Trzech młodych Koptów w egipskiej muhafazie Al-Minjo skazano na kary więzienia od trzech do pięciu lat za nakręcenie filmu parodiującego muzułmańską modlitwę. Czwartego, 15-latka, skazano na pobyt w poprawczaku.

Zdj. ilustracyjne /larry dale gordon/Photoshot /PAP/EPA

Adwokat skazanych zapewnił agencję AFP, że chłopcy w rzeczywistości chcieli sparodiować scenę obcinania głowy, tak jak przeprowadzają ją dżihadyści z Państwa Islamskiego. Zapowiedział, że złoży odwołanie od wyroku - jego zdaniem chłopcy powinni zostać skazani najwyżej na karę grzywny.

Surowy wyrok zapadł po fali procesów o bluźnierstwo.

Wideo nakręcił nauczyciel chłopców, którego skazano na trzy lata więzienia w osobnym procesie o obrazę islamu.

Trwający 30 sekund filmik pokazuje jak jeden z chłopców klęczy na podłodze i recytuje wersety Koranu, a dwóch stoi za nim i śmieje się. Jeden z nich macha ręką nad szyją drugiego w geście naśladującym ścięcie głowy.

Wideo pojawiło się w kwietniu zeszłego roku, wkrótce po ścięciu w Libii ponad 20 egipskich Koptów. Film wzbudził oburzenie muzułmanów - zaczęli oni nawoływać do wygnania ze wsi jego autorów. Zatrzymano ich po spotkaniu wioskowej starszyzny. Nauczyciel wraz rodziną musiał stamtąd wyjechać.

Koptowie stanowią około 10 proc. ludności Egiptu. W większości poparli byłego dowódcę armii Abd el-Fataha es-Sisiego, który w 2013 roku odsunął od władzy demokratycznie wybranego prezydenta Mohammeda Mursiego związanego z Bractwem Muzułmańskim.

Sisi obiecuje wyeliminować religijny ekstremizm i zmodernizować - jak pisze agencja AP - dyskurs religijny.

(az)