Koalicja Obywatelska i Lewica nie wezmą udziału popołudniowych konsultacjach z premierem. PSL zadeklarowało, że wyśle na to spotkanie delegację lekrzy-ekspertów. Tematem rozmów ma być walka z koronawirusem oraz omówienie prezydenckiego projektu, którego celem jest złagodzenie interpretacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Zarówno Lewica, jak i Koalicja Obywatelska odmówiła udziału w spotkaniu, które zaproponował premier Morawiecki.

Według Koalicji Obywatelskiej to zagrywka propagandowa. Nie ma zgody KO na to, by brać udział w kolejnych oszustwach - tak lider PO Borys Budka odniósł się do propozycji premiera Mateusza Morawieckiego spotkania z opozycją. Gdyby pan premier Morawiecki chciał rozmawiać w sposób odpowiedzialny, to przesłałby nam (przed spotkaniem) swoje propozycje, nie ma zgody na kolejne oszustwo - zaznaczył lider PO.

Budka zapowiedział wnioski o informację w Sejmie premiera i rządu nt. walki z koronawirusem.

Lewica domaga się "wycofania skrajnie prawicowych bojówek z ulic" i wstrzymania wytycznych Prokuratora Krajowego, który chce stawiania zarzutów organizatorom protestów. Nie udam się na spotkanie do pana premiera, gdyż nie chcę wysłuchać obietnic, które nigdy nie zostaną zrealizowane. Nie udam się na spotkanie do pana premiera, gdyż nie będę paprotką, która będzie służyła do rozmycia jakiejkolwiek odpowiedzialności - oświadczył Włodzimierz Czarzasty.

Polskie Stronnictwo Ludowe oddelegowało na spotkanie specjalistów - dyrektorów szpitala i stacji pogotowia. Szef Ludowców wyznał, że "był taki rozdźwięk między tym, co było w zaproszeniu, a tym, co premier Mateusz Morawiecki mówił w piątek na konferencji prasowej". Jeśli szczerze są intencje premiera w zaproszeniu, że ma to być rozmowa o epidemii, przewidywania i założenia z radą ekspertów, to wysyłamy swoich ekspertów - dyrektora naczelnego Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu dr. n. med. Marka Kosa i dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" SP ZOZ w Warszawie, sekretarza Zarządu Związku Pracodawców Państwowego Ratownictwa Medycznego Karola Bielskiego - powiedział Władysław Kosniak-Kamysz.

Premier zaprosił opozycję na spotkanie

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że w poniedziałek na godz. 17 planowane jest spotkanie premiera z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych, a w spotkaniu mają wziąć też udział przedstawiciele rady medycznej ds. epidemiologicznych.

Głównym tematem spotkania ma być sytuacja epidemiczna związana ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem i działania rządu w celu ich ograniczenia.

Müller nie wykluczył, że pojawi się też temat protestów po wyroku TK ws. przepisów antyaborcyjnych.