22 lipca 2018 roku przeszedł do historii światowego himalaizmu i narciarstwa: tego dnia Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek w historii zjechał na nartach ze szczytu K2! To druga co do wysokości góra Ziemi (8611 m n.p.m.), uznawany za najtrudniejszy ośmiotysięcznik. Właśnie opublikowano film pokazujący zjazd Bargiela z wierzchołka "góry gór" do bazy: zobaczcie koniecznie!

Najwięcej stresu sprawił mi odcinek między obozem czwartym a trzecim, bo po prostu zniknęła widocznośćopowiadał Andrzej Bargiel w rozmowie z dziennikarzem RMF FM wkrótce po dokonaniu historycznego wyczynu. Później był odcinek Messnera, trawers, który jest pod dwustumetrowym serakiem - to też jest bardzo niebezpieczne miejsce, tam schodzą takie lawiny, że aż się słabo robi, jak się na to patrzy. Ale końcówka też trudna - wspominał.

W czasie wyprawy na K2 zakopiańczykowi towarzyszyła flaga Polski, którą 2 maja, w Dniu Flagi, Biało-Czerwona Sztafeta RMF FM przetransportowała spod Giewontu aż na ORP "Błyskawica" w Gdyni! Flaga jest zbyt duża, by Andrzej Bargiel mógł zabrać ją ze sobą na atak szczytowy i zatknąć na wierzchołku "góry gór" - dlatego zatrzepotała nad namiotami naszych himalaistów w bazie pod K2.

Tutaj dumnie powiewa w bazie. I to na pewno też dodaje jakiejś energii. Myślę, że ten zjazd jest takim moim gestem na uczczenie 100-lecia niepodległości Polski i bardzo się cieszę, że to się powiodło. I jestem dumny, że jestem Polakiem, i dobrze się czuję w Polsce, bezpiecznie. Wydaje mi się, że to jest super, że mogłem po prostu wykonać taki gest - podkreślał 30-letni himalaista i narciarz wysokogórski w rozmowie z naszym dziennikarzem Maciejem Pałahickim.

Na szczyt K2 Andrzej Bargiel zabrał mniejszą flagę Polski, a także... flagę w żółto-niebieskich barwach RMF FM! 

Jeszcze nie było tu RMF-u - tutaj na takiej wysokości. Jesteśmy na szczycie K2. Pozdrawiam wszystkich słuchaczy RMF FM. Hej! - mówił Bargiel na nagraniu zarejestrowanym na szczycie "góry gór":


(mpw, e)