jesteśmy na razie na poziomie 20 tys. zachorowań dziennie. To oznacza, że do systemu szpitalnego będzie dopływało 2-4 tys. osób dziennie, tak więc nawet jeśli ta liczba się ustabilizuje, to nie zdejmuje ona ciężaru z systemu opieki zdrowotnej i trzeba zrobić wszystko, żeby ten ciężar się redukował - powiedział Niedzielski.


20:57 Francja: Na Covid-19 zmarły 854 osoby, najwięcej od połowy kwietnia

Bilans epidemii koronawirusa we Francji powiększył się we wtorek o 854 zgony i 36 330 nowych zakażeń - przekazały władze medyczne. Ostatnio o tak wysokiej liczbie zmarłych na Covid-19 informowano 15 kwietnia, gdy kraj znajdował się w szczycie pierwszej fali epidemii.

Na opublikowany we wtorek bilans ofiar koronawirusa składają się zgony stwierdzone w ciągu ostatniej doby w szpitalach, było ich 426, oraz śmierci do których doszło w domach opieki - od piątku odnotowano ich 428. We Francji liczba zgonów na Covid-19, do których dochodzi w placówkach opiekuńczych podawana jest dwa razy w tygodniu, we wtorki i piątki.

Łączna liczba osób, które zainfekowały się wirusem SARS-CoV-2 we Francji, przekroczyła we wtorek 1,5 mln. Epidemia w tym kraju pochłonęła życie 38 289 chorych.



20:52 Koronawirus w Polsce

20:28 Tomasz Gollob zakażony koronawirusem

Tomasz Gollob, jeden z najbardziej utytułowanych polskich żużlowców, indywidualny mistrz świata z 2010 roku, jest zakażony koronawirusem. Informację przekazał we wtorek za pośrednictwem mediów społecznościowych dziennikarz telewizyjny Marcin Majewski.

20:13 Orban: od północy do 5 rano zakaz wychodzenia na ulicę

Rząd Węgier zdecydował o ponownym wprowadzeniu nadzwyczajnego porządku prawnego z powodu epidemii koronawirusa. Postanowiono też, że od północy do 5 rano nie będzie można wychodzić na ulicę - oznajmił we wtorek premier Viktor Orban.

Skoro tempo rozprzestrzeniania się wirusa jest szybkie, my też musimy działać szybko. Dlatego rząd zdecydował, że od dzisiaj od północy ponownie wprowadzimy nadzwyczajny porządek prawny i poprosimy parlament, żeby tę nadzwyczajną sytuację przedłużył o 90 dni - oświadczył premier


19:50 Lubuskie: Szpital tymczasowy ma być gotowy do 7 grudnia

Do 7 grudnia ma być gotowy na przyjęcie chorych na COVID-19 tymczasowy szpital dla woj. lubuskiego. Jest organizowany w nowym budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze - poinformowała we wtorek rzeczniczka zarządu województwa Marzena Toczek.

19:33 Hiszpania: Rząd Kastylii i Leonu ogłosił dwutygodniowy lockdown

Rząd wspólnoty autonomicznej Kastylii i Leonu, w północno-zachodniej Hiszpanii, ogłosił we wtorek zamknięcie od piątku na dwa tygodnie wszelkiej działalności, która nie jest niezbędna dla zaspokojenia podstawowych potrzeb. Ograniczenia mają pomóc w walce z epidemią.

Zamknięte zostaną hotele, lokale gastronomiczne i rozrywkowe, obiekty sportowe, a także centra handlowe.

Jak poinformował premier tej największej pod względem obszaru wspólnoty autonomicznej Hiszpanii Alfonso Fernandez Manueco, 14-dniowy lockdown wejdzie w życie w nocy z czwartku na piątek.
Wyjaśnił, że ograniczenia są niezbędne do zahamowania szybko rosnącej liczby zakażeń koronawirusem w Kastylii i Leonie.

19:15 Koronawirus we Włoszech

19:02 Niemcy: Burmistrz Berlina na kwarantannie - miał kontakt z zakażonym

Burmistrz Berlina Michael Mueller został we wtorek po południu objęty kwarantanną. Mueller brał w sobotę udział w otwarciu portu lotniczego Berlin-Brandenburg (BER) z premierem Brandenburgii Dietmarem Woidke, który jest zakażony koronawirusem.

"Mueller będzie początkowo prowadził oficjalne sprawy z domu"
- zapowiedział we wtorek wicepremier i senator ds. kultury Berlina Klaus Lederer, cytowany przez portal rbb24.
Mueller zrobił test na koronawirusa, którego wynik powinien być znany w środę.

Ponadto we współpracy z departamentem zdrowia będzie wyjaśniane, czy burmistrz powinien zostać sklasyfikowany jako osoba kontaktowa pierwszego stopnia. Wtedy, nawet w przypadku negatywnego wyniku testu, dla pewności musiałby przebywać w domu na kwarantannie przez 14 dni - powiedział Lederer.

