Krzywa Wieża w Pizie dołącza do listy włoskich zabytków, które zostaną otwarte po prawie trzech miesiącach przerwy z powodu pandemii koronawirusa. Dostęp do niej będzie jednak ograniczony, a teren – często dezynfekowany.

Krzywą Wieżę zamknięto 8 marca. Pierwsi zwiedzający wejdą do niej już w sobotę rano. Na razie będzie dostępna dla mieszkańców Pizy oraz całej Toskanii, bo do 3 czerwca obowiązuje zakaz podróży między regionami Włoch. Nie ma też jeszcze turystów z zagranicy.

Sobotnia data jest porównywalna z 15 grudnia 2001 roku, gdy zakończyły się prace mające na celu umocnienie konstrukcji i mogliśmy otworzyć naszą kochaną wieżę - powiedział Pierfrancesco Pacini z urzędu opieki nad zabytkami w mieście.

Wtedy - jak podkreślił - wieża była zamknięta od 7 stycznia 1990 roku przez 11 długich lat. Pacini ocenił jednak, że w zbiorowej wyobraźni zamknięcie kraju, które przeżyli Włosi, pozostawiło jednak znacznie głębszy ślad.

Zwiedzanie Krzywej Wieży w Pizie w czasach koronawirusa

Wizyta na Polu Cudów, które w zeszłym roku odwiedziło ponad 3,5 miliona turystów z całego świata, będzie przebiegać w zupełnie inny sposób niż dotąd.

Do Krzywej Wieży będą wchodziły maksymalnie 15-osobowe grupy. Dotąd wpuszczano tam 40 zwiedzających. Wszyscy będą monitorowani podczas wejścia po schodach przy pomocy czujników, które będą nadawać sygnał dźwiękowy i świetlny w przypadku braku zachowania odległości między turystami.

Na posadzce umieszczono specjalne nalepki wskazujące, gdzie można stanąć podczas zwiedzania. Każdego wieczoru zabytek będzie dezynfekowany.