Piątek to kolejny dzień z dynamiczną i niebezpieczną aurą. IMGW prognozuje, że wystąpią ulewy, wichury i grad, który może wyrządzić szkody materialne. Szczególnie niebezpiecznie może być w południowo-zachodnich regionach Polski.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami dla południowo-wschodniej Polski. Będą one obowiązywać w piątek do godz. 23

Oznacza to "możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia".

W godzinach popołudniowych zaczęło intensywnie padać między innymi w województwie małopolskim. Na Gorącą Linię RMF FM dostajemy informację, że w Andrychowie przeszła potężna ulewa z gradem.  

Woda wdarła się między innymi na teren jednego z zakładów przemysłowych w mieście. Zalany został też ośrodek zdrowia. 

Na ulicach utworzyły się wielkie rozlewiska. 

Ulewne opady deszczu pojawiły się też na Górnym Śląsku. 

Po południu potężna ulewa z gradem przeszła nad miejscowością Rybna pod Krakowem. Na Gorącą Linię RMF FM dostaliśmy filmiki od pana Pawła. 

Kilkadziesiąt interwencji strażaków po ulewie w Opolu

Trzy uszkodzone samochody i utrudnienia w przejazdach przez niektóre ulice to efekt nawałnicy, która przeszła w piątek nad Opolem. Jak powiedział dyżurny KW PSP w Opolu, strażacy w stolicy regionu interweniowali 60 razy.

W piątek nad stolicą województwa opolskiego przeszła nawałnica. Ulewny deszcz spowodował oberwania konarów drzew. Zgromadzona pod wiaduktem kolejowym w ciągu ulicy Krapkowickiej deszczówka utrudniała przejazd samochodów. 

"Spadające gałęzie uszkodziły trzy samochody. Na szczęście nikt nie został ranny" - powiedział oficer dyżurny KW Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

Ulewy w wojewówdztwie śląskim

Burze przetaczają się przez województwo śląskie. W całym regionie strażacy mieli już ponad 30 interwencji związanych z zalaniami. Ulewy dają się też we znaki kierowcom.

Jak informuje reporter RMF FM,  niebezpiecznie było między innymi w rejonie tras nr 78 i 86, w pasie od Zawiercia, przez Siewierz po Będzin. Po południu przez ten rejon przetoczyła się deszczowa nawałnica. Padał bardzo intensywny deszcz, był też grad i gwałtowne podmuchy wiatru. 

W strugach ulewnego deszczu znacząco spadła widoczność. W krótkim czasie na drogach utworzyły się wodne rozlewiska.

W piątek po południu burza z ulewnym deszczem przeszła też nad Toruniem. Strażacy zostali wezwani do pompowania wody m.in. z podziemnych parkingów na lewobrzeżu oraz z tunelu przy ulicach Dybowskiej oraz Kujawskiej, który od lat zalewany jest po ulewnych deszczach.

Alert RCB dla części woj. wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego

W piątek po godzinie 19 Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło przed burzami oraz intensywnymi opadami deszczu i gradu w części województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. IMGW podało, że wieczorem w obu regionach trwają silne burze.

Alert RCB został uruchomiony w części woj. kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. "Uwaga! Dziś wieczorem (24.05) lokalnie możliwe burze oraz intensywne opady deszczu i gradu. Jeśli możesz, zostań w domu. Unikaj otwartych przestrzeni". Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, mogą wystąpić przerwy w dostawie prądu i podtopienia. Należy zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr.

Wielkopolskie. Ok. 170 zgłoszeń do straży pożarnej po burzach w regionie

Oficer dyżurny wielkopolskiej straży pożarnej powiedział PAP, że do ok. godz. 22. w piątek, w związku burzami do PSP wpłynęło łącznie około 170 zgłoszeń. Najwięcej zgłoszeń odebraliśmy z terenu powiatu konińskiego - ok. 45 - powiedział.

Dodał, że ok. 10 zgłoszeń - z terenu województwa - dotyczyło zerwanych dachów z budynków.

Jaka będzie sobota?

Według synoptyków, pogoda w sobotę będzie bardzo przypominała piątkową. "W całym kraju będą się rozwijać przelotne opady deszczu i burze" - powiedział Michał Folwarski z IMGW. Możliwe są także przelotne opady gradu. Przewidywane jest umiarkowane i duże zachmurzenie. 

Silnych burz znów należy spodziewać się w południowej i zachodniej Polsce, natomiast słabszych - w pozostałej części kraju.