Badanie przeprowadzone w Republice Południowej Afryki wskazuje na osłabioną aż o dwie trzecie skuteczność szczepionki Pfizera przeciw dominującemu w tym kraju wariantowi koronawirusa 501Y.V2 – donosi agencja informacyjna Reuters. Wcześniejsze analizy kliniczne wykazały zmniejszoną skuteczność w starciu z wariantem 501Y.V2 również preparatów firm AstraZeneca, Johnson & Johnson i Novavax.

Badanie laboratoryjne przeprowadzone w RPA, którego wyniki zostały opublikowane w amerykańskim tygodniku "New England Journal of Medicine", poważnie zaniepokoiło władze kraju, choć niektórzy specjaliści zwracają uwagę, że nie wiadomo, jak wyniki analiz klinicznych przekładają się na rzeczywistą skuteczność szczepionek w starciu z wariantem 501Y.V2.

Konsultant ds. chorób zakaźnych Peter English stwierdził w rozmowie z Reuterem, że analizy nie dowodzą na razie obniżonej skuteczności preparatu Pfizera, ponieważ dla ochrony przed Covid-19 ważna jest zarówno odporność komórkowa, jak i poziom antyciał, a naukowcy nie wiedzą jak dotąd, jak wysoki musi być ich poziom, by uzyskana została właściwa odpowiedź immunologiczna.

RPA zastąpi szczepionkę AstraZeneki preparatem Johnson & Johnson

W środę władze RPA poinformowały, że kraj ten jako pierwszy na świecie rozpocznie szczepienia preparatem Johnson & Johnson, by zastąpić szczepionkę firmy AstraZeneca, która w badaniu klinicznym okazała się niewystarczająco skuteczna wobec południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa.

Ruch władz w Pretorii stoi jednak w sprzeczności z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, która rekomenduje stosowanie szczepionki AstraZeneki również w krajach, gdzie wariant południowoafrykański jest obecny.

Eksperci sądzą bowiem, że preparat zapewnia ochronę przed ciężkim przebiegiem Covid-19 i śmiercią.

Szczepionka Johnson & Johnson z kolei wykazała w RPA skuteczność przeciwko "umiarkowanemu i ciężkiemu" przebiegowi covid na poziomie 57 procent, podczas gdy w USA było to 72 procent.

W RPA zdiagnozowano dotąd niemal 1,5 mln zakażeń koronawirusem: ponad jedną trzecią wszystkich przypadków wykrytych w Afryce. Na Covid-19 zmarło tym kraju ponad 48 tysięcy ludzi.