18:44 Apel o oddawanie osocza

18:37 19 listopada kolejny wideoszczyt UE w sprawie walki z koronawirusem

"Szef Rady Europejskiej Charles Michel zwołuje nową wideokonferencję Rady Europejskiej poświęconą odpowiedzi UE na Covid-19 w czwartek 19 listopada o godzinie 18:00" - napisał na Twitterze Barend Leyts, rzecznik Michela. 

18:25 Kolejne szpitale tymczasowe w Małopolsce

18:08 Hiszpania, Portugalia: W czasie pandemii wzrosły ceny ponad połowy produktów w sklepach

W okresie epidemii Covid-19 ceny ponad połowy produktów oferowanych w hiszpańskich sklepach, głównie mniejszych placówkach handlowych, zostały podwyższone - wynika z danych hiszpańskiej Organizacji Konsumentów i Użytkowników (OCU). Podobne zjawisko odnotowano w Portugalii.

Według OCU w okresie epidemii w sklepach podwyższono ceny w przypadku około 64 proc. towarów, zaś łączna wartość tych podwyżek wynosi 2,8 proc.

17:55 Polska na tle Europy

17:42 Lekarze alarmują: Remdisivir na wyczerpaniu

Poprawę dostępności wspomagającego leczenie Covid-19 Remdesiviru zapowiada minister zdrowia Adam Niedzielski. 15 tysięcy sztuk ma być dostarczone w listopadzie, a kolejne 15 tysięcy w grudniu.

Czekamy na ten lek. Zapasy są na wyczerpaniu - komentuje w rozmowie z RMF FM prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych profesor Robert Flisiak.

Według Ministerstwa Zdrowia - lek trafia przede wszystkim do szpitali covidowych. W innych szpitalach jego dostępność może być zdecydowanie mniejsza.

17:29 Portugalia: Właściciele restauracji: ponad 60 proc. lokali stoi na krawędzi bankructwa

Stowarzyszenie Właścicieli Restauracji w Portugalii szacuje, że w wyniku pandemii koronawirusa i wprowadzonych obostrzeń sanitarnych już ponad 60 proc. placówek gastronomicznych stoi na krawędzi bankructwa. Kryzys zajrzał też w oczy muzykującym wewnątrz restauracji i barów artystom.

Jak przypomniało we wtorek lizbońskie radio TSF, o ile przed wakacjami niespełna 50 proc. właścicieli restauracji w Portugalii deklarowało poważne problemy finansowe, o tyle w październiku było ich już ponad 60 proc.

17:20 Prof. Horban: Jeśli liczba zakażeń zatrzyma się w granicach 20 tys., nie będzie nowych obostrzeń

Jeżeli liczba nowych zakażeń zatrzyma się w granicach 20 tys., to nie trzeba będzie wprowadzać nowych obostrzeń - powiedział we wtorek członek Rządowej Rady Medycznej prof. Andrzej Horban. Dodał, że jeśli liczba przypadków wzrośnie do 30 tys. należy rozważyć wprowadzenie "pełnego lockdownu".

Horban na antenie TVP Info przyznał, że wirus, z którym w tej chwili mamy do czynienia, jest "trochę inny niż wiosną". Zwrócił uwagę, że "obecnie koronawirus rozprzestrzenia się bardzo szybko i łatwo, jednak nie jest on tak zabójczy jak wiosną".

"Tam śmiertelność była rzędu 3 proc. W tej chwili to jest około 1 proc." - wskazał. Profesor podkreślił jednocześnie, że obecna liczba zgonów zaczyna być bardzo niepokojąca i "skłania nas do bardzo uważnego myślenia, czy jeszcze nie wprowadzić większych środków ostrożności".

Cytat

Sytuacja jest obserwowana bardzo dokładnie. Tego typu decyzje powinny zapaść w środku tygodnia, czyli to jest jutro, pojutrze, w sobotę. Jeżeli tak jak dzisiaj, liczba zakażeń zatrzyma się w granicach 20 tys. to jest nieźle i chyba nie trzeba będzie wprowadzać nowych metod.
powiedział Horban.

Zaapelował o przestrzeganie zasad epidemicznych - dezynfekcja, dystans i noszenie maseczek oraz unikanie zgromadzeń.

17:15 Niedzielski: Od dzisiaj nowa strategia walki z pandemią

Najnowsza wersja strategii walki z COVID-19 zakłada m.in. dalszą rozbudowę mobilnych punktów wymazów, tzw. drive-thru. Zapisano w niej również zwiększenie dostępności do testów antygenowych.

Rozbudowa mobilnych punktów ma polegać na wydłużeniu czasu ich funkcjonowania - przynajmniej do 12 godzin dziennie, a także na zwiększeniu ich liczby.

Wszystkie szczegóły z konferencji oraz jej transmisję znajdziecie tutaj>>>

16:46 W ramach szpitali tymczasowych będzie zabezpieczone ok. 5,5 tysiąca łóżek

16:41 Koronawirus w Polsce

16:37 Niedzielski: Odtwarzamy bazę izolatoriów; plan na najbliższy czas to dojście do 10 tys. łóżek

Chcemy rozbudować podstawową opiekę nad pacjentem covidowym, jednym z tego elementów są izolatoria; odtwarzamy ich bazę - powiedział we wtorek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Jak zaznaczył, "plan na najbliższy czas"  to dojście do tego, by było w nich 10 tys. łóżek.

