W stronę Zielonej Wyspy zbliża się nowa fala wulkanicznego pyłu znad Islandii. Dlatego od godziny 8 do 14 będzie obowiązywał w Irlandii zakaz lotów z i do Irlandii.

Ograniczenia nie będą dotyczyć przelotów nad Irlandią z Wielkiej Brytanii i innych krajów Europy - podały irlandzkie władze lotnicze dodając, że loty w pozostałej części Starego Kontynentu będą odbywać się normalnie.

Islandzkie służby meteorologiczne poinformowały, że zmiana kierunku wiatrów z ciągu ostatnich dni może spowodować, że chmura pyłów wulkanicznych będzie przesuwała się w kierunku południowym i południowo-wschodnim w stronę Europy, a nie na północ nad Islandią.

We wtorek ministrowie transportu krajów Unii Europejskiej zbierają się w Brukseli by wyciągnąć wnioski z paraliżu ruchu lotniczego po wybuchu wulkanu na Islandii.

Trwający kilka dni paraliż lotniczy, spowodował straty wstępnie szacowane przez KE 2,5 mld euro. Przez kilkudniową blokadę ruchu lotniczego w Europie linie lotnicze traciły około 400 milionów dolarów dziennie.