Rząd Czech potwierdził, że od poniedziałku będą mogły wznowić działalność m.in. targowiska z żywnością, zakłady rzemieślnicze, komisy i salony samochodowe. Rząd zgodził się także na odprawianie od 27 kwietnia nabożeństw z udziałem do 15 osób.

Gabinet Andreja Babisza przedstawił we wtorek plan złożony z pięciu etapów odchodzenia od ograniczeń, wprowadzonych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W piątek potwierdził, że od poniedziałku dozwolone będą treningi profesjonalnych sportowców na świeżym powietrzu, a także śluby z udziałem maksimum 10 osób. Otwarte będą także, choć w ograniczonym zakresie, szkoły wyższe. Dla ostatnich roczników przewidziano możliwość organizowania konsultacji i egzaminów magisterskich.

Minister zdrowia Adam Vojtiech powiedział na konferencji prasowej, że w uzupełnieniu przygotowanych już planów od 27 kwietnia będzie dozwolona organizacja nabożeństw i uroczystości religijnych, w których będzie uczestniczyć do 15 osób.

Wcześniej Babisz mówił, że przywracanie mszy świętych uzgodnił z prymasem Czech, kardynałem Dominikiem Duką. Nie wykluczył, że tydzień później liczba wiernych w kościołach może zostać podwojona.

W Czechach w piątek po południu odnotowano łącznie 6499 przypadków zakażenia nowym koronawirusem. Zmarło 173 chorych, a według lekarzy wyleczono 1174 pacjentów.