Cztery pielęgniarki z oddziału chirurgii podtruły się gazami pożarowymi, a 30 osób ewakuowano. Pożar w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym został już opanowany. Rzeczniczka placówki Joanna Chłądzyńska przekazała po południu, że szpital wstrzymał przyjęcia na Oddział Chirurgii Przewodu Pokarmowego.

Zgłoszenie o pożarze w szpitalu przy ul. Medyków w Katowicach strażacy otrzymali tuż po godzinie 12.

Doszło do pożaru sali na 7. piętrze - powiedział rzecznik prasowy straży pożarnej w Katowicach kpt. Adam Kryla. 

Na miejscu, w chwili gdy pojawił się ogień, był obecny pacjent. Według nieoficjalnych informacji naszego reportera, mężczyzna mógł zapalić papierosa, który doprowadził do pożaru. Rzeczniczka Joanna Chłądzyńska nie skomentowała tego i odesłała po szczegóły do straży pożarnej. Strażacy jednak nie potwierdzili wiadomości i przekazali, że przyczynę zdarzenia ustali policja. 

Rzeczniczka przyznała natomiast jedynie, że szpital nie sprawdza bagaży pacjentów - rzeczy, które wnoszą do placówki.


Chirurgię i ginekologię ewakuowano jeszcze przed przyjazdem służb. Te dwa oddziały opuściło 20 pacjentów i 10 osób z personelu. Pielęgniarki, które ucierpiały w pożarze, miały właśnie zajmować się ewakuacją. 

Są w stanie ogólnym dobrym - poinformował kpt. Adam Kryla. Pomocy udzielił kobietom personel medyczny. 

Będą przebywały w szpitalu na obserwacji, jest im poddawany tlen - przekazała z kolei Joanna Chłądzyńska. 

Personel zareagował prawidłowo i natychmiastowo ewakuował pacjentów na inny oddział szpitala - zaznaczyła, dodając, że sytuacja została bardzo szybko opanowana, a personel zachował się wzorcowo. Ewakuowani pacjenci zostali zabezpieczeni i przeniesieni do innych oddziałów - opisywała rzeczniczka. 

Pożar został już opanowany. 

Wstrzymane przyjęcia na oddziale

Rzeczniczka katowickiej placówki Joanna Chłądzyńska przekazała po południu, że szpital wstrzymał przyjęcia na Oddział Chirurgii Przewodu Pokarmowego. 

Pacjenci z tego oddziału zostali przeniesieni na Oddział Ginekologii Endokrynologicznej, natomiast pacjentki z tego oddziału zostały wypisane - powiedziała Chłądzyńska.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach należy do największych szpitali w woj. śląskim. Powstało w wyniku połączenia dwóch placówek medycznych: Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii oraz Centralnego Szpitala Klinicznego. Dysponuje ok. 600 łóżkami w dwóch lokalizacjach. W placówce stale rozwijana jest również kompleksowa opieka onkologiczna m.in. nad pacjentami z bardzo rzadkimi nowotworami neuroendokrynnymi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Blisko 200 strażaków walczy z pożarem składowiska opon w Raciniewie

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.