Front atmosferyczny, który nadciąga nad Polskę, oczyści wreszcie niebo - przewiduje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Prognozy pogody pokazują, że z północy płyną w stronę naszego kraju masy czystego powietrza. Jest więc szansa, że jutro wieczorem polskie niebo będzie już wolne od wulkanicznego pyłu znad Islandii.

Od jutra szansa na czyste powietrze nad Polską - zapewniają synoptycy

Czyste powietrze ma się pojawić nad naszym krajem jutro rano około godziny szóstej. Masa powietrza w ślad za frontem atmosferycznym powinna dotrzeć do Polski od strony Szczecina. Około ósmej nad Polską powinien być już skrawek czystego nieba na lini: od Łeby do Słubic. Potem w ciągu dnia czyste powietrze powinno objąć już cały kraj - mówi meteorolog Anna Kłokowska- Siejek.

Jest również jeszcze jedna optymistyczna wiadomość: nowy pył wulkaniczny wyrzucany przez wulkan na Islandii nie jest już tak groźny dla lotnictwa. W tej chwili następuje tylko wypływ lawy. Wulkan nie wyrzuca pyłów na tak duże wysokości jak wcześniej - dodaje synoptyk.

Pyły wulkaniczne w Europie nadal obejmują teren: od Anglii przez kraje Beneluksu, Włochy po Sardynię i Sycylię oraz kraje Europy Środkowej. Sięgają one też do Polski i Ukrainy.

Pył wulkaniczny jest jednym z efektów wybuchu wulkanu. Składa się z mikroskopijnych cząsteczek szkła, sproszkowanych skał i krzemianów, które mogą długo utrzymywać się w powietrzu.