Dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych Anthony Fauci ostrzegł we wtorek przed "poważnymi konsekwencjami" zbyt szybkiego otwierania gospodarki przez stany.

Podczas przesłuchania (w formie telekonferencji) przed komisją senacką Fauci za realne zagrożenie uznał to, że otwieranie gospodarki spowoduje wzrost liczby zakażeń.

Jeśli niektóre regiony przedwcześnie otworzą się, to obawiam się, że odnotujemy wzrosty w (przypadkach zakażeń), które mogą stać się ogniskami - stwierdził, ostrzegając przed "poważnymi konsekwencjami".

Podkreślił, że nawet w "stanach, które otwierają się w rozważnym tempie", prawdopodobnie dalej odnotowywane będą nowe przypadki zakażeń.

Za kluczowe przy odmrażaniu gospodarki uznał wykrywanie osób zakażonych, izolowanie ich oraz śledzenie ich kontaktów.

Fauci jest objęty kwarantanną

Fauci przebywa obecnie w kwarantannie. Cieszący się w Stanach Zjednoczonych dużą popularnością i zaufaniem epidemiolog miał kontakt z osobą, u której potwierdzono obecność koronawirusa. Prawdopodobieństwo, że 79-latek jest zakażony, uważa się za minimalne. Przed senacką komisją zeznawał we wtorek ze swojego domu w Waszyngtonie.

Do otwierania gospodarki konsekwentnie wzywa prezydent USA Donald Trump, krytykując niektórych gubernatorów za opieszałe - w jego ocenie - działania.

W większości amerykańskich stanów trwa proces stopniowego odmrażania gospodarki. Część epidemiologów oraz urzędników wyraża zaniepokojenie, że w niektórych przypadkach odbywa on się zbyt szybko.

Od początku epidemii w USA zmarło ponad 80 tys. osób zakażonych koronawirusem. Najnowsze szacunki ekspertów z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle przewidują, że do 4 sierpnia bilans ofiar śmiertelnych przekroczy 137 tys.