W Watykanie trwa wielki odwrót z Placu św. Piotra - ma być on zamknięty na noc. Bramy otwarte zostaną dopiero rano o godz. 5:30.

21:30 Kończymy relację minuta po minucie. W niedzielę od rana zapraszamy na RMF 24 i do RMF FM - tam, co godzinę Fakty z satelitarnego studia w Watykanie!

21:19

21:11 Plac św. Piotra jest już pusty!

21:07 Pielgrzymi z Polski liczą, że mimo ogromnej ilości wiernych uda się im zająć dobre miejsce w czasie mszy kanonizacyjnej. Z Polakami z Dobrodzienia rozmawiała nasza specjalna wysłanniczka do Watykanu - Barbara Zielińska.

20:48 Deszcz, niezbyt wysoka temperatura i wiatr nie odstraszyły chętnych do udziału w wieczornym czuwaniu na placu Piłsudskiego w Warszawie. Koncertu i rozważań duchowych pod hasłem "Do źródła" przyszło wysłuchać ok. 1,5 tys. osób - powiedział Jerzy Nagórski z Centrum Myśli Jana Pawła II, które zorganizowało spotkanie.

20:38 "To był gazda świata. Mam ponad 80 lat i nie wiedziałem, że dożyję tej chwili, kiedy on będzie świętym" - mówi w rozmowie z zakopiańskim reporterem RMF FM Maciejem Pałahickim, baca Jędrzej Zięba-Gał, który w 1983 roku gościł w swojej bacówce w Dolinie Chochołowskiej Jana Pawła II. Przeczytajcie całość!

20:04 W Watykanie trwa wielki odwrót z Placu św. Piotra - ma być on zamknięty na noc. Bramy otwarte zostaną dopiero rano o godz. 5:30. Jak relacjonuje nasz dziennikarz Tomasz Staniszewski, prowadząca na Plac św. Piotra via della Conciliazione w tej chwili jest poprzedzielana rzędami barierek. Najbliżej nich znajduje się prawdziwe koczowisko. Miejsca zostały już zajęte przez tych, którzy zamierzają spędzić tutaj noc. Ludzie przykryci są dużymi płachtami folii - mają prowiant, koce i śpiwory. Tak zamierzają dotrwać do rana.

19:50 Choć nocne czuwanie w Rzymie ma się rozpocząć o godz. 2, kościoły w centrum Rzymu już wczesnym wieczorem są pełne pielgrzymów. Być może przyczynił się padający od kilku godzin deszcz.  Polacy gromadzą się w kościele pod wezwaniem św. Agnieszki. O godz. 19 rozpoczęła się tam msza św. w języku polskim.

19:45 Za 15 minut, o godz. 20:00 zapraszamy na Fakty RMF FM - połączymy się z naszym satelitarnym studiem w Watykanie.

19:37 Jutro, razem z Janem Pawłem II świętym zostanie ogłoszony również Jan XXIII. Miliony ludzi zapamiętały go jako człowieka pokornego, serdecznego i skromnego. Angelo Giuseppe Roncalli przeszedł do historii jako inicjator Soboru Watykańskiego II. Przeczytajcie więcej tutaj.

19:20 Czym się różni beatyfikacja od kanonizacji? Przeczytajcie na portalu Stacja7

19:09 Do kanonizacji papieża szykują się też górale. Reporterowi RMF FM Maciejowi Pałahickiemu mówią: "To dla nas wielkie święto". Jutro przez Zakopane ma przejechać największa w historii miasta banderia konna.

19:05 W całym Rzymie nad porządkiem i bezpieczeństwem czuwają wzmocnione patrole policji. Setki ochotników Obrony Cywilnej rozdają butelki wody, pomagają, udzielają informacji.

19:03  W Katowicach szykuje się niezwykłe widowisko - Jan Paweł II - święty z bliska!

18:53 Przygotowania do kanonizacji w rodzinnym mieście Karola Wojtyły - Wadowicach.

18:47 Tak wierni i pielgrzymi spędzają czas na dzień przed kanonizacją:

18:28 W tym domu nocował Karol Wojtyła, gdy przyjeżdżał w ukochane Tatry.

18:11 Aresztowano 25 osób, łącznie 390 usłyszało zarzuty, a także skonfiskowano 7 milionów pamiątek z kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. To wyniki prowadzonej w Rzymie przez włoską Gwardię Finansową walki z nielegalnym handlem dewocjonaliami. W ramach akcji odkryto m.in. prawdziwą centralę produkcji fałszywej mizerikordiny. [PRZECZYTAJ WIĘCEJ!]

