Premier Czech Bohuslav Sobotka będzie prezentował polskie stanowisko podczas nieformalnego szczytu Unii na Malcie - poinformował minister ds. europejskich Rafał Trzaskowski. Dodał, że strona polska wysłała w związku z tym Czechom szczegółowe instrukcje.

Premier Czech Bohuslav Sobotka będzie prezentował polskie stanowisko podczas nieformalnego szczytu Unii na Malcie - poinformował minister ds. europejskich Rafał Trzaskowski. Dodał, że strona polska wysłała w związku z tym Czechom szczegółowe instrukcje.
Unijny szczyt odbędzie się 12 października /DPA/Winfried Rothermel /PAP

Premier Czech Bohuslav Sobotka będzie prezentował polskie stanowisko podczas nieformalnego szczytu Unii na Malcie - powiedział we wtorek wieczorem Trzaskowski. Według niego "Republika Czeska zgodziła się na polską prośbę". Zaznaczył, że zdecydowano się na poproszenie Czechów m.in. dlatego, że w tej chwili kraj ten przewodniczy grupie Wyszehradzkiej. Strona czeska zna doskonale polskie stanowisko w sprawie uchodźców, jest ono bardzo zbliżone do tego, które prezentują Czesi. Ale oczywiście przesłaliśmy szczegółowe wytyczne - dodał Trzaskowski.

Czechy przeciwko unijnemu systemowi podziału kwot migrantów

Czechy - obok Słowacji, Węgier i Rumunii - były we wrześniu krajem głosującym przeciwko unijnemu systemowi podziału kwot migrantów pomiędzy kraje członkowskie UE zaproponowanemu przez Komisję Europejską. Czeski rząd konsekwentnie powtarzał, że uważa tę decyzję za błąd, który nie sprawdzi się w praktyce. Prezydent Milosz Zeman wielokrotnie mówił, że migranci przybywający z krajów muzułmańskich nie stosowaliby się do czeskiego prawa, lecz szerzyli prawo szariatu i oskarżył ich o wykorzystywanie dzieci w charakterze "żywych tarcz".

Według sondażu Eurobarometru w Czechach i na Słowacji społeczny sprzeciw wobec przyjęcia uchodźców przez państwa UE jest najsilniejszy w Unii. Negatywne nastawienie swoich rodaków do uchodźców skrytykował ostatnio były minister spraw zagranicznych Czech Karel Schwarzenberg twierdząc, że "histeria na tle uchodźców" to nic innego jak wyraz czeskiego "kompleksu niższości".

Na dzień szczytu prezydent wyznaczył inauguracyjne posiedzenie nowego Sejmu

Przypomnijmy, że rozstrzygnięcie tego, kto będzie reprezentował Polskę podczas czwartkowego szczytu unijnego stało się konieczne, gdy okazało się, że pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji prezydent Andrzej Duda zwołał na dzień nieformalnego szczyt UE ws. kryzysu migracyjnego. Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji, premier dotychczasowego rządu składa dymisję.

W związku z tym w ubiegły piątek premier Kopacz zwróciła się do prezydenta Dudy, by to on reprezentował Polskę na szczycie UE 12 listopada. Minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski oświadczył wówczas, że premier może złożyć dymisję wcześniej albo zrobić to w piśmie skierowanym do marszałka seniora Sejmu. W obu tych przypadkach - zapewnił Szczerski - prezydent przyjmie dymisję i - zgodnie z konstytucją - powierzy premier i rządowi dalsze pełnienie obowiązków, co umożliwi Kopacz udział w szczycie UE.

Szczerski podkreślał wówczas również, że pierwsze posiedzenie Sejmu może trwać dłużej niż jeden dzień. PiS zapowiedziało wówczas, że złoży wniosek o przerwę w pierwszym posiedzeniu Sejmu, tak by trwało ono dłużej i Kopacz miała możliwość zarówno udziału w szczycie unijnym, jak i była obecna w Sejmie.

We wtorek rzecznik rządu Ewy Kopacz poinformował, że premier zwróciła się do prezydenta o przesunięcie terminu pierwszego posiedzenia Sejmu z 12 listopada na piątek 13 listopada "lub na inny dogodny dla prezydenta termin"; ma to na celu - jak mówił - umożliwienie premier udziału w szczycie UE.

Szczerski powiedział we wtorek w TVN24, że premier ma złożyć dymisję "na pierwszym posiedzeniu Sejmu, a nie w pierwszym dniu pierwszego posiedzenia Sejmu". Pierwszego dnia - 12 listopada - jak rozumiem, Sejm się ukonstytuuje, wybierze marszałka, podejmie inne decyzje. 13 listopada pani premier Kopacz, po powrocie (ze szczytu UE), będzie mogła spokojnie, w drugim dniu posiedzenia Sejmu, złożyć dymisję. Chyba, że chce to zrobić wcześniej pisemnie, to nie ma takiego problemu - powiedział Szczerski.

Jak dodał, "wszystko uczyniono, każdą rzecz, którą można było uczynić ku temu, żeby pani premier Kopacz mogła spokojnie 13 (listopada) złożyć dymisję". Tak jak sobie tego w ostatnim komunikacie, bo te komunikaty się zmieniały nieustannie, zażyczyła - dodał prezydencki minister.

(mal)