Kolejne spotkanie powołanej przez ONZ specjalnej grupy zadaniowej ws. konfliktu w Syrii zaplanowano po południu w Genewie - powiedział specjalny wysłannik Narodów Zjednoczonych do Syrii Staffan de Mistura.

Celem spotkania ma być ocena, w jakim stopniu strony konfliktu zastosowały się do wstrzymania walk w Syrii obowiązującego od północy w sobotę czasu lokalnego. Wyłączone z niego zostały dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) oraz związany z Al-Kaidą Front al-Nusra. Módlmy się, by to (rozejm) zadziałało - podkreślił de Mistura, dodając, że wstrzymanie walk to "najlepsza okazja, jaką można sobie wyobrazić, którą Syryjczycy mieli od ostatnich pięciu lat, by zobaczyć coś lepszego i coś, co - miejmy nadzieję - jest powiązane z pokojem".

Amerykańskie, rosyjskie i genewskie ośrodki kontroli zaobserwowały faktyczne ustanie wrogich działań na terenie Syrii. Według specjalnego wysłannika ONZ do Syrii w pierwszych minutach po wejściu w życie uzgodnionego przez Rosję i USA rozejmu został on poinformowany o incydentach w okolicy stołecznego Damaszku i prowincji Deraa na południu kraju, jednak sytuacja "bardzo szybko się uspokoiła". Zdaniem De Mistury incydentów nie da się uniknąć, ale najważniejsze jest to, "by je opanowywać".

Specjalny wysłannik ONZ zapowiedział, że na 7 marca zaplanowano wznowienie zawieszonych od początku lutego rozmów pokojowych, które mają doprowadzić do zakończenia wojny. Planuje się, że będą trwać ok. trzech tygodni. Według oficjalnych danych od początku syryjskiego konfliktu w marcu 2011 roku zginęło ponad 260 tys. osób; kilka milionów Syryjczyków musiało uciekać z kraju przed wojną.