Minister zdrowia na konferencji prasowej podkreślał, że każdy miesiąc walki z pandemią miał odmienne największe wyzwania. Jak mówił, we wrześniu było to rozróżnienie pacjenta z koronarwirusem od tego z grypą lub inną infekcją, a w październiku okazała się nim eskalacja zachorowań i rozbudowa szpitalnej infrastruktury.

16:32 Dworczyk: Personel medyczny zwolniony z kwarantanny

16:28 Niedzielski: Pandemia wrasta, ale wzrasta coraz wolniej

Pandemia wrasta, ale wzrasta coraz wolniej - ocenił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Pojawia się szansa, nadzieja na wyhamowanie pandemii, i teraz bardzo wiele zależy od nas, od naszej codziennej postawy - apelował.

Minister zdrowia powiedział na konferencji prasowej, że wtorkowy wzrost zakażeń koronawirusem - 19 364 nowych przypadków - "wpisuje się w trend spadku dynamiki" epidemii i oznacza, że "pandemia wrasta, ale wzrasta coraz wolniej". "To są sygnały pozytywne" - powiedział Niedzielski.

Cytat

Pojawia się szansa, pojawia się nadzieja na wyhamowanie pandemii, i teraz bardzo wiele zależy od nas, od naszej codziennej postawy, od tego czy będziemy pilnowali tych podstawowych zasad współżycia społecznego, (...) bo chodzi o to, żeby zachować dystans, chodzić w maseczce i oczywiście dezynfekować ręce
apelował minister zdrowia.

16:25 Szef MZ o nowej strategii walki z pandemią

Szef MZ dodał, że również liczba zleceń na wykonanie testu przez lekarzy POZ nie wzrosła tak znacząco jak miało to miejsce w poprzednio. Niedzielski zaznaczył, że dotąd liczba zleceń na wykonanie testów w poniedziałek podwajała się w stosunku do poniedziałku z poprzedniego tygodnia, do czego - jak mówił - nie doszło w tym tygodniu.

Te dane - ocenił minister zdrowia - wskazują na "pewne wyhamowanie pandemii". Dodał, że rząd szczególnie monitoruje 7-dniowy cykl rozwoju pandemii, żeby na tej podstawie analizować jej przebieg w Polsce.

16:10 Kolejna wersja strategii walki z pandemią koronawirusa

16:07 TRWA KONFERENCJA Z UDZIAŁEM MINISTRA ZDROWIA

Adam Niedzielski zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji, że od dzisiaj nowa strategia walki z pandemią.

16:05 Rybnik: Trudna sytuacja w Miejskim Domu Opieki Społecznej

6 pensjonariuszy Miejskiego Domu Opieki Społecznej w Rybniku (Śląskie) zmarło z powodu COVID-19. Placówka zmaga się też z brakiem personelu. Na zwolnieniach lekarskich jest 38 pracowników - poinformował we wtorek urząd miasta.

"Obowiązujący wysoki reżim sanitarny i wprowadzone ograniczenia pozwalały bardzo długo opierać się wejściu wirusa do placówki. Robiliśmy wymazy przesiewowo u mieszkańców domu, do tej pory wyniki były negatywne. Badaliśmy pracowników wracających z urlopów. Niestety, tym razem również nasz dom uległ podczas tej drugiej fali zachorowań w kraju tej groźnej chorobie" - powiedział we wtorek dyrektor MDPS Piotr Mazurek.

15:54 W. Brytania: Cała populacja Liverpoolu zostanie poddana testom na koronawirusa

Wszyscy mieszkańcy Liverpoolu, który jest jednym z najmocniej dotkniętych epidemią miast w kraju, będą mieli możliwość regularnego testowania się na obecność koronawirusa, niezależnie czy ktoś wykazuje objawy, czy nie - poinformował we wtorek brytyjski rząd.

Celem rozpoczynającego się w piątek pilotażowego programu jest sprawdzenie, ile osób faktycznie jest zakażonych wirusem, nie wykazując objawów, co ma dać pełniejszy obraz epidemii i ułatwić walkę z nią.

15:45 Szkoła w pandemii

15:25 Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń zakażony koronawirusem

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, odpowiedzialny w tym resorcie m.in. za sprawy górnictwa i energetyki, jest zakażony koronawirusem. W ostatnim czasie, podobnie jak wielu innych pracowników MAP, wiceminister pracował przede wszystkim w trybie zdalnym.

"Pozytywny. Wszystkim życzę zdrowia" - napisał we wtorek na Twitterze wiceminister Soboń. Informację o zakażeniu wiceszefa MAP wirusem SARS-CoV-2 potwierdził także rzecznik ministerstwa Karol Manys.

15:14 Koronawirus wśród górników

Przybywa zakażonych górników śląskich kopalniach.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej odnotowano dziś 23 nowe przypadki.

W Polskiej Grupie Górniczej choruje obecnie ponad 340 pracowników, a kwarantanną objętych jest około 670 osób.

