Włochy otwierają się na turystów. "Rezerwujcie wakacje w Italii, nie możemy się was doczekać" - powiedział premier Mario Draghi, zwracając się zarówno do rodaków, jak i cudzoziemców. Apel wystosował podczas narady ministrów turystyki krajów G20.

Szef rządu zapowiedział, że od połowy maja obowiązywać będzie we Włoszech specjalna przepustka umożliwiająca podróże i wyjazdy na wakacje.

Na konferencji prasowej na zakończenie obrad ministrów z państw G20 premier Draghi oświadczył: "Świat chce podróżować do Italii, a Italia jest gotowa powitać świat. Nie mam wątpliwości co do tego, że turystyka w naszym kraju rozkwitnie silniejsza niż wcześniej".

Dzięki włoskiej przepustce turyści będą mogli podróżować z jednego kraju do drugiego bez kwarantanny pod warunkiem, że udowodnią, że są wyleczeni z Covid-19, zaszczepieni lub mają negatywny wynik testu - stwierdził premier.

Wyraził przekonanie, że po to, aby turyści wrócili do Włoch, niezbędne będą "jasne i proste reguły".

Nasze góry, nasze plaże, miasta i miejscowości otwierają się, a proces ten zostanie przyspieszony w najbliższych tygodniach i miesiącach - dodał Draghi.

Poprawia się sytuacja epidemiczna

We Włoszech kolejny dzień z rzędu poprawia się sytuacja epidemiczna i spada liczba hospitalizowanych chorych na Covid-19 - wynika z raportu Ministerstwa Zdrowia.

Do 2,9 procent, o 2 punkty procentowe zmniejszył się odsetek pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa. Potwierdzono 9 116 nowych zakażeń - na 315 tys. testów. Ostatniej doby zmarło 305 chorych na Covid-19.

O prawie 300 spadła liczba pacjentów na oddziałach covidowych. Na intensywnej terapii przebywa 2423 najciężej chorych, a na pozostałych oddziałach 18 tysięcy zakażonych.

Do tej pory zaszczepiono ponad 21 milionów osób; 6,3 miliona otrzymało już dwie dawki lub preparat jednodawkowy.