Prezes Stowarzyszenia Wiosna ks. Jacek Stryczek odgwizdał w Krakowie z wolontariuszami początek XI edycji Szlachetnej Paczki. "Do przerwy 0:3" - to hasło "Szlachetnej Paczki". Ambasadorem po raz kolejny jest Jerzy Dudek.

Hasło "Szlachetnej Paczki" nawiązuje do słynnego finałowego meczu Ligi Mistrzów pomiędzy AC Milan i FC Liverpool. Drużyna Liverpoolu, w której na bramce stał Jerzy Dudek, do przerwy przegrywała 0:3. Zawodnikom udało się jednak przełamać złą passę i zwyciężyć z drugiej połowie. Mecz przeszedł do historii jako jedna z najefektowniejszych wygranych i symbol przezwyciężenia pozornie beznadziejnej sytuacji.

Wielu ludzi w Polsce przegrywa. Chcemy w tym roku tak patrzeć na biedę, że to nie jest na całe życie. Teraz ogłaszamy przerwę! Szlachetna Paczka to jest coś takiego, jak działanie całego sztabu, który pomaga zawodnikom w przerwie, aby w drugiej połowie wygrali - powiedział ks. Jacek Stryczek.

Celem naszej pomocy jest, aby ludzie się stali bohaterami, ale też przełamanie takiego stereotypu polskiego, że o przegranej pamięta się ludziom do końca życia. Nie, ludzie mają prawo do porażek, ale mają też obowiązek potem się z nich podnosić. Każdemu, kto zmaga się z biedą i traci siły, by walczyć dalej, kibicują tysiące wolontariuszy i darczyńców Szlachetnej Paczki. Razem możemy wygrać ten mecz - powiedział ks. Stryczek.

W tym roku Szlachetna Paczka pomocą obejmie około 10 tys. rodzin, tj. blisko 50 tys. osób w trudnej sytuacji materialnej. Dokładna liczba nie jest jeszcze znana, bo z całego kraju wciąż spływają dane o rodzinach zbierane przez wolontariuszy. W tym roku działa ich ponad 8 tys., a rejony Paczki udało się utworzyć w 409 miejscach w Polsce.

Jak podają organizatorzy, 6 grudnia paczkę przygotuje para prezydencka, w dniach 9-11 grudnia otwarte zostaną magazyny, do których darczyńcy będą przywozić paczki, a wolontariusze zawozić je do rodzin.

Szlachetna Paczka to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy, realizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie Wiosna. Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy - by była ona skuteczna, konkretna i sensowna. Ideą akcji jest nie tylko materialna pomoc dla rodzin w potrzebie; akcja ma łączyć rodziny, darczyńców i wolontariuszy.