Kopalnie pracują jednak normalnie.

PGG poinformowała też, że nie ma na razie przesłanek do rozpoczęcia nowej akcji masowych badań przesiewowych górników.

15:07 Żołnierze w walce z koronawirusem

14:58 Łódź: 27 nowych zakażeń koronawirusem w placówkach edukacyjnych

Służby prasowe łódzkiego magistratu przekazały, że wśród 27 kolejnych zakażonych SARS-CoV-2 w miejskich placówkach edukacyjnych jest jeden przedszkolak, siedmioro uczniów i 19 pracowników szkół i przedszkoli. Dodatkowo 23 osoby, w tym 7 przedszkolaków, 8 uczniów i 8 pracowników trafiło na kwarantannę z powodu kontaktu z osobą zakażoną.

13:45 Prezes ZUS: Od środy e-wizyty dostępne we wszystkich oddziałach ZUS

Od środy e-wizyty, dzięki którym klienci mogą umówić się z ekspertem ZUS na zdalną konsultację, będą dostępne we wszystkich naszych oddziałach - poinformowała we wtorek PAP prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

14:36 Pomorskie: Apel wojewody do medyków o podjęcie pracy w szpitalu tymczasowym

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich zaapelował we wtorek do medyków, aby zgłaszali się do pracy w szpitalu tymczasowym, który powstanie w budynku sanatorium MSWiA w Sopocie przy ul. Bitwy pod Płowcami.

Cytat

Obecna sytuacja jest wyzwaniem dla nas wszystkich: służby zdrowia, służb wojewody, szefów szpitali, samorządów. Najbliżej pacjentów jest personel medyczny. Dzięki Państwa pracy, za którą gorąco dziękuję, udaje nam się przezwyciężać trudności. Obecnie mamy na Pomorzu wolne łóżka dla pacjentów z COVID-19, rezerwy są sukcesywnie uruchamiane tak, by nie zabrakło miejsca dla pacjentów z innymi schorzeniami. Musimy być jednak przygotowani na różne scenariusze. Stad też mój apel do państwa.
powiedział wojewoda pomorski Dariusz Drelich, cytowany w komunikacie prasowym.

14:23 Tragedia w katowickim szpitalu

14:13 Trzaskowski: W Warszawie nie ma respiratorów przy łóżkach covidowych

Prezydent Warszawy pytany podczas konferencji prasowej o liczbę wolnych respiratorów w warszawskich szpitalach powiedział, że sytuacja jest bardzo trudna. Jeśli chodzi o respiratory, to sytuacja jest krytyczna, bardzo trudna. W Warszawie są jeszcze wolne respiratory, ale nie ma ich przy łóżkach covidowych. One są właśnie na SOR-ach i w tych miejscach, gdzie potrzebne są do wykonywania operacji - powiedział samorządowiec.

Trzaskowski dodał, że od strony rządowej samorządowcy dostają liczby, z których wynika, że respiratory jeszcze są. Natomiast przy łóżkach covidowych w Warszawie ich nie ma. Są jeszcze i to w bardzo ograniczonej liczbie na innych oddziałach - podkreślił.

Prezydent stolicy zwrócił też uwagę, że samorządowcy są zaskakiwani decyzjami rządu ws. walki z koronawirusem.

13:55 Bułgaria: Ponad 50 zgonów w ciągu doby - najwięcej od początku pandemii

W ciągu ostatniej doby 51 osób zmarło w Bułgarii na Covid-19 - poinformował we wtorek restort zdrowia. Jest to najwyższa dobowa liczba zgonów od marca, kiedy odnotowano pierwsze zakażenia koronawirusem. Łącznie zmarłych jest 1349.

Nowych zakażeń jest 2427, co stanowi 30,7 proc. wszystkich wykonanych testów w ciągu ostatnich 24 godzin. Zakażonych łącznie jest 56 496. W Sofii odnotowano najwyższą liczbę zakażeń, prawie 1000.

13:39 Koronawirus w Polsce

13:18 Wzrost liczby nowych przypadków Covid-19 w Indonezji i Malezji, spadek na Filipinach

W ciągu ostatniej doby w Indonezji potwierdzono 2973 nowe infekcje koronawirusem, o ponad 300 więcej niż dzień wcześniej, odnotowano też 102 zgony w związku z Covid-19. Liczba nowych zakażeń wzrosła też w Malezji, za to spadła na Filipinach.

Mimo wtorkowego wzrostu liczby infekcji w Indonezji krzywa zakażeń w największym kraju Azji Południowo-Wschodniej już od około miesiąca wykazuje na spadkowy trend. Mimo to liczba notowanych dziennie zgonów pacjentów z Covid-19 nadal jest na podobnym poziomie.

Indonezja to najciężej dotknięty pandemią kraj regionu. Wykryto tam dotąd 418 375 infekcji koronawirusem, z czego 14 146 doprowadziło do śmierci zakażonej osoby. We wtorek indonezyjski związek zawodowy lekarzy poinformował, że wśród ofiar śmiertelnych pandemii jest 161 medyków.

