"Przepraszamy za kłopoty techniczne związane z przekazem meczu Polska - Austria w internecie" - poinformowała Telewizja Polska podczas pierwszej połowy piątkowego meczu polskiej reprezentacji na Euro 2024. Jak podano, uruchomiona została "alternatywna strona" - mecz.tv.pl.

TVP Info na swoim koncie na platformie X o godz. 18:38 opublikowało informację o ataku DDoS (ang. distributed denial of service, czyli - w wolnym tłumaczeniu - rozproszona odmowa usługi). Polega on na tym, że przejęte przez hakerów komputery atakują np. stronę internetową.

"Przepraszamy za kłopoty techniczne związane z przekazem meczu Polska - Austria w internecie. Obecnie intensywnie pracujemy nad stabilnością transmisji. Ze wstępnych ustaleń wynika, że po raz kolejny infrastruktura stron internetowych TVP została poddana atakowi DDoS" - czytamy w komunikacie TVP.

Jak dodano, "dla zapewnienia nieprzerwanego dostępu do transmisji Telewizja Polska uruchomia alternatywną stronę mecz.tvp.pl, na której bez zakłóceń można oglądać pojedynek Polska - Austria".

Komunikat TVP

Centrum Informacji TVP wydało komunikat w tej sprawie.

"Celem dzisiejszego ataku typu DDoS (Distributed Denial of Service) było przeciążenie serwerów Telewizji Polskiej i doprowadzenie do poważnych zakłóceń lub całkowitego uniemożliwienia odbioru transmisji online meczu z Austrią, zarówno na stronach internetowych, jak i w aplikacjach mobilnych TVP. Nadawca szybko zneutralizował zagrożenie i przywrócił prawidłowe działanie swoich usług. Zastosowano zaawansowane procedury ochrony w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oraz mechanizmy równoważenia obciążenia serwerów ruchem i dynamicznego skalowania zasobów systemowych" - poinformowała TVP.

Jak podano, "Telewizja Polska notorycznie odnotowuje próby ataków hakerskich, dlatego firmowi eksperci odpowiedzialni za utrzymanie usług internetowych są postawieni w stan najwyższej gotowości i współpracują z kluczowymi dostawcami internetu". 

"Ostatnio do tak dużego ataku DDoS na serwery TVP doszło w czwartek, 20 czerwca br., a do poprzedniego kilka dni wcześniej, w trakcie meczu Polska - Holandia, również rozgrywanego w ramach Euro 2024. Oba ataki szybko udało się odeprzeć" - przekazano.

Podkreślono, że "Telewizję Polską w analizie zdarzenia wspierają eksperci z NASK". "Ze względów bezpieczeństwa TVP nie ujawnia więcej szczegółów na temat ostatnich ataków" - czytamy w komunikacie.

To już kolejny taki atak

To kolejny cyberatak na TVP podczas meczu polskiej reprezentacji w piłce nożnej na Euro 2024. Doszło do niego również podczas spotkania z Holandią.

Jak kilka dni temu w Rozmowie o 7:00 w Radiu RMF24 mówił Paweł Olszewski, wiceminister cyfryzacji, "wszystkie tropy prowadzą do Federacji Rosyjskiej".

Moment nie był przypadkowy. Ten atak nastąpił praktycznie dokładnie o godz. 15:00, czyli w momencie, gdy zaczynał się mecz Polska-Holandia. Na szczęście służby i nasze zespoły reagowania na incydenty komputerowe i krytyczne w kilkadziesiąt sekund zareagowali. Był to atak DDOS, mający na celu wyłączenie usługi, czyli uniemożliwienie oglądania meczu przez internet polskim obywatelom - mówił.

Cała rozmowa z wiceministrem dostępna jest TUTAJ.