Wczoraj walczyli z językiem polskim, a dziś uczniowie ósmych klas szkół podstawowych mierzyli się z matematyką. Na wykonanie wszystkich zadań mieli 125 minut. Na naszej stronie rmf24.pl publikujemy arkusze CKE oraz rozwiązania.
Egzamin ósmoklasisty z matematyki rozpoczął się dziś o godz. 9:00. Jak poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Robert Zakrzewski, egzamin przebiegł spokojnie i nic go nie zakłóciło.
Nie mam informacji, że któryś z dyrektorów otworzył paczkę (z arkuszami egzaminacyjnymi) i ujawnił materiał - mówił Zakrzewski przed rozpoczęciem egzaminu, pytany o ewentualne przecieki.
Egzamin z matematyki trwał 125 minut i składał się z zadań zamkniętych oraz otwartych. Zadania zamknięte polegają na wyborze jednej poprawnej odpowiedzi spośród kilku podanych, natomiast zadania otwarte wymagają samodzielnego rozwiązania i przedstawienia pełnego toku rozumowania.
Zakres materiału obejmował treści realizowane w klasach IV-VIII szkoły podstawowej. Należało powtórzyć zarówno podstawowe działania arytmetyczne, jak i bardziej zaawansowane zagadnienia, takie jak geometria czy wyrażenia algebraiczne.
Z uczniami Szkoły Podstawowej w Perłach koło Węgorzewa na Mazurach rozmawiał reporter RMF FM Piotr Bułakowski. Zadania otwarte - nie powiem, że były łatwe. Trochę się pogubiłam w nich, ale dałam radę - mówiła jedna z uczennic.
Z zamkniętych zadań prawie wszystko wiedziałem. Z otwartych zapamiętałem to z trapezem, który był podzielony na kwadrat, trójkąt i romb. Trzeba było obliczyć pole tego trapezu - mówił RMF FM jeden z chłopców.
Było też obliczanie procentów. Było zadanie o dziewczynie, która zbierała pieniądze na deskorolkę, kosztującą 180 zł. W lutym i w styczniu zebrała 50 proc., w innych miesiącach zebrała ileś tam procent. Trzeba było obliczyć, ile procent więcej zebrała w tych miesiącach - opowiadał uczeń.
Zdający nie mogli korzystać z kalkulatora. Zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, na egzamin ósmoklasisty uczeń mógł wnieść wyłącznie:
- Długopis lub pióro z czarnym tuszem/atramentem (zalecano zabranie co najmniej dwóch na wypadek awarii).
- Linijkę, cyrkiel, ekierkę, kątomierz.
- W uzasadnionych przypadkach (np. uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego) - inne przybory lub pomoce, jeśli zostały wcześniej zatwierdzone przez dyrektora szkoły.
- Chusteczki higieniczne.
- Wodę w przezroczystej butelce (jeśli szkoła na to pozwala).
Wszystkie przybory powinny być pozbawione jakichkolwiek napisów, wzorów czy notatek, które mogłyby być uznane za niedozwoloną pomoc.
Informacje o wynikach - w formie zaświadczeń lub szczegółowych raportów - zostaną przekazane do szkół przez komisje okręgowe najpóźniej do 4 lipca. Tego samego dnia uczniowie indywidualnie poznają swoje wyniki, a także ogłoszone zostaną ogólnopolskie dane podsumowujące tegoroczny egzamin ósmoklasisty.
Na naszej stronie publikujemy arkusze CKE oraz rozwiązania zadań.
W czwartek ósmoklasiści zmierzą się z językiem obcym nowożytnym.