13:06 229 laboratoriów diagnostycznych wykonuje testy na koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało we wtorek wykaz laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Obecnie na liście jest 229 laboratoriów, najwięcej w woj. mazowieckim, a najmniej w woj. lubuskim.

12:56 Iran

W ciągu ostatniej doby w Iranie zdiagnozowano 8932 nowe infekcje koronawirusem i zmarły 422 osoby z Covid-19 - poinformowała we wtorek rzeczniczka ministerstwa zdrowia Sima Sadat Lari. To najwyższa dotąd liczba nowych infekcji w ciągu jednego dnia.

Od początku pandemii w Iranie - najmocniej dotkniętym pandemią kraju Bliskiego Wschodu - wykryto dotąd 637 712 infekcji koronawirusem, a zmarło 36 160 zakażonych pacjentów.

Liczba infekcji w Iranie rośnie niemal nieprzerwanie od początku września, mimo stopniowo zaostrzanych restrykcji. Najnowsze - zakaz podróży między 25 największymi miastami kraju - weszły w życie w poniedziałek.

12:41 Testy na francuskich lotniskach

Od 7 listopada na francuskich lotniskach przeprowadzane będą szybkie testy antygenowe na koronawirusa; będą one obowiązkowe dla pasażerów przybywających z zagranicy, z wyjątkiem krajów UE.

Poinformowała o tym w poniedziałek wieczorem minister transformacji ekologicznej Barbara Pompili.

Podróżni zostaną poddani testom po przybyciu na lotnisko, a wynik testu uzyskają kilkadziesiąt minut później, chyba że wykonają test PCR na mniej niż 72 godziny przed podróżą - doprecyzowała minister.

Testy antygenowe nie wymagają analizy laboratoryjnej, a wynik można poznać po 10-30 minutach.

12:39 Zarażeni lekarze w Polsce

Od początku trwania epidemii do 26 października w Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono m.in. u 6761 lekarzy, 520 dentystów, 522 diagnostów laboratoryjnych, 15 tys. 228 pielęgniarek, 1351 położnych, 913 ratowników i 445 farmaceutów - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia.

Zestawienia - udostępnione PAP we wtorek - mówią, że kwarantanną objętych było w tym czasie 13 tys. 147 lekarzy, 28 tys. 360 pielęgniarek, 2812 położnych, 1696 dentystów, 1015 diagnostów laboratoryjnych, 1556 farmaceutów i 2588 ratowników.

Hospitalizowanych było - od początku epidemii do 26 października - 574 lekarzy, 965 pielęgniarek, 56 położnych, 27 dentystów, 19 diagnostów, 27 farmaceutów i 49 ratowników.

11:44 Testy na koronawirusa

Ostatniej doby wykonano ponad 65,7 tys. testów na obecność koronawirusa - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. 

Resort poinformował, że łącznie pobrano dotąd 4 894 181 próbek od 4 712 224 osób. Lekarze rodzinni, odkąd uzyskali taką możliwość, zlecili pacjentom 672 388 testów w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2.

11:29 Koronawirus w przedszkolach w Olsztynie

W 13 placówkach edukacyjnych podlegających samorządowi Olsztyna występują utrudnienia w związku z zakażeniami koronawirusem. Zakażenia wystąpiły też wśród pracowników miejskiego żłobka - poinformowała PAP rzecznik prasowa ratusza. Wiele prywatnych przedszkoli w mieście z powodu braku kadry także jest zamkniętych.

Rzecznik prasowa olsztyńskiego ratusza Marta Bartoszewicz poinformowała PAP, że z powodu przypadków zakażenia koronawirusem wśród personelu lub podopiecznych występują utrudnienia w pracy 13 miejskich placówek edukacyjnych. Chodzi o siedem przedszkoli, pięć szkół podstawowych i szkołę specjalną przysposabiającą do pracy - podała PAP Bartoszewicz zastrzegając, że nie wszystkie placówki są zamknięte, w niektórych wyłączone z pracy są jedynie poszczególne grupy lub klasy.

Wyłączona z pracy jest też jedna grupa w miejskim żłobku - poinformowała Bartoszewicz.

11:25 Pierwsi chętni do pomocy w szpitalu tymczasowym w Poznaniu

Pierwsi lekarze i studenci zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Poznaniu. Rekrutacja personelu ruszyła w piątek, tymczasowa placówka na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ma zostać uruchomiona do końca listopada.

Zgodnie z założeniami tymczasowy szpital dla pacjentów zakażonych koronawirusem, który powstaje na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, ma docelowo pomieścić blisko 600 łóżek i dodatkowych ok. 50 łóżek respiratorowych.

Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu poinformował PAP we wtorek, że do pracy w placówce zgłaszają się już pierwsi chętni.

Do tej pory w ramach prowadzonej rekrutacji zgłosiło się 25 lekarzy. Zgłoszenia przesłało także 80 studentów, którzy dzięki tej pracy mogą nie tylko pomóc, ale i zdobyć doświadczenie - powiedział Stube.

