Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę rano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem dróg dla niemal całego kraju. W Tatrach ma być bardzo zimno.

IMGW ostrzega, że w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, południowej części warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, a także na Mazowszu, w woj. łódzkim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim i na północy Małopolski, Wielkopolski i woj. lubuskiego może zamarzać mokra nawierzchnia dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu.

Natomiast w Tatrach - w pow. nowotarskim i tatrzańskim może zapanować silny mróz. Temperatura może spaść do nawet -16 st. C.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Wszystkie drogi są przejezdne

Wszystkie drogi krajowe w niedzielę rano są przejezdne - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Na sieci dróg krajowych pracuje 428 pojazdów do zimowego utrzymania.

Według informacji GDDKiA, lokalna śliskość i błoto pośniegowe występuje na trasie S17 między Puławami a granicą województw lubelskiego i mazowieckiego, na DK48 w okolicach Przytoczna, także na Lubelszczyźnie, oraz w zachodniej część woj. dolnośląskiego.

Generalna Dyrekcja ostrzega przed opadami śniegu i śniegu z deszczem na terenie województw: małopolskiego, łódzkiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, opolskiego, wielkopolskiego, podkarpackiego, mazowieckiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Opady mżawki lub deszczu występują na terenie województwa dolnośląskiego, mazowieckiego i zachodniopomorskiego.

Dodatkowo w województwach kujawsko-pomorskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i mazowieckim występują mgły.

Pogoda na niedzielę

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w niedziele będzie występować  zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a na północnym zachodzie również rozpogodzenia. Miejscami słabe opady śniegu, nad morzem deszczu ze śniegiem.

Na pojezierzach pomorskich rano miejscami mgły ograniczające widzialność do 300 metrów.

Temperatura maksymalna od -4 st. na Podhalu i -3 st. na północnym wschodzie do 1 st., 2 st. na zachodzie i nad morzem.

Wiatr będzie słaby, nad morzem umiarkowany i porywisty, południowo-zachodni i zachodni.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na południowym zachodzie również rozpogodzenia. Miejscami opady śniegu, głównie na północy kraju.