Z danych na godzinę 7:00 wynika, że w Niemczech 534 przypadki zakażenia koronawirusem. "Oczekujemy, że liczba ta będzie rosnąć. Trzeba zrozumieć, że nie możemy powstrzymać wirusa" – oświadczył szef Instytutu Kocha Lothar Wieler. Główny Inspektorat Sanitarny apeluje o unikanie dużych skupisk ludzkich w Niemczech.

Już ponad pół tysiąca osób w Niemczech zachorowało na koronawirusa. Ponad połowę łącznej ich liczby zarejestrowano w legitymującej się największym wśród niemieckich krajów związkowych zaludnieniem Północnej Nadrenii-Westfalii. W Badenii-Wirtembergii odnotowano dotąd 91 potwierdzonych przypadków nosicielstwa, a w Bawarii 79. W pozostałych krajach związkowych jest ich znacznie mniej, od jednego do najwyżej 18.

GIS zaleca omijanie dużych skupisk ludzkich w Niemczech, we Francji i w Hiszpanii

Główny Inspektorat Sanitarny w aktualnych komunikatach nie zaleca podróży do Chin, Hongkongu, Korei Południowej, Iranu, Japonii oraz Włoch.

Apeluje ponadto o zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich osobom przebywającym na terenie Niemiec, Francji i Hiszpanii.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii i USA. Wśród krajów europejskich wirus najbardziej rozprzestrzenił się we Włoszech, gdzie potwierdzono ponad 3 tys. przypadków.

W Polsce w środę potwierdzono pierwszy przypadek nowego koronawirusa. Pacjent, u którego go wykryto, jest hospitalizowany w Zielonej Górze; przyjechał z Niemiec. Jego stan jest dobry.