18:05 Ta najtrudniejsza i ta ostatnia papieska encyklika - przeczytajcie rozmowę z ojcem profesorem Jarosławem Kupczakiem, kierownikiem katedry Antropologii Teologicznej na Wydziale Teologicznym oraz dyrektorem Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie. Rozmawiał z nim Grzegorz Jasiński.

18:02 Wszystkie kolory skóry, kilkadziesiąt języków świata, turyści i wierni. O wrażeniach na dzień przed kanonizacją Jana Pawła II i Jana XXIII prosto z Rzymu reporterka RMF FM Barbara Zielińska:

17:58 Dziś w Rzymie zaplanowano tzw. białą noc modlitewną - otwarte będą kościoły w centrum miasta, będzie można się pomodlić i wyspowiadać w różnych językach. W kościele Chiesa Nuova odbędzie się koncert, na który przybędzie premier Donald Tusk z małżonką.

17:45 Na Placu Piłsudskiego w Warszawie będzie można uczestniczyć w nocnym czuwaniu. O godz. 19 rozpocznie je koncert zespołu "Meus Deus", któremu będą towarzyszyć warszawskie chóry i orkiestry. Oprócz katechez i modlitw przewidziano też ułożenie na placu świetlnego napisu JP2. Późnym wieczorem warszawscy klerycy w kościele seminaryjnym poprowadzą nabożeństwo, podczas którego będą rozważane wybrane punkty "papieskiej teologii ciała".

Jutrzejsze stołeczne uroczystości rozpoczną się o godz. 9 mszą św. w Wilanowie. Potem tam oraz na Placu Piłsudskiego będzie można na telebimach oglądać transmisję z Watykanu. Pełny plan uroczystości kanonizacyjnych znajdziecie TUTAJ.

17:44

17:36 Na dobę przed rozpoczęciem mszy kanonizacyjnej Jana Pawła II i Jana XVIII do Bazyliki Św. Piotra w Watykanie ustawiła się długa kolejka wiernych. Wśród nich liczni pielgrzymi w Polsce, którzy przybyli do Rzymu na uroczystości kanonizacji papieża-Polaka.

17:26

17:18

17:08 Przed watykańską bazyliką nikt nie może mieć wątpliwości, z którego kraju pielgrzymów jest tam najwięcej. Duża grupa Polaków zorganizowała koncert na środku Placu św. Piotra. To pięćdziesięcioosobowa grupa z Lednicy, gdzie co roku spotykają się młodzi ludzie. 

Chcemy jak najwięcej osób koło nas zebrać, żeby cieszyli się z nami, że Jan Paweł II będzie świętym. Słuchamy papieża Franciszka, który każe nam robić raban - mówiła jedna z pielgrzymujących do Watykanu, z którą rozmawiał reporter RMF FM.

16:55 Zapraszamy do sprawdzenia swojej wiedzy w teście o Janie Pawle II. Czeka tam na Was 20 pytań. Uwaga, macie na rozwiązanie testu 15 minut!

16:45 Słuchajcie najnowszych relacji z satelitarnego studia RMF FM z Watykanu! Już za 15 minut w Faktach o 17

16:44 Setki wiernych odwiedziło apartament papieski w zakopiańskim Domu Rekolekcyjnym Konferencji Episkopatu Polski popularnie zwanym Księżówką, w którym Jan Paweł II mieszkał podczas pobytu pod Tatrami w dniach od 4 do 7 czerwca 1997 r.

Apartament Jana Pawła II, na który składają się sypialnia, pokój dzienny z kominkiem i niewielka kaplica z figurą Matki Bożej Ludźmierskiej, jest zachowany dokładnie w takim stanie, jak wyglądał w dniach, gdy przebywał tam Ojciec Święty.

16:22 W krakowskich Łagiewnikach trwa próba przed wieczornym koncertem dedykowanym Janowi Pawłowi II. Wezmą w nim udział m.in. Muniek Staszczyk, Ania Wyszkoni, Halina Frąckowiak, Edyta Geppert, Natalia Kukulska i Golec Orkiestra.

W Łagiewnikach spodziewanych jest jutro blisko 50 tys. pielgrzymów. Przygotowano dla nich 3 telebimy i 2 olbrzymie, zielone place przed sanktuariami, w których odprawiona zostanie msza św.

16:16 Setki tysięcy osób przybywa do Rzymu w celach duchowych. Ale ta pielgrzymka to też okazja, by zwiedzić Wieczne Miasto i kupić pamiątki. Hitem jest "Misericordina" - czyli różaniec, zapakowany w pudełku, które wygląda jak lekarstwo. 

