Tuż po przegranym głosowaniu mad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego, prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że "taka jest demokracja". "Rządy się zmieniają" - powiedział.

W poniedziałek po godz. 16 Sejm odmówił udzielenia wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego. Przeciwko takiemu wnioskowi było 266 posłów Koalicji Obywatelskiej, PSL, Trzeciej Drogi, Lewicy i Konfederacji. Gabinet Morawieckiego zyskał poparcie 190 posłów - 187 z PiS i trzech z Kukiz'15. W głosowaniu nie wzięli udziału Szymon Szynkowski vel Sęk, Agnieszka Ścigaj i Zbigniew Ziobro.

Po przegranym głosowaniu Morawiecki zamieścił wpis na platformie X (dawniej Twitter).

"Dziękuję za zaszczyt bycia premierem Polski" - napisał w mediach społecznościowych ustępujący szef rządu Mateusz Morawiecki.

Sasin: To będzie zły czas dla Polski

Jacek Sasin w rozmowie z PAP przyznał, że z przykrością przyjmuje wynik głosowania. To jest zły wynik dla Polski - ocenił.

Ta większość ukształtowała się na sali sejmowej kilkanaście dni czy kilka tygodni temu, więc zaskoczenia szczególnego nie było - powiedział poseł PiS. Ale nie ukrywam, że wolałbym, żeby ten wynik był inny, bo dla Polski byłoby lepiej - dodał.

Sasin przyznał, że "jako Polak czuje się zasmucony, bo to będzie zły czas dla Polski".

Zandberg: To było oczywiste. Morawiecki nie ma większości

Poseł Lewicy Adrian Zandberg po głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego stwierdził, że "stało się coś, co było oczywiste". 

Mateusz Morawiecki nie ma w tym parlamencie większości, więc nie mógł zostać premierem. Po co przeciągał to przez ostatnie tygodnie, pozostanie jego słodką tajemnicą - dodał.

"Ośmioletnie rządy PiS dobiegły końca! To oficjalny koniec tego nierządu PiS i dzielenia Polek i Polaków na gorszy i lepszy sort" - napisała na platformie X posłanka Koalicji Obywatelskiej Jagna Marczułajtis-Walczak.

Myrcha: W głosowaniu brało udział mniej posłów PiS, niż należy do klubu

Arkadiusz Myrcha (KO) w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że w głosowaniu brało udział mniej posłów PiS, niż należy do klubu parlamentarnego - 187 ze 191. 

Jego zdaniem, jest to "wynik, o którym cała Polska wiedziała od dwóch miesięcy". Nie wiedział o nim Morawiecki i Kaczyński, państwo z PiS-u, cieszymy się, że w końcu po ośmiu latach nastąpił kres tych fatalnych rządów - dodał.

"Koniec rządzenia. Początek rozliczeń" - ilustrację z taką treścią zamieścił europoseł KO Tomasz Frankowski, niegdyś świetny napastnik i reprezentant Polski w piłce nożnej.

Kohut: Morawiecki przegrał. Polska wraca do Europy

Reprezentujący Nowa Lewicę w Parlamencie Europejskim Łukasz Kohut ogłosił, że "Polska wraca do Europy".