Przedstawiciele Kim Dzong Una zwrócili się w piątek do Rosji, aby ta rozważyła ewakuację swojej ambasady. Kilka godzin później, podobny apel, został wysłany do ambasad innych państw, które mają swoje placówki w Korei Północnej.

Rosja analizuje prośbę Phenianu, lecz na tym etapie nie planuje ewakuacji. Nie jest znane stanowisko innych państw.

Władze Wielkiej Brytanii, które również otrzymały notę od Phenianu, oceniły, że działania KRLD to element antyamerykańskiej retoryki. Brytyjskie MSZ oświadczyło, że rozważy następne kroki, w tym zmianę zaleceń odnośnie podróżowania do Korei Północnej.

W piątek po południu agencja AFP powołując się na źródła w Londynie podała, że władze Korei Północnej twierdzą, iż od 10 kwietnia nie będą w stanie zapewnić bezpieczeństwa ambasadom na swoim terytorium w przypadku konfliktu na Półwyspie Koreańskim.

Polskie MSZ: Korea Płn. niepotrzebnie podwyższa napięcie

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia, że jest w kontakcie z państwami mającymi swoje placówki w Korei Północnej. Uważamy retorykę tego kraju za niepotrzebne i niestosowne podwyższanie napięcia - tak rzecznik MSZ Marcin Bosacki skomentował apel komunistycznej Korei, która zwróciła się do ambasad, aby rozważyły ewakuację.

Na razie jest decyzja, że z całą pewnością nie ewakuujemy placówki w Phenianie - powiedział Bosacki.

W Korei Północnej przebywa kilkunastu polskich obywateli i są to wyłącznie polscy dyplomaci i członkowie ich rodzin. Nie ma jakichkolwiek innych Polaków - podkreślił rzecznik MSZ. Dodał, ambasador Edward Pietrzyk w tej chwili przebywa na urlopie w Polsce.

Korea Płn. apeluje o ewakuację organizacji międzynarodowych

MSZ Korei Północnej zasugerowało także, by z Phenianu ewakuować pracowników międzynarodowych. Informację tą podała ze stolicy Korei Północnej agencja ITAR-TASS. Powołała się na miejscowe przedstawicielstwo Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).

W Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej działają przedstawicielstwa UNDP, Funduszu NZ na rzecz Dzieci (UNICEF), Światowego Programu Żywnościowego (WFP), Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, a także unijnego programu pomocowego i wielu innych.

(jad+J.)