11:15 Premier Brandenburgii z koronawirusem

Dietmar Woidke, premier kraju związkowego Brandenburgia i koordynator rządu Niemiec ds. niemiecko-polskiej współpracy społecznej i przygranicznej, uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa - poinformował we wtorek rzecznik rządu Brandenburgii Florian Engels.

Po wystąpieniu w niedzielę pierwszych objawów przeziębienia Woidke zrezygnował z wizyt i spotkań. Trwa ustalanie, z którymi osobami wcześniej się kontaktował.

11:02 Rekord zakażeń na Ukrainie

W ciągu ostatniej doby na Ukrainie wykryto 8899 nowych przypadków Covid-19 i zmarło 157 osób - podało we wtorek ministerstwo zdrowia. To największa liczba nowych infekcji od początku pandemii. Minister zdrowia Maksym Stepanow przestrzega przed "katastrofą".

Podczas wtorkowego wystąpienia w ukraińskim parlamencie Stepanow ostrzegł, że jeśli Ukraińcy "w dalszym ciągu nie będą przestrzegać zasad bezpieczeństwa, nie unikniemy katastrofy".

Nowych przypadków jest o ponad 2 tys. więcej niż dzień wcześniej. Poprzedni rekord padł 30 października, kiedy potwierdzono 8312 nowych zakażeń koronawirusem.

10:30 Nowy bilans epidemii w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 364 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Minionej doby zmarło 227 osób, z czego 31 nie miało innych schorzeń.



10:25 Wojsko odpowiada za trzy szpitale tymczasowe

Wojsko Polskie będzie odpowiadało za funkcjonowanie trzech szpitali tymczasowych dla pacjentów z koronawirusem: w Warszawie, Krakowie i Ciechocinku; wojskowi lekarze zapewnią najwyższą jakość leczenia i opieki nad chorymi - zapewnił we wtorek na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

Szpitale tymczasowe, które zapewnią dodatkowe łóżka dla pacjentów z COVID-19, mają powstać w każdym województwie. Dzięki nim baza łóżek szpitalnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem zwiększy się o 5,5 tysiąca.

10:15 Coraz więcej osób pod respiratorami

W ciągu doby liczba wolnych respiratorów zmniejszyła się o 97. W szpitalach zajęte zostało kolejnych 937 łóżek dla chorych na Covid-19. 

Minionej doby wyzdrowiało 5 573 osób. 

10:07 Węgry

W ciągu ostatniej doby na Węgrzech wykryto 3989 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku epidemii w tym kraju; zmarło też najwięcej chorych z Covid-19: aż 84 - wynika z danych opublikowanych we wtorek na rządowej stronie poświęconej epidemii.

Jak dotąd stwierdzono na Węgrzech prawie 87 tys. zakażeń koronawirusem. 1973 osoby chore na Covid-19 zmarły, a prawie 21 tys. zakażonych wyzdrowiało.

Stale rośnie liczba aktywnych infekcji, których jest obecnie prawie 64 tys. Opieki szpitalnej wymaga 4767 chorych na Covid-19, przy czym 348 oddycha przy pomocy respiratora.

09:58 Zakażenia w kopalniach

Przybywa zakażonych górników śląskich kopalniach. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej odnotowano dziś 23 nowe przypadki. W Polskiej Grupie Górniczej infekcję przechodzi obecnie ponad 340 pracowników, a kwarantanną objętych jest ok. 670 osób. 

Kopalnie pracują jednak normalnie. PGG poinformowała też, że nie ma na razie przesłanek do rozpoczęcia nowej akcji masowych badań przesiewowych górników.

09:39 Rosja

W Rosji w ciągu minionych 24 godzin wykryto 18 648 nowych przypadków koronawirusa - podał we wtorek sztab ds. walki z epidemią. Dobowy przyrost zakażeń piąty dzień z rzędu utrzymuje się powyżej 18 tysięcy. Od poniedziałku zmarło 355 osób z Covid-19.

Liczba nowych infekcji jest niższa niż 1 listopada, gdy odnotowano ich 18 665, najwięcej od początku pandemii.

Obecnie ogólna liczba zakażeń w Rosji wynosi 1 673 686, a liczba zgonów w związku z Covid-19 - 28 828.

09:17 Zamknięty punkt paszportowy w Kętrzynie

Z powodu pandemii punkt paszportowy w Kętrzynie został zamknięty, a jego zadania przejął punkt paszportowy w Giżycku - poinformował PAP rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.

Punkt paszportowy w Kętrzynie będzie zamknięty do końca tygodnia. Osoby, które muszą skorzystać z takiego punktu, muszą udać się do Giżycka - powiedział PAP rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.

Guzek przyznał, że punkt został zamknięty ponieważ w Kętrzynie odnotowano dużo przypadków zakażenia koronawirusem, urzędnicy są chorzy lub na kwarantannach.

09:12 Dworczyk: Rozważamy lockdown

Rząd robi wszystko, żeby uniknąć wprowadzenia twardego lockdownu w Polsce - powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. Przyznał przy tym, że taki scenariusz nie jest jednak wykluczony, a wprowadzanie kolejnych ograniczeń będzie zależało od dynamiki zachorowań.

