Na zachodnią granicę Polski mogą wrócić kontrole - dowiedziała się nasza reporterka Aneta Łuczkowska. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych decyzji jeszcze nie podjęło, ale wraz z wojewodami analizuje sytuację.

Straż graniczna może wrócić na granicę polsko-niemiecką w ciągu kilku najbliższych tygodni - mówi zachodniopomorski wojewoda Piotr Jania. Powód to, jak tłumaczy fala uchodźców, zwłaszcza w kontekście nadchodzących Światowych Dni Młodzieży. Jak dodaje, już umówił się ze strażą graniczną i policją. Zastanawiamy się, jak to zrobić, żeby mieszkańcy Szczecina czuli się spokojnie - mówi wojewoda.

Rzeczniczka MSWiA studzi emocje. W związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji analizuje zasadność przywrócenia kontroli na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej. Jak przypomina, kontrole na granicach wracały już dwukrotnie: przed piłkarskimi Mistrzostwami Europy w 2012 roku i rok później podczas Konferencji Klimatycznej ONZ.

 Jak miałoby to wyglądać? O powrocie kolejek na granicy mowy nie ma. To nie są takie kontrole jak państwu się wydaje, kiedy była granica. Będziemy się starali, żeby podróżnym nie opóźniać wyjazdów, czy przyjazdów, ale mieć kontrolę - podkreśla zachodniopomorski wojewoda.