Rząd w Berlinie liczy się z przyjazdem do Niemiec do 2020 roku 3,6 mln uchodźców - podał dziennik "Sueddeutsche Zeitung", powołując się na szacunki ministerstwa gospodarki. Według Deutschlandfunk dziś na przejściach w Bawarii nie było imigrantów.

Uchodźcy /VASSILIKI PASCHALI /PAP/EPA

Rządowi eksperci przewidują, że w latach 2016-2020 do Niemiec będzie przyjeżdżać średnio pół miliona uchodźców rocznie - pisze "SZ". Oznacza to, że władze muszą się liczyć z 2,5 mln nowych osób ubiegających się o azyl. Uwzględniając 1,1 mln osób, które przyjechały w zeszłym roku, liczba imigrantów wzrośnie do 3,6 mln - czytamy w "SZ". 

Resort gospodarki potwierdził istnienie takiej "wewnętrznej prognozy dla celów technicznych". Przedstawiciel ministerstwa zastrzegł, że solidna prognoza jest obecnie ze względu na niepewną sytuację niemożliwa, dlatego rząd nie podaje żadnych oficjalnych liczb.       

Radio Deutschlandfunk podało, że w środę po raz pierwszy od przywrócenia w połowie września kontroli granicznych na przejściach z Austrią policja nie zarejestrowała ani jednego uchodźcy. Przez "zieloną granicę" usiłowało przedostać się ok. 50 osób. Na jesieni zeszłego roku przez przejścia graniczne na południu Niemiec wjeżdżało po kilka, a nawet po kilkanaście tysięcy imigrantów dziennie.

(mal)