Islandzki wulkan Eyjafjoell wyrzucał dziś rano blisko 50 ton pyłu wulkanicznego na sekundę. To znacznie mniej niż w czwartek, kiedy aktywność wulkanu nagle wzrosła. Wówczas w ciągu sekundy wydobywało się z niego 400 ton.

Uważamy, że w najbliższych dniach emisja pyłu jeszcze bardziej się zmniejszy - powiedział agencji AFP geolog z Uniwersytetu Islandzkiego w Reykjaviku Magnus Tumi Gudmundsson.

Wybuch wulkanu nastąpił 14 kwietnia, a chmura pyłu przez prawie tydzień paraliżowała ruch lotniczy nad Europą. Sytuacja na europejskim niebie polepszyła się na skutek zmniejszenia się emisji pyłu i zmiany kierunku wiatrów.

W czwartek emisja pyłu wzrosła, co ponownie bardzo utrudniło ruch lotniczy.

Od piątku odnotowuje się zmniejszenie ilości wyrzucanego pyłu, ale erupcja nadal trwa i nie zauważyliśmy żadnych znaków, które wskazywałyby na to, że w najbliższym czasie wybuch się zakończy - podkreślił Gudmundsson. Dodał, że wulkan niedługo może zacząć wyrzucać lawę.

Według Gudmundssona dopóki trwa erupcja Eyjafjoell, nie należy spodziewać się wybuchu sąsiedniego wulkanu Ketla.

Dotychczas każda z czterech odnotowanych w historii erupcji Eyjafjoell poprzedzała wybuchy Ketli, z których ostatni miał miejsce w 1918 roku. Ketla uważany jest za jeden z najniebezpieczniejszych islandzkich wulkanów.