Budowany przez koalicję nowy rząd premiera Donalda Tuska powinien w pierwszej kolejności zająć się odblokowaniem środków z Krajowego Planu Odbudowy - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Na taki priorytet wskazała blisko połowa pytanych.

W konstytucyjnym pierwszym kroku prezydent Andrzej Duda powierzył misję stworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Jednak zaprzysiężony nowy rząd PiS nie ma realnych szans na uzyskanie 11 grudnia wotum zaufania w Sejmie.

W drugim kroku ma zostać powołany koalicyjny rząd pod wodzą Donalda Tuska. 

Od czego powinien zacząć nowy rząd?

Uczestnicy sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zostali zapytani, za co w pierwszej kolejności powinien zabrać się rząd KO, Trzeciej Drogi i Lewicy, wskazując trzy najważniejsze sprawy do rozwiązania.

48,4 proc. ankietowanych odpowiada, że najpilniejszym problemem jest odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Według 41,3 proc. pytanych nowy rząd powinien jak najszybciej zreformować obszar ochrony zdrowia. 38,3 proc. respondentów wskazało też na konieczność reformy wymiaru sprawiedliwości czyli sądów i prokuratur.

Podatki, wielkie inwestycje i media publiczne

Następnie w kolejce są: wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 60 tys. zł i kontynuacja wielkich projektów, takich jak CPK czy budowa elektrowni atomowych. 

Na te obszary wskazało kolejno 26,6 proc. i 24,3 proc. badanych.

Zmiany w mediach publicznych są na szóstym miejscu w tym zestawieniu (23,8 proc.).

Rozliczyć rządy PiS

Pytani wskazywali też na konieczność uporządkowania podatków - takiej odpowiedzi udzieliło 20,8 proc. pytanych. 

Prawie tyle samo wskazało na konieczność rozliczenia rządów PiS (20,4 proc.).

Sondaż United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" został przeprowadzony w dniach 24-26 listopada na próbie 1000 osób metodą łączoną CATI (wspomagana komputerowo ankieta telefoniczna) i CAWI (ankieta elektroniczna).