Do Rzymu przywieziona została pierwsza partia 9750 szczepionek przeciw koronawirusowi. Ciężarówkę transportującą preparaty eskortowali przez całą drogę od granicy karabinierzy. Zostaną one przekazane rzymskiemu szpitalowi zakaźnemu Spallanzani.

Tir ze szczepionkami wjechał na teren koszar karabinierów w dzielnicy Tor di Quinto - poinformowały włoskie media.

Wyjedzie stamtąd w sobotę rano i skieruje się do rzymskiego szpitala zakaźnego, będącego od początku na pierwszej linii walki z koronawirusem.

Tam wszystkie dawki zostaną podzielone; jedna część pozostanie w tej placówce, a reszta zostanie przewieziona do bazy wojskowej w Pratica di Mare koło Wiecznego Miasta. Tam urządzono krajowe centrum składowania i dystrybucji szczepionek, którą zajmować się będzie armia.

Do najdalszych rejonów Włoch zawiezie je pięć samolotów wojskowych. W przypadku odległości do 300 kilometrów szczepionki będą rozwożone wozami wojskowymi.

Pierwsza szczepionka ma zostać podana w niedzielę w szpitalu Spallanzani pracującej tam 29-letniej pielęgniarce. Władze Włoch zapowiedziały, że do przełomu lata i jesieni chcą zaszczepić około 42 milionów mieszkańców kraju.

Bilans pandemii we Włoszech

459 kolejnych osób zmarło we Włoszech ostatniej doby na Covid-19, potwierdzono 19 037 kolejnych zakażeń koronawirusem - poinformowało ministerstwo zdrowia. Od Wigilii wykonano w całym kraju 152 tysiące testów.

Liczba zmarłych od początku pandemii wzrosła do 71 359.

Dotychczas wykryto ponad 2 miliony przypadków zakażenia wirusem; wyzdrowiało około 1,3 miliona osób. W ciągu jednego dnia przybyły 32 tysiące ozdrowieńców.

Obecnie zakażonych jest 579 tysięcy osób, a liczba ta systematycznie spada.