Sejm zgodził się na poprawkę Senatu w sprawie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Za obniżeniem maksymalnych stawek procentowych, według których ma być wyliczana wysokość składki deweloperów na rzecz funduszu zagłosowała cała opozycja wraz z udziałem posłów Porozumienia. "Nigdy nie byliśmy za podwyższaniem podatków" - tłumaczy PAP rzeczniczka partii. Z kolei poseł Lewicy Maciej Gdula pyta: "Gdzie podziała się świeżo odzyskana jedność ideowo-moralna rządu?"

W czwartkowym głosowaniu sejm opowiedział się za przyjęciem części poprawek Senatu do ustawy o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.

Chodzi o dokument, mający na celu zwiększenie ochrony osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadu firmy deweloperskiej. Ustawa ma wyeliminować ryzyko utraty przez nabywców wpłat środków finansowych uiszczanych na mieszkaniowe rachunki powiernicze. Fundusz mają zasilać składki płacone przez deweloperów.

Sejm wbrew rekomendacji Komisji Infrastruktury zgodził się na poprawkę Senatu, która zmierza do obniżenia maksymalnych wysokości stawek procentowych, według których ma być wyliczana składka na rzecz Funduszu (z 2 proc. na 1 proc. oraz z 0,2 proc. na 0,1 proc.). Izba wyższa uzasadniała, że zaproponowane wcześniej stawki są zbyt wysokie. Chodzi o ryzyko ich przeniesienia na rzecz kupujących przez podniesienie cen nieruchomości.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

11 "odszczepieńców"

W głosowaniu wzięło udział 450 posłów, "za" odrzuceniem senackiej poprawki było 221 z nich, "przeciw" - 229. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Z koalicji rządzącej wyłamało się natomiast 10 posłów należących do Porozumienia: Mieczysław Baszko, Stanisław Bukowiec, Anna Dąbrowska-Banaszek, Jarosław Gowin, Andrzej Gut-Mostowy, Iwona Michałek, Wojciech Murdzek, Marcin Ociepa, Magdalena Sroka i Michał Wypij. "Gowinowców" wsparł także Jacek Żalek, wykluczony z ugrupowania za poparcie przywództwa Adama Bielana.

Jak skomentowała głosowanie, w rozmowie z PAP, rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka: Porozumienie nigdy nie było za podwyższaniem podatków i tutaj, w tym przypadku również uznaliśmy, że ta poprawka będzie słuszna dla środowiska.

Do wyników głosowania odniósł się także poseł Lewicy Maciej Gdula: Rząd przegrał przed chwilą istotne głosowanie w sprawie stawki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Gdzie podziała się świeżo odzyskana jedność ideowo-moralna rządu? - napisał na Twitterze.

Nie pierwszy bunt

Dzisiejsza przegrana PiS, to nie pierwszy przypadek, gdy jedna z partii koalicyjnych wyłamała się w głosowaniu. Pod koniec marca Porozumienie wraz z opozycją odsunęło w czasie podniesienie akcyzy na kampery, a dwa tygodnie wcześniej Solidarna Polska wsparła opozycję we wniosku o wysłuchanie informacji ministra kultury Piotra Glińskiego ws. procedury przyznawania rekompensat dla artystów.