Każdego dnia policja zatrzymuje w Polsce co najmniej sto osób, które wsiadły za kółko pod wpływem alkoholu. Jedna z nich doprowadziła wczoraj do tragicznego wypadku w Kamieniu Pomorskim. Zginęło sześć osób. Według danych kanadyjskiej fundacji Matki Przeciwko Pijanym Kierowcom, na świecie co 45 sekund ginie ktoś w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę. W walce z bezmyślnością na drodze mają pomagać m.in. kampanie społeczne. By pokazać konsekwencje jazdy samochodem po pijanemu, wybraliśmy dla Was kilka reklam.

Pijany 26-latek, który zabił w Kamieniu Pomorskim sześć osób, nie po raz pierwszy prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Statystyki wskazują, że przepisy w przypadku pijanych recydywistów są nieskuteczne.

Od ponad trzech lat polskie sądy mogą karać kierowców, którzy po raz kolejny wsiedli za kółko pod wpływem alkoholu, bezwzględnym więzieniem. Nawet wobec recydywistów korzystają z tego prawa średnio w jednym przypadku na cztery. Według Ministerstwa Sprawiedliwości, najczęściej wymierzane są kary w zawieszeniu.

Tylko w noc sylwestrową w całym kraju zatrzymano 145 pijanych kierowców. W 2012 roku złapano ich natomiast ponad 12 tys. W spowodowanych przez nich wypadkach zginęło 306 osób, a 3 tys. zostało rannych.

Jakimi sposobami powinno się walczyć z tym zjawiskiem? Oto kilka reklam, które mogą poruszyć wyobraźnię i przestrzec przed wsiadaniem za kierownicę pod wpływem alkoholu.

"Piłeś? Nie jedź!"

Polskie reklamy przygotowane w ramach kampanii "Piłeś? Nie jedź!". Tak może się zakończyć suto zakrapiana impreza.

Zanim wypijesz, pomyśl!

O czyimś życiu może zdecydować chwila zastanowienia.

Szokująca kampania w pubie

Kampanię "THINK" prowadzi Brytyjski Departament Transportu. W taki sposób próbowano dotrzeć do klientów jednego z brytyjskich pubów.

Rujnują życie niewinnych

Spot przygotowany przez kanadyjską fundację. Pokazuje, że pijani kierowcy rujnują życie niewinnych ludzi.

Dzieci częstymi ofiarami pijanych kierowców

Pijany kierowca tragicznie przerywa beztroską zabawę dzieci.

"Nigdy mnie nie zapomnisz"

Oto spot reklamowy z 2012 roku pod hasłem: "Nigdy mnie nie zapomnisz".

Niebezpieczny jest także brak snu i choroba

Groźni na drodze są nie tylko kierowcy pod wpływem alkoholu. Warto pamiętać, że powinniśmy zrezygnować z jazdy także, gdy jesteśmy trzeźwi, ale chorzy, osłabieni lub po nieprzespanej nocy. Każdy błąd na drodze może kosztować czyjeś życie.