Do dziesięciu wzrósł bilans ofiar śmiertelnych pożaru na szpitalnym oddziale intensywnej opieki medycznej z pacjentami z Covid-19 w okręgu Neamt w północno-wschodniej Rumunii. O zdarzeniu poinformowały lokalne służby ratunkowe. Siedem osób zostało rannych.

Rzeczniczka pogotowia ratunkowego w okręgu Neamt Irina Popa przekazała, że pożar wybuchł w dwóch salach na oddziale intensywnej terapii. Znajdowało się tam wtedy 16 pacjentów. 

Popa dodała, że uważa się, iż chorzy, którzy zginęli, byli zakażeni koronawirusem.

Pożar udało się już ugasić. 

Wcześniejszy bilans mówił o siedmiu ofiarach śmiertelnych i dwóch poważnie rannych. Późnym wieczorem liczba ta została zaktualizowana - zmarło 10 osób, a 7 zostało rannych. 

Rzeczniczka placówki poinformowała, że wszyscy, którzy zginęli byli pacjentami szpitala. Poważnych obrażeń doznało ponadto sześciu chorych i członek personelu medycznego. Wszyscy są w stanie krytycznym.

Rumuński minister zdrowia Nelu Tataru powiedział lokalnym mediom, że pożar został "najprawdopodobniej wywołany zwarciem".

Koronawirus na świecie

Pandemia koronawirusa na świecie nie zwalnia. Wiele państw np. Austria zdecydowały się wprowadzić całkowity lockdown. Ma to pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa.

Rumunia, która ma jedną z najsłabiej rozwiniętych infrastruktur opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej, zgłosiła do tej pory 353 185 przypadków zakażenia koronawirusem i 8813 zgonów osób zainfekowanych. Prawie 13 tys. osób z Covid-19 było w sobotę hospitalizowanych w całej Rumunii, w tym 1172 pacjentów na oddziałach intensywnej terapii - poinformował Reuters.

Za pomocą poniższych wykresów możecie sprawdzić, jak wyglądała liczba zakażeń koronawirusem, a także wyzdrowień i zgonów na przestrzeni ostatnich miesięcy, w różnych państwach.