Szef KPRM był pytany we wtorek w TVN24, czy w związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem rząd rozważa wprowadzenie w najbliższych dniach lockdownu. Nie wykluczamy żadnego scenariusza oczywiście. Natomiast ten twardy lockdown, to rząd robi wszystko, żeby tego scenariusza uniknąć. Dlatego, że wiemy, jakie będzie to miało konsekwencje dla gospodarki - zaznaczył.

09:05 Problemy w Giżycku

Sprawy dotyczące wydawania aktów zgonu czy rejestracji urodzeń z terenu gminy Ryn do 8 listopada przejął Urząd Stanu Cywilnego w Giżycku. Powodem jest zamknięcie USC w Rynie z powodu pandemii - poinformował PAP burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz.

Zadania USC w Rynie przekazał do Giżycka wojewoda warmińsko-mazurski w oparciu o przepisy ustawy "o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19". Decyzją wojewody zadania USC w Rynie urząd w Giżycku będzie wykonywał do 8 listopada. Według Dziennika Urzędowego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, jest to pierwsza tego typu decyzja w regionie.

Powodem tej decyzji jest fakt, że w urzędzie w Rynie wiele osób jest chorych i na kwarantannach. W efekcie wszyscy pracownicy USC są wyłączeni z pracy, dlatego pomagamy sąsiadom - powiedział PAP burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz.

Wśród osób chorych jest m.in. burmistrz Rynu, który trafił do szpitala.

07:52 Czechy

Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało we wtorek, że testy potwierdziły w poniedziałek 9241 nowych przypadków SARS-CoV-2. To o tysiąc mniej niż przed tygodniem. Wysoka jest z kolei liczba zgonów - w poniedziałek zmarło 108 osób z Covid-19.

Od początku marca, gdy w kraju zanotowano pierwsze przypadki nowego koronawirusa, zakaziło się ponad 350 tys. osób, a 1153 zakażone osoby zmarły.

Aktywnych przypadków jest obecnie 176 634. Większość zainfekowanych osób nie wykazuje wyraźnych objawów Covid-19. Według ostatnich danych w szpitalach jest 7486 pacjentów z tą chorobą, u 1163 ma ona ciężki przebieg.

07:40 Niemcy

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Niemczech wzrosła w ciągu ostatniej doby o 15 352, do 560 379 - wynika z danych opublikowanych we wtorek przez berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Zmarło kolejne 131 osób z Covid-19.

Tym samym od wybuchu pandemii liczba ofiar śmiertelnych tej choroby w kraju wzrosła do 10 661.

W sobotę odnotowano w RFN najwyższy dotąd dobowy przyrost infekcji - ponad 19 tys. przypadków SARS-CoV-2. W niedzielę informowano o ponad 14 tys., a w poniedziałek o ponad 12 tys. nowych infekcji.

Ok. 8300 zakażonych wyzdrowiało w ciągu ostatniej doby, co oznacza, że łączna liczba osób w Niemczech, które pokonały infekcję, wzrosła do ok. 371 500 - informuje RKI.

07:19 Naukowcy obliczyli, o ile może wzrosnąć liczba zakażeń po protestach

Trwające protesty mogą zwiększyć zachorowania na Covid-19 o 5 tys. dziennie - wynika z modelu epidemii przygotowanego przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania UW - pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak informuje "DGP", Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Uniwersytetu Warszawskiego przygotowało prognozę pokazującą, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna po trwających obecnie manifestacjach.

Przy założonej tzw. niższej transmisyjności publicznej - 26 listopada może być nawet 26,2 tys. wykrytych nowych zakażeń koronawirusa. To wariant, w którym nie dochodziłoby do protestów. Przy wyższej transmisyjności ta liczba może dojść do 31 tys. Autorzy przyznali, że z braku dokładnych danych - na ile zmniejszy się dystans społeczny - przyjęli jedynie pewne założenia przy konstrukcji modelu - czytamy. Jak dodano, nie weryfikowali ich np. o dane z mobilności społecznej uzyskiwane na podstawie obserwacji ruchu telefonów komórkowych.

06:54 Tysiąc lekarzy z zagranicy do walki z Covid-19

Jesteśmy otwarci na wszystkich lekarzy, realnie szanse są na lekarzy zza wschodniej granicy, głównie Białoruś i Ukraina, ze względu na mniejszą barierę językową - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazeta Prawna" wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Jak dodaje, może chodzić o ponad tysiąc osób.

Wiceminister zdrowia był pytany o to, jakie będą teraz koszty "zachęt" dla lekarzy, którzy mają walczyć z Covid-19.

Przy 15 tys. łóżek i odpowiedniej liczbie lekarzy, koszty ocenialiśmy na ok. 100 mln zł miesięcznie. Jednak liczba łóżek stale rośnie, dodatkowo uruchamiane są szpitale tymczasowe, coraz więcej łóżek dla pacjentów z Covid-19 jest tworzona przy szpitalach pierwszego poziomu, więc i koszty wzrosną. Dziś za wcześnie na takie szacowanie - powiedział Gadomski w opublikowanej we wtorek rozmowie z "DGP".

06:37 Pojedyncze respiratory w niektórych regionach

W szpitalach w kilku regionach kraju zostały pojedyncze sztuki wolnych respiratorów - wynika z danych zebranych przez PAP. Dotyczy to województw: mazowieckiego, gdzie w poniedziałek było ich 6, pomorskiego - 9, oraz Dolnego Śląska, gdzie liczba ta wyniosła 7.

06:00 Firmy tną wydatki

Z powodu pandemii dwie trzecie firm musiało ograniczyć lub odłożyć wydatki bądź inwestycje - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów. Ok.  27 proc. przedsiębiorców wstrzymało się z zatrudnianiem nowych pracowników, a w co piątej firmie rezygnowano z inwestycji w innowacje.

Autorzy badania "Jak pandemia zmieniła biznes" wskazali, że 66 proc. firm musiało w czasie Covid-19 ograniczyć lub odłożyć swoje wydatki bądź inwestycje. W ramach tych decyzji prawie 27 proc. wstrzymało się z zatrudnianiem nowych pracowników. W blisko co piątej firmie rezygnowano z inwestycji w innowacje. Podobny odsetek oszczędności szukał w zawieszeniu wydatków na szkolenia oraz na reklamę i marketing.

Co drugi przedsiębiorca ocenił, że koronawirus spowodował pogorszenie się stabilności finansowej firmy. Dla 16 proc. sytuacja jest "zdecydowanie gorsza" niż przed pandemią, a brak zmian zadeklarowało 37 proc. firm. Z kolei 13 proc. przedsiębiorstw wskazało, że ich sytuacja finansowa poprawiła się.

05:55 Nowe przypadki w USA

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore poinformował w poniedziałek, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 447 ofiar śmiertelnych koronawirusa. Potwierdzono 81 493 nowe przypadki infekcji Covid-19.

Amerykańska uczelnia szacuje, że od początku pandemii w USA zdiagnozowano łącznie 9 284 261 przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga obecnie 231 507.

Johns Hopkins poinformował także, że na całym świecie od wybuchu kryzysu Covid-19 odnotowano 46 878 189 zakażeń. Zmarło z powodu wirusa 1 205 048 osób.

05:41 Nowe przypadki w Chinach

Ludowa komisja zdrowia poinformowała we wtorek o 49 nowych przypadkach Covid-19 zarejestrowanych podczas ostatniej doby, dobę wcześniej było ich 24.

Ludowa komisja zdrowia stwierdziła w oświadczeniu, że 44 nowe przypadki to infekcje importowane z zagranicy.

Komisja zgłosiła również 61 nowych bezobjawowych przypadków w porównaniu z 30 zgłoszonymi dzień wcześniej. Chiny nie klasyfikują pacjentów bezobjawowych jako potwierdzonych przypadków Covid-19.

Całkowita oficjalna liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Chinach wynosi obecnie 86 070, podczas gdy liczba ofiar śmiertelnych pozostaje na niezmienionym poziomie 4634.

05:30 Walia myśli o wyjściu z lockdownu, Szkocja o jego wprowadzeniu

W Walii 17-dniowy lockdown w celu spowolnienia epidemii koronawirusa - nazwany zaporą ogniową - zaczął się 23 października. Szef walijskiego rządu Mark Drakeford przyznał, że zapowiedziany w sobotę przez brytyjski rząd czterotygodniowy lockdown w Anglii wpłynie na sytuację w Walii, ale sama data zakończenia restrykcji nie zostanie zmieniona.

Szef walijskiego rządu ogłosił, że od przyszłego poniedziałku nie będzie restrykcji w poruszaniu się po kraju, ale jego opuszczanie w czasie lockdownu w Anglii możliwe będzie tylko z ważnych powodów, takich jak praca. Działalność będą mogły wznowić szkoły, a także wszystkie firmy, które musiały ją przerwać, choć na razie nie sprecyzowano jeszcze na jakich mają funkcjonować puby i restauracje.

W Walii na razie lockdown nie przekłada się na spadek liczby zakażeń, co widoczne jest już w Irlandii Północnej, która na taki krok zdecydowała się tydzień wcześniej. W miniony piątek w Walii zanotowano rekordową liczbę zakażeń w ciągu doby - 1737, zaś w poniedziałek - drugą najwyższą: 1646. Dotychczasowy bilans epidemii to 53 337 infekcji i 1 891 ofiar śmiertelnych.

Tymczasem szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon przyznała w poniedziałek, że krótki lockdown jest rozważaną opcją, choć przed podjęciem tej decyzji chce ona uzyskać zapewnienia brytyjskiego rządu w kwestii przedłużenia programu wypłacania z budżetu pensji tym pracownikom, którzy z powodu epidemii zostali wysłani na urlopy. Szkocja była to tej pory tą częścią Zjednoczonego Królestwa, w której najszybciej wprowadzano restrykcje w związku z koronawirusem, ale w czwartek stanie się jedyną bez ogólnokrajowego lockdownu. W poniedziałek rano weszła w życie pięciostopniowa skala restrykcji, choć na najwyższym poziomie nie znalazła się żadna z jednostek administracyjnych Szkocji.