Przed burzami, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 90 mm i grad, ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Należy się też spodziewać wiatru, który w porywach może osiągnąć prędkość do 70 km/h. Nad Polskę napływa chłodny front związany z cyklonem Peggy.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem, które w czwartek mogą występować na terenie  województw w zachodniej i południowej części kraju.

Ostrzeżenia najwyższego - trzeciego stopnia wydano w części województwa lubuskiego dla powiatów: gorzowskiego, strzelecko-drezdeneckiego, międzyrzeckiego i dla Gorzowa Wlkp. Jak podało IMGW, obserwowane i nadal prognozowane są tam burze, którym miejscami towarzyszą ulewne opady deszczu.

"Zanotowana suma opadu trzygodzinnego to 80 mm. Możliwe są jeszcze opady około 30-40 mm. Porywy wiatru możliwe są do 70 km/h. Miejscami grad" - podano w komunikacie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W pozostałej części województwa lubuskiego, a także w województwach dolnośląskim, opolskim, w części województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, opolskiego i śląskiego, a także łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego obowiązują ostrzeżenia  pierwszego stopnia.

Na wskazanym obszarze prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza możliwość wystąpienia groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności.

Gdzie jest burza?

Na radarach burzowych w czasie rzeczywistym można sprawdzić, gdzie aktualnie występują komórki burzowe.

Gdzie pada?

Udostępniamy też radary, które pokazują, gdzie aktualnie występują opady deszczu.

Jaka jest temperatura?

Wraz z pogorszeniem się pogody, spadnie temperatura. Aktualne wartości można sprawdzić tutaj: