"Wszystkie tropy prowadzą do Federacji Rosyjskiej" - powiedział Paweł Olszewski, wiceminister cyfryzacji o cyberataku na TVP w momencie, gdy rozpoczynał się niedzielny mecz Polski z Holandią podczas Euro. Polityk był gościem Bogdana Zalewskiego w Rozmowie o 7:00 w Radiu RMF24. "Był to atak DDoS, mający na celu wyłączenie usługi, czyli uniemożliwienie oglądania meczu przez internet polskim obywatelom. Ten atak został bardzo szybko odparty" - mówił.

Bogdan Zalewski zapytał swojego gościa o to, w jaki sposób zadbać o cyfrowe bezpieczeństwo nie tylko w wakacje.

Paweł Olszewski, wiceminister cyfryzacji, zaapelował, aby zwracać uwagę na to, jakie dane podajemy w internecie, a także aby "zabezpieczyć konta przez uwierzytelnienie dwuskładnikowe".

O Pegasusie

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku 28 maja stwierdził, że sądy nie sprawują realnej kontroli nad tym, co robią służby. Co robicie w tym kierunku? - zapytał prowadzący Rozmowę o 7:00 w Radiu RMF24.

Doświadczenia, jeśli chodzi o wyłudzanie szczególnie przez poprzedni rząd zgód sądów na kontrolę operacyjną to był proceder powszechny - mówił Paweł Olszewski.

Bogdan Zalewski zwrócił uwagę na podaną w maju 2016 roku przez ówczesną premier Beatę Szydło listę podsłuchiwanych dziennikarzy podczas rządów PO-PSL w latach 2007-2015.

Jeśli chodzi o Pegasusa, to mamy do czynienia z wyłudzeniem i wyłudzaniem zgód. Sędziowie podejmowali decyzję bez w zasadzie dogłębnej informacji ze strony wnioskujących, jakie narzędzia będą stosowane - kontynuował wiceminister cyfryzacji.

Pragnę przypomnieć, raz, że źródło finansowania, ściągnięcia Pegasusa do Polski nie miało podstaw prawnych, to dodatkowo wykraczało poza możliwości operacyjne służb specjalnych - zaznaczył.

O "kodeksie pracy operacyjnej"

Jak powiedział Paweł Olszewski w Rozmowie o 7:00 w Radiu RMF24, "chciałby bardzo", aby "żeby polski rząd i Sejm przyjął kodeks pracy operacyjnej". 

Mam nadzieję, że w najbliższych tygodniach, miesiącach, ta sfera, która jest tajna, nieprzejrzysta, będzie nadal niejawna, ale przejrzysta i zrozumiała dla obywateli i dla decydentów, w szczególności, jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości - mówił.

Jego przygotowaniem ma się zająć minister koordynator służb specjalnych.

Cyberatak na TVP

Bogdan Zalewski zapytał swojego gościa o to, kto stał za atakiem hakerskim na TVP w niedzielę, gdy zaczynał się mecz polskiej reprezentacji w piłce nożnej z Holandią na Euro.

Jak zaznaczył Paweł Olszewski (PO), wiceminister cyfryzacji, "wszystkie tropy prowadzą do Federacji Rosyjskiej".

Moment nie był przypadkowy. Ten atak nastąpił praktycznie dokładnie o godz. 15:00, czyli w momencie, gdy zaczynał się mecz Polska-Holandia. Na szczęście służby i nasze zespoły reagowania na incydenty komputerowe i krytyczne w kilkadziesiąt sekund zareagowali. Był to atak DDoS, mający na celu wyłączenie usługi, czyli uniemożliwienie oglądania meczu przez internet polskim obywatelom - mówił.

Zaznaczył, że "ten atak został bardzo szybko odparty".

Dodał, że "to, że był z terytorium (naszego - przyp. red.) kraju nie ma tu większego znaczenia, jeśli chodzi o inspirację".

Jak podkreślił wiceminister cyfryzacji, "w ciągu trzech miesięcy w samym NASK-u odnotowaliśmy ponad 100 tys. incydentów i ataków".

Olszewski podziękował mediom

Paweł Olszewski mówił również o ataku na Polską Agencję Prasową z końca maja (więcej informacji TUTAJ).

Gdyby ta informacja została powielona przez media - i tu wielkie dzięki dla mediów, że zachowały dużą wstrzemięźliwość w kolportowaniu tej informacji - gdyby się rozeszła medialnie, mogłaby wywołać realne niepokoje społeczne - stwierdził Paweł Olszewski.

Wyjaśnił, że do tego ataku na doszło poprzez "przejęcie konta jednego z pracowników PAP-u, który nie miał uwierzytelnienia dwuskładnikowego, tym samym umożliwił atakującym przejęcie tego konta".

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego internetowego Radia RMF24

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24 na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.
Opracowanie: