Prezydent USA Joe Biden ostrzegł, że wariant koronawirusa Omikron jest już w kraju i "zacznie krążyć coraz szybciej po całych Stanach Zjednoczonych". Wezwał przy tym Amerykanów do zaszczepienia się lub przyjęcia dawki przypominającej przez tych, którzy są już zaszczepieni dwiema dawkami.

Jedyną realną ochroną jest przyjęcie szczepionki - powiedział prezydent i podkreślił, że nadchodzi "zima poważnych chorób i śmierci" dla osób niezaszczepionych. Zaznaczył, że "ogromnie ważne" jest otrzymanie dawki przypominającej dla zaszczepionych i "otrzymanie pierwszej dawki" w przypadku pozostałych osób.

Jeśli zostaniesz zaszczepiony i otrzymasz dawkę przypominającą, jesteś chroniony przed poważną chorobą i śmiercią - powiedział Biden.

Wcześniej w czwartek zastępca rzecznika Białego Domu Karine Jean-Pierre zasugerowała, że administracja Bidena nie zamierza na razie podejmować konkretnych środków restrykcyjnych, zamiast tego koncentruje się na szczepieniach.

Narzędzia, które mamy, działają - powiedziała, dodając: Będziemy nadal pracować, aby Amerykanie zostali zaszczepieni i otrzymali dawki przypominające.

Dotychczasowe ustalenia WHO na temat wariantu Omikron

Sekretarz generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus potwierdził, że wstępne dane z RPA - skąd, jak się przypuszcza, pochodzi nowy wariant koronawirusa - sugerują wyższe ryzyko ponownej infekcji dla osób wyleczonych z choroby lub zaszczepionych.  Poinformował, że do tej pory Omikron wykryto w 77 krajach. Zaznaczył, że rozprzestrzenia się "w tempie, którego nie widzieliśmy przy żadnym innym wariancie".

Jednocześnie, zaznaczył szef WHO, Omikron powoduje mniej dotkliwe objawy niż Delta, obecnie najczęstszy wariant.

Natomiast Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w środę ostrzegło, że istnieje "bardzo wysokie" ryzyko, że nowy wariant koronawirusa omikron stanie się dominujący w Europie na początku przyszłego roku i doprowadzi do rosnącej liczby ciężkich zachorowań na Covid-19.

Omikron w Polsce

Wczoraj polskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu pierwszego przypadku wariantu Omikron u nas w Polsce. Odnotował je katowicki sanepid.

Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho. Pacjentka jest w izolatorium i czuje się dobrze - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Jak przekazał resort, zarażona Omikronem osoba przebywała w Polsce na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach. W toku wywiadu epidemicznego poinformowała, że w Polsce zamieszkiwała sama. Bezpośredni kontakt miała tylko z dwiema zaszczepionymi osobami ze swojego kraju - pisze MZ. Dodaje także, że jako osoba bezobjawowa wykonała test przed wylotem z Polski.