16:00 Portret Jana Pawła II wykonany z miliona ułożonych na łące tulipanów powstanie w miejscowości Mokry Dwór na Żuławach Gdańskich. Kwiatowy wizerunek papieża będzie miał około 200 metrów kw. powierzchni. Układanie go potrwa trzy dni.

Przedsięwzięcie odbędzie się w ramach imprezy pod nazwą Żuławski Tulipan, którą od kilku lat, wspólnie z gminą Pruszcz Gdański, organizuje Wiesław Zbroiński - sołtys Mokrego Dworu, będący jednocześnie producentem tulipanowych cebulek.

15:56

15:51

15:45 Władze Wadowic spodziewają się, że jutro do miasta może przybyć nawet kilka tysięcy pielgrzymów. Pierwsi pojawili się już dziś. Wśród nich m.in. kilkunastoosobowa sztafeta biegaczy z Kietrza na Opolszczyźnie. Do Wadowic biegli siedem i pół godziny - informuje reporter RMF FM, Marcin Buczek.

15:40 "Z wami, Polakami, jest tak, jak z butelką szampana. Kiedy była zamknięta czyli pod presją komunizmu, była dobra, a kiedy została otwarta, to trochę się upiliście konsumizmem i wszystkimi jego grzechami. Dlatego właśnie Jan Paweł II, kiedy przyjeżdżał na te ostatnie pielgrzymki do Polski, musiał przypominać o tak podstawowych przykazaniach, jak Dekalog" - mówi znana watykanistka w rozmowie z portalem Stacja7.pl. Przeczytajcie cały wywiad!

15:17 Grupa pielgrzymów z Polski na Placu św. Piotra.

15:15

15:08 Jak relacjonuje z Watykanu Mariusz Piekarski, coraz więcej osób wchodzi na Plac Świętego Piotra z karimatami, ze śpiworami, ze zgrzewkami wody i jedzeniem, już przygotowani, żeby tu nocować. Jak mówią, liczą na to, że zajmą choć skrawek tego placu.

Z kolei jak przypomina Barbara Zielińska, wieczorem w Rzymie odbędzie się wspólne czuwanie, będzie także wspólna modlitwa po polsku.

15:04 Wśród pielgrzymów na placu Świętego Piotra pojawił się chłopak w koszulce "Jadę rowerem, żeby Marta mogła chodzić". Kacper Thaddey ma 22 lata i przyjechał z Polski na rowerze w intencji zdrowia dla chorej na stwardnienie rozsiane Marty.

14:55 Posłuchajcie relacji naszych reporterów w Faktach RMF FM o godz. 15!

14:37 Przed watykańskim biurem prasowym dziennikarze z całego świata stoją w długiej kolejce - oczekiwanie na akredytację trwa ponad dwie godziny. Zdarza się, że wniosek o nią ponownie muszą wypełnić nawet ci, którzy elektronicznie otrzymali potwierdzenie jego przyjęcia. Nasi dziennikarze są na miejscu i mają wszystkie niezbędne dokumenty. Posłuchajcie ich relacji!

14:30 Jak przypomina reporterka RMF FM Agnieszka Wyderka, dziś we Wrocławiu warto wybrać się na Wyspę Słodową. Tam od godz. 14:30 odbędą się występy chórów i modlitewne czuwanie.

Jutro z kolei, oprócz transmisji z Rzymu, będzie można posłuchać chórów sakralnych, a wieczorem o godz. 18 wystąpi trzystuosobowa orkiestra z koncertem pt. "Santo Subito". Na koniec, późnym wieczorem przy Hali Stulecia będzie można zobaczyć specjalny pokaz fontanny multimedialnej. Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ.

14:15 Papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji prezydenta Bronisława Komorowskiego wraz z małżonką Anną. Papież ofiarował parze prezydenckiej obraz przedstawiający plac Świętego Piotra.

Rozmowa prezydenta z papieżem w papieskiej bibliotece trwała 25 minut, po czym odbyła się 10-minutowa część publiczna spotkania z udziałem reszty polskiej delegacji i dziennikarzy. Media zwracają uwagę, że aż 25 minut rozmowy papieża z polskim prezydentem to wyjątkowo dużo w dniu bardzo napiętego programu audiencji.

Papież z rozbawieniem zareagował na podarowany mu przez parę prezydencką porcelanowy komplet do parzenia yerba mate.

14:00 - Watykańskie studio RMF FM:

Przeczytaj relację minuta po minucie do godziny 14!