Maja Włoszczowska została wicemistrzynią olimpijską w kolarstwie górskim. Również srebrna medalistka z Pekinu była naszą jedyną reprezentantką w tej konkurencji w Rio de Janeiro. Startować miała także Katarzyna Solus-Miśkowicz, ale podczas czwartkowego treningu złamała obojczyk. Zdobyty w Rio medal Włoszczowska zadedykowała swojemu byłemu trenerowi Markowi Galińskiemu, który zmarł dwa lata temu.

Dzisiejszy wyścig zwyciężyła Szwedka Jenny Rissveds, do której Polka straciła 37 sekund. Po brąz sięgnęła Kanadyjka Catherine Pendrel, finiszująca 49 sekund za zawodniczką grupy Kross.

Włoszczowska po raz drugi wywalczyła srebro olimpijskie. Na drugim stopniu podium stanęła także w Pekinie w 2008 roku, a cztery lata później w Londynie nie wystartowała z powodu kontuzji.

Trasa, którą jechała Włoszczowska liczyła 30 km. Przygotowano ją w całości sztucznie, co nie przeszkadzało polskiej kolarce. Maja Włoszczowska rok temu na rekonesansie zajęła tu drugie miejsce.

Zdobyty w Rio medal Maja Włoszczowska zadedykowała swojemu zmarłemu dwa lata temu trenerowi Markowi Galińskiemu. Polka na ręku miała białą opaskę z jego imieniem i nazwiskiem.

Jest mi bardzo przykro, że nie ma z nami Marka. Gdyby nie on, nie byłoby mnie tutaj. Michał Krawczyk, który jest obecnie moim trenerem, także współpracował z Markiem bardzo długo. To jego szkołą przygotowywałam się do tego wyścigu i spokojnie mogę ten medal jemu zadedykować - powiedział mocno wzruszona.

Piękne w tej konkurencji jest to, że o najwyższe miejsca mogą walczyć zarówno młode zawodniczki, jak zwyciężczyni Szwedka Jenny Rissveds, jak i starsze. Ja mam za chwilę 33 lata, a gdyby nie kontuzja pewnie walczyłaby także Sabine Spitz, która ma już prawie 45 lat. To wspaniała dyscyplina i jej trenowanie sprawia mi wielką przyjemność - dodała Polka.