Piąty dzień z rzędu dobowy przyrost zgonów na Covid-19 w Rosji okazał się najwyższy od początku pandemii. W całym kraju zmarło 697 osób. Liczba zakażeń w ciągu jednej doby przekroczyła próg 24 tysięcy i wyniosła 24 439 - podał w sobotę sztab rządowy.

29 czerwca informowano o 652 zmarłych osobach, 30 czerwca - o 669, 1 lipca zmarło 672 zakażonych pacjentów, a następnego dnia - 679.

Ogółem zmarło w Rosji na Covid-19 od początku pandemii 137 262 chorych.

Trzecia fala

W Rosji trwa trzecia fala epidemii. Liczba zakażeń narasta już od miesiąca, za co - według władz - odpowiedzialny jest wariant Delta koronawirusa.

Zdaniem ekspertów wyższy niż przez poprzednie półtora roku wskaźnik zgonów pokazuje, że więcej jest również samych zakażeń i część z nich - np. u osób bez objawów choroby - nie jest widoczna w statystykach. 

Wariant delta coraz bardziej się rozprzestrzenia

Warto przypomnieć, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że wykryty pierwszy raz w Indiach wariant Delta koronawirusa staje się dominujący na świecie z powodu wysokiej zakaźności.

W Europie m.in. Wielka Brytania zanotowała duży wzrost liczby nowych infekcji indyjskim wariantem koronawirusa, a w Niemczech czołowi eksperci ds. zdrowia publicznego prognozują, że szczep ten wkrótce stanie się dominującym w kraju, mimo postępującego programu szczepień.