Księżna Maria Krystyna Habsburg spoczęła w rodzinnej kaplicy grobowej w konkatedrze w Żywcu. W ostatniej drodze towarzyszyli jej najbliżsi: siostra Renata Habsburgo-Lorena de Zulueta i bratanica Krystyna, oraz przedstawiciele rodu Habsburgów z Hiszpanii, Szwecji, Węgier i Austrii. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył ordynariusz bielsko-żywiecki biskup Tadeusz Rakoczy.

Księżna pochodziła z wielkiego rodu, ale swoją własną wielkość potrafiła najdobitniej zamanifestować szczerym patriotyzmem i żarliwą religijnością i tym, czym zdobywała uznanie - była dobrym, sumiennym człowiekiem. Ufamy, że miłosierny Bóg ofiaruