Po 16 latach polscy piłkarze ponownie zmierzą się z Holandią. Towarzyski mecz, który rozpocznie się na Stadionie Energa Gdańsk o godzinie 20:45, będzie dla biało-czerwonych jednym z ostatnich sprawdzianów przed mistrzostwami Europy we Francji. Reprezentacji Holandii natomiast w turnieju nie zobaczymy - to najwyżej notowana drużyna, która nie zakwalifikowała się do Euro. W rankingu FIFA "Oranje" zajmują 17. pozycję. Polska plasuje się 10 "oczek" niżej.

Zawodnicy piłkarskiej reprezentacji Polski podczas treningu przed towarzyskim meczem z Holandią /Adam Warżawa /PAP

Brak Holandii we Francji to wielka niespodzianka i mecz z nią będzie dla nas bardzo wartościowym sprawdzianem. Ta drużyna należy do światowej czołówki i prezentuje piłkę na najwyższym poziomie. Na uwagę zasługuje zwłaszcza znakomita organizacja gry oraz świetne indywidualne techniczne umiejętności wszystkich zawodników. W konfrontacji z nią będziemy starali się doskonalić różne elementy i zgrywać poszczególne formacje. Po tym spotkaniu powinniśmy mieć bogaty materiał szkoleniowy do analizy - podkreślał selekcjoner Adam Nawałka.

Oto drużyna Adama Nawałki. Kto strzelił najwięcej goli? Kto jest najstarszy, a kto najmłodszy?

Najstarszy - Artur Boruc, najmłodszy - Bartosz Kapustka, najwięcej występów w reprezentacji - Jakub Błaszczykowski, najwięcej goli - Robert Lewandowski. Trener Adam Nawałka ogłosił w Arłamowie nazwiska 23 piłkarzy na mistrzostwa Europy we Francji. czytaj więcej

Jakub Wawrzyniak przekonywał natomiast, że w starciu z "Oranje" biało-czerwoni nie zademonstrują wszystkich swoich atutów. Mamy swoje sekrety i do końca nie chcemy się odkryć. Wiadomo, jak potężną bronią polskiej reprezentacji są stałe fragmenty gry, dlatego niech one zostaną tajemnicą do Euro - stwierdził.

Obie drużyny grały ze sobą 14 razy, ale ostatnio 16 lat temu - w 2000 roku w Lozannie lepsi okazali się Holendrzy, którzy triumfowali 3:1. Również pełny bilans dotychczasowych spotkań jest korzystny dla "Oranje": wygrali pięć meczów, w trzech zwyciężyli Polacy, a sześć konfrontacji zakończyło się remisem. Bilans bramek: 19-15 dla Holandii.

Dzisiejszą konfrontację na gdańskim stadionie obejrzy komplet 40 tysięcy widzów.

Po spotkaniu z Holendrami podopiecznych trenera Nawałki czeka jeszcze jeden sprawdzian przed Euro. Po wieczornym meczu piłkarze dostaną wolne do 4 czerwca, kiedy to stawią się w Krakowie, gdzie dwa dni później rozegrają sparing z Litwą.

7 czerwca rano biało-czerwoni odlecą z Balic do swojej francuskiej bazy w La Baule.

Euro 2016 rozpocznie się 10 czerwca, ale biało-czerwoni swój pierwszy mecz w grupie C rozegrają dwa dni później - w Nicei spotkają się z Irlandią Północną. 16 czerwca zmierzą się z Niemcami w Saint-Denis, a 21 czerwca zagrają z Ukrainą w Marsylii.

(edbie)