Lekkoatleci będą dziś w centrum uwagi polskich kibiców na olimpijskich arenach w Rio de Janeiro. Rywalizację rozpoczną m.in. Anita Włodarczyk w rzucie młotem, dyskobol Piotr Małachowski, a także Adam Kszczot i Marcin Lewandowski w biegu na 800 m.

Dziś nie będzie jeszcze zmagań o medale, a jedynie eliminacje, ale i tak dadzą przegląd formy zawodników. To właśnie z tą dyscypliną w Polsce związane są największe nadzieje na miejsca na podium, szczególnie po znakomitym występie biało-czerwonych w mistrzostwach Europy w Amsterdamie, gdzie wygrali klasyfikację medalową.

Pierwszy na Stadion Olimpijski wyjdzie Małachowski, a także drugi z Polaków startujący w rzucie dyskiem - Robert Urbanek. Początek eliminacji zaplanowano na godzinę 14.30. Pół godziny później do zaplanowanego na godz. 3 w nocy finału pchnięcia kulą postara się awansować Paulina Guba, a mniej więcej w tym samym czasie na bieżni w eliminacjach biegu na 800 m powalczą Kszczot i Lewandowski. Później, o 19.30, rozpocznie się rywalizacja w chodzie mężczyzn na 20 km z udziałem Artura Brzozowskiego, Jakuba Jelonka i Łukasza Nowaka.

W nocy (między 1.30 a 2) na 1500 m pobiegną Angelika Cichocka, Sofia Ennaoui i Danuta Urbanik, a na 1.40 zaplanowano rozpoczęcie rywalizacji w rzucie młotem, w której wszystkie oczy zwrócone będą na rekordzistkę świata Włodarczyk. Wystartują także Joanna Fiodorow i Malwina Kopron. O 2.20 w trójskoku powalczy Karol Hoffmann, a występy Polaków tego dnia zakończą o 3.40 Ewa Swoboda i Marika Popowicz-Drapała w eliminacjach biegu na 100 m.

O medal w dwójkach podwójnych wagi lekkiej powalczą o 15.20 Artur Mikołajczewski i Miłosz Jankowski. Wcześniej w finałach B (o miejsca 7-12) popłyną rywalizujące w tej samej konkurencji Weronika Deresz i Martyna Mikołajczak oraz siostry Anna i Maria Wierzbowskie w dwójkach bez sterniczki.

Co jeszcze w planie?

Piątek to także kolejny dzień zmagań na olimpijskim basenie. O 18.03 w eliminacjach na 50 m st. dowolnym popłyną Anna Dowgiert i Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, 40 minut później na 1500 m st. dowolnym - Mateusz Sawrymowicz i Wojciech Wojdak, a o 20.16 Polacy powalczą o awans do finału sztafety 4x100 m st. zmiennym mężczyzn.

Trudne zadanie czeka z kolei tenisistki stołowe, które w pierwszej rundzie (1/8 finału) turnieju drużynowego zmierzą się z Japonkami. Początek spotkania zaplanowano na godz. 20.

Kolejne spotkania w fazie grupowej rozegrają badmintoniści - Nadieżda Zięba i Robert Mateusiak w grze mieszanej o 13.25 (ich rywalami będą Chińczycy Chen Xu i Jin Ma oraz Adam Cwalina i Przemysław Wacha w deblu o 22.25 (zmierzą się z Duńczykami Mathiasem Boe i Carstenem Mogensenem).

W piątek zakończą się olimpijskie zmagania judoków. Kobiety wystartują w kategorii +78 kg, a mężczyźni +100 kg. W tej drugiej Polskę reprezentować będzie Maciej Sarnacki, który w swoim pierwszym pojedynku przed godziną 16 będzie walczył z Islandczykiem Thormodurem Jonssonem.

O 21.14 w eliminacjach sprintu na olimpijskim welodromie wystartują Rafał Sarnecki i Damian Zieliński. Tego dnia odbędą się też kolejne dwie rundy tej konkurencji.

W strzeleckim skeecie rywalizację o godz. 14 rozpocznie Aleksandra Jarmolińska, a jeśli zakwalifikuje się do finału, walkę o medal rozpocznie o 20.25. Wcześniej, o 17.15, Piotr Daniluk weźmie udział w pierwszej sesji eliminacyjnej pistoletu szybkostrzelnego 25 m.

Ostatnie wyścigi przed finałowym rozegrają żeglarze i żeglarki w klasie RS:X. W czołówce rywalizacji mężczyzn jest Piotr Myszka, w środku stawki - Małgorzata Bielecka. W siódmym i ósmym wyścigu klasy Laser udział weźmie Kacper Ziemiński, a w piątym i szóstym 470er - Irmina Mrózek Gliszczynska i Agnieszka Skrzypulec. W klasie 49er zmagania rozpoczną Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek.

Na boisku usypanym na słynnej Copacabanie fazę pucharową rozpoczną siatkarki i siatkarze plażowi. W turnieju pozostały z biało-czerwonych tylko Monika Brzostek i Kinga Kołosińska (obie AZS UMCS TPS Lublin), które o ćwierćfinał powalczą z Australijkami Louise Bawden i Taliquą Clancy. Do godz. 1 w nocy czasu lokalnego nie było jeszcze dokładnego planu gier, ale według strony internetowej Międzynarodowej Federacji Siatkówki (FIVB) to spotkanie powinno się odbyć w piątek.

(mal)