W całej Polsce rusza dzisiaj akcja "Podziel się posiłkiem z bezdomnymi": w ponad 55 miastach wolontariusze odbiorą jedzenie, które zostało nam po świętach, i zawiozą je do lokalnych jadłodajni dla potrzebujących. To już 10. odsłona akcji.

"Podzielić się posiłkiem z bezdomnymi" możemy od dzisiaj do soboty 28 grudnia.

"Udział w akcji jest bardzo prosty" - zapewnia prezes Fundacji "Podzielmy się" Maria Skołożyńska.

Jeżeli po świętach zostało nam świeże jedzenie, dobre do spożycia przez najbliższe 24 godziny - wystarczy, że wypełnimy krótki formularz na stronie internetowej akcji: podzielmysie.pl. W formularzu wskazujemy m.in. adres, spod którego wolontariusz ma odebrać od nas jedzenie, a także termin odbioru.

"Nasi wolontariusze-kierowcy odbiorą je bezpłatnie spod wskazanego adresu" - zaznacza Maria Skołożyńska.

Jedzenie możemy również sami zawieźć do lokalnej jadłodajni.

Na stronie akcji znajdziemy adresy i godziny otwarcia wszystkich instytucji w kraju, które wyrażają chęć przyjęcia wszelkiego rodzaju świeżego jedzenia - od bigosu, mięsa i ryb przez pierogi i chleb po ciasta i ciasteczka.

Ponieważ jednak wielu z nas z różnych przyczyn nie ma możliwości samodzielnego dowiezienia żywności do jadłodajni dla potrzebujących, realizacja akcji możliwa jest dzięki pomocy wolontariuszy-kierowców, którzy mają czas i ochotę, by poświęcić kilka świątecznych godzin na odbieranie i rozwożenie jedzenia.

"Opieramy nasze działanie na dobrej woli ludzi z całej Polski. Zasięg naszego działania powiększa się co święta. Zgłoszeń od darczyńców nigdy nie brakuje, zawsze znajdujemy osoby, które chcą podzielić się posiłkiem. Niestety gorzej jest z kierowcami. Czasami przez cały dzień nie mamy ani jednego dostępnego kierowcy w danym mieście" - przyznaje wiceprezes Fundacji "Podzielmy się" Martyna Dakowska.

Organizatorzy akcji zachęcają więc wszystkich, którzy mają prawo jazdy i samochód, by przyłączyli się do akcji: wystarczy, że wejdą na stronę podzielmysie.pl i wypełnią prosty formularz.

W czasie tegorocznej, dziesiątej już edycji akcji "Podziel się posiłkiem z bezdomnymi", kierowcy-wolontariusze będą jeździć od dzisiejszego popołudnia do 28 grudnia.

Od 2015 roku odebrali już co najmniej kilkadziesiąt ton jedzenia. Dla przykładu: w Boże Narodzenie 2018 tylko w jednej jadłodajni w Katowicach darczyńcy przekazali aż kilkaset posiłków.