Czwartek był trzecim dniem egzaminu ósmoklasisty 2025 i był to egzamin z języka obcego nowożytnego, w tym z języka angielskiego. Wczoraj uczniowie pisali egzamin z matematyki, a przedwczoraj z języka polskiego. W tym artykule publikujemy arkusze CKE z języka angielskiego, a także propozycje rozwiązania z dzisiejszego egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego.
Poniżej publikujemy arkusze CKE. Aby je pobrać, kliknij w poniższy link.
ARKUSZE CKE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO NA EGZAMINIE ÓSMOKLASISTY 2025
Propozycje rozwiązań przygotowała dla was Aleksandra Snuzik, ekspertka edukacyjna w eduVULCAN, autorka kursów językowych dla dzieci i młodzieży, w tym programów przygotowujących do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego.
Oto propozycje rozwiązań egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego.
Egzamin ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego skupił się na sprawdzeniu kompetencji językowych w pięciu kluczowych kategoriach: rozumienie ze słuchu, znajomość funkcji językowych, rozumienie tekstów pisanych, znajomość środków językowych oraz wypowiedź pisemna.
Każda z tych kategorii zawierała określoną liczbę zadań, które łącznie mogły dać maksymalną liczbę 55 punktów do zdobycia. Na wykonanie wszystkich zadań uczniowie mieli 110 minut.
Zadania z rozumienia ze słuchu oraz rozumienia tekstów pisanych miały na celu ocenę zdolności uczniów do interpretacji i zrozumienia języka w kontekście codziennym i akademickim. Z kolei sekcja dotycząca znajomości funkcji językowych oraz środków językowych skupiła się na gramatyce, leksyce oraz strukturach językowych, które są fundamentem dla płynnej i poprawnej komunikacji.
Wypowiedź pisemna wymagała stworzenia tekstu o długości od 50 do 120 słów i była testem umiejętności twórczych i syntetycznych uczniów, pozwalającym na ocenę ich zdolności do samodzielnego posługiwania się językiem angielskim.
Materiał wymagany na egzaminie obejmował szeroki zakres tematów, od codziennego życia, przez kulturę, zdrowie, aż po naukę i technikę. Uczniowie musieli wykazać się znajomością podstawowych narzędzi językowych, takich jak zasady gramatyczne, leksykalne, fonetyczne i ortograficzne.
Oczekiwano od nich m.in. znajomości czasów gramatycznych (np. Present Simple, Past Simple, Future Simple), trybu rozkazującego, a także umiejętności stosowania czasowników złożonych, przymiotników i ich stopniowania, zaimków oraz przyimków. Ponadto arkusz egzaminacyjny zawierał zadania dotyczące zdań złożonych, strony biernej oraz konstrukcji bezokolicznikowych i gerundialnych.
Informacje o wynikach - w formie zaświadczeń lub szczegółowych raportów - zostaną przekazane do szkół przez komisje okręgowe najpóźniej do 4 lipca. Tego samego dnia uczniowie indywidualnie poznają swoje wyniki, a także ogłoszone zostaną ogólnopolskie dane podsumowujące tegoroczny egzamin ósmoklasisty.
Zaraz po egzaminie na naszej stronie rmf24.pl opublikujemy arkusze CKE.
Jak poinformowała CKE, w 2025 r. do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych ponad 354 tys. 940 uczniów z ponad 12 tys. 850 szkół. Do egzaminu zgłoszono też ponad 13 tys. 280 uczniów - obywateli Ukrainy z ok. 3 tys. 950 szkół. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie mógł przystąpić do egzaminu w dniach 13-15 maja, to będzie go pisał w terminie dodatkowym: od 10 do 12 czerwca.
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.