"Nie ma żadnych poważnych zastrzeżeń do ustawy sądowej z poprawkami" - mówi dziennikarzowi RMF FM Rochowi Kowalskiemu Małgorzata Paprocka. Prezydencka minister sugeruje, że Andrzej Duda jest gotowy podpisać nową wersję projektu.

Sejmowa komisja sprawiedliwości w czwartek wprowadziła do ustawy szereg zmian postulowanych przez Solidarną Polskę. Ziobryści do tej pory wzbraniali się przed poparciem projektu.

W ramach obozu rządowego to ostatecznie kończy spory wokół ustawy - informuje dziennikarz RMF FM Roch Kowalski.

Kancelaria prezydenta poszła na kompromis. Zgodziła się na zmiany w zakresie tzw. testu bezstronności sędziów. Jego zakres został ograniczony, ale mimo to ustawa może liczyć na poparcie prezydenta. 

Wszystkie kluczowe elementy inicjatywy pana prezydenta zostały przez komisję pozytywnie zarekomendowane - powiedziała Paprocka.

W takim kształcie ustawa mogłaby liczyć się z akceptacją pana prezydenta i z jego podpisem? - dopytywał dziennikarz RMF FM Roch Kowalski. 

Trudno tę kwestię dzisiaj jednoznacznie przesądzać, bo ocena finalna ustawy zawsze jest wtedy, kiedy ona zostaje przekazana do podpisu pana prezydenta, ale na ten moment jakieś poważne zastrzeżenia wobec tego projektu nie mogą być zgłaszane - deklarowała prezydencka minister.

Ustawę w przyszłym tygodniu ma przyjąć cały Sejm. PiS liczy, że przyjęcie przepisów pozwoli na wypłatę środków z Funduszu Odbudowy.

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej jest tylko jednym z warunków stawianych przez Komisję Europejską. Bruksela oczekuje też między innymi przywrócenia do orzekania odsuniętych sędziów. 

Opracowanie: