2011 rok obfitował w sportowe emocje. Przeżywaliśmy wypadek polskiego kierowcy Formuły 1 Roberta Kubicy na trasie rajdu we Włoszech. Z zaskoczeniem przyjmowaliśmy decyzję Adama Małysza o zakończeniu kariery skoczka narciarskiego i równie z wielką ulgą wiadomość, że Adam sport ma we krwi - przesiada się tylko do samochodu rajdowego w naszej ekipie RMF Caroline Team. Trzymaliśmy kciuki za Tomasza Adamka, który skrzyżował rękawice z gigantem wagi ciężkiej Witalijem Kliczko oraz za polską reprezentację podczas losowania grup na Euro 2012. Z niesmakiem przyjęliśmy informację o wyrzuceniu godła z koszulek piłkarzy. Teraz Wy wybierzcie najważniejsze informacje sportowe 2011.

6 lutego 2011 Robert Kubica miał wypadek podczas rajdu Ronde di Andora we Włoszech. Prowadzona przez Polaka Skoda uderzyła w bandę, której część wbiła się w auto i raniła kierowcę. Ciężko ranny Kubica trafił do szpitala, gdzie przeszedł kilka operacji - przede wszystkim prawej nogi i ręki. Kierowca powoli wraca do zdrowia, jednak wypadek, pobyt w szpitalu oraz rehabilitacja wykluczyły starty Polaka w sezonie 2011 na torze Formuły 1. Pod koniec roku Kubica przyznał, że nie jest w stanie zagwarantować, iż będzie gotowy do jazdy od początku sezonu 2012. W tej sytuacji zespół Lotus Renault zatrudnił innych kierowców, a zawodowa przyszłość Polaka pozostaje niejasna. Z nieoficjalnych informacji wynika, że być może zwiąże się z teamem Ferrari.

Zobacz więcej o wypadku Roberta Kubicy

Podczas narciarskich mistrzostw świata w Oslo Adam Małysz zapowiedział, że jest to ostatni sezon w jego karierze skoczka. Czterokrotny mistrz świata, czterokrotny medalista olimpijski i czterokrotny zdobywca Pucharu Świata - Małysz to bez wątpienia jeden z najlepszych polskich sportowców w historii. Po raz ostatni Małysz pokazał się na skoczni pod koniec marca. Pokazowe zawody, z udziałem najlepszych skoczków świata, odbyły się w Zakopanem. Tysiące kibiców, specjalnie na tę okazję, zapuściło lub przyczepiło sobie charakterystyczne dla Małysza wąsy. Mistrz rozstał się ze skocznią, ale nie rozstał ze sportem. Niedługo później ogłosił, że zostaje kierowcą rajdowego zespołu RMF Caroline Team. Wziął udział w kilku imprezach, a 1 stycznia 2012 roku rozpocznie walkę w Rajdzie Dakar.

Zobacz więcej o starcie Adama Małysza w RMF Morocco Challenge

Chciałem być wielkim mistrzem, a przegrałem - mówił po walce z Witalijem Kliczko Tomasz Adamek. Polak nie miał wielu argumentów w pojedynku z Ukraińcem. Już w drugiej rundzie mało brakowało a zostałby znokautowany. Sędzia przerwał jednostronny pojedynek w 10 rundzie. Walkę obejrzało na stadionie we Wrocławiu 43 tysiące kibiców.

Zobacz więcej o walce Adamek-Kliczko

Losowanie jak marzenie. Naszymi rywalami na Euro 2012 będą Czesi, Grecy i Rosjanie. W kraju przyjęto takie rozstrzygnięcie z dużym optymizmem, ale podobnie było w obozach naszych rywali. Kadra w minionym roku rozegrała 14 spotkań. Najlepsze zawody piłkarze Smudy rozegrali we wrześniu, kiedy to zremisowali w Gdańsku z Niemcami.

Zobacz więcej o losowaniu grup na Euro 2012

Zniknięcie godła z koszulek reprezentacji odbiło się szerokim echem nie tylko w piłkarskim świecie. Zbulwersowani byli politycy i ludzie kultury. PZPN wycofał się ze swojego pomysłu, ale niesmak pozostał. Niebawem ujawniono taśmy, które miały dowodzić korupcji na szczytach władzy PZPN. Prokuratura wszczęła śledztwo, a stanowisko stracił sekretarz generalny związku Zdzisław Kręcina.

Zobacz więcej o aferze w PZPN

Kuba Wasiak i Patryk Serwański