Mieszkańcom województw śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, małopolskiego oraz części łódzkiego, lubuskiego i wielkopolskiego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi pozostać w domu i unikać otwartych przestrzeni. W piątek, 24 maja pogoda ma być niezwykle niebezpieczna. IMGW prognozuje, że wystąpią ulewy, wichury i grad, który może wyrządzić szkody materialne.

Polska na żółto i pomarańczowo. RCB i IMGW alarmują

Uwaga! Dziś (24.05) lokalnie możliwe burze oraz intensywne opady deszczu i gradu. Jeśli możesz, zostań w domu. Unikaj otwartych przestrzeni - takie alerty RCB dostało dziś większość osób. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami dla południowo-wschodniej Polski. Będą one obowiązywać w piątek od godz. 10 do godz. 23. Oznacza to "możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". Niebezpieczne zjawiska lub ich skutki mogą ograniczyć prowadzenie działalności i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ostrzeżenie drugiego stopnia wiąże się z opadami deszczu w wysokości 35-55 mm oraz porywami wiatru wynoszącymi od 85 km/h do 115 km/h.

Gdzie jest burza? Oto, gdzie należy zachować szczególną ostrożność

Aktualnie burze trwają na terenie powiatów:

  • starogardzkiego, 
  • chojnickiego, 
  • chełmińskiego, 
  • tucholskiego, 
  • świeckiego, 
  • grudziądzkiego,
  • wąbrzeskiego.


IMGW wydało także ostrzeżenia pierwszego stopnia dot. wystąpienia burz w pasie od Gorzowa Wielkopolskiego, przez Poznań, Bydgoszcz, Pruszcz Gdański, Łódź, Kielce, Tarnobrzeg, po Kraków i Nowy Sącz. 

Na północy i w centrum kraju ostrzeżenia obowiązują w piątek od godz. 12 do godz. 23, a w rejonie Małopolski i na wschodzie Podkarpacia - od godz. 10 do godz. 21. 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia według definicji IMGW oznacza wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, "które mogą powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, opóźnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych, możliwe zagrożenie życia". Zalecana jest ostrożność oraz śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia wiąże się z opadami deszczu w wysokości 20-35 mm oraz porywami wiatru wynoszącymi od 70 km/h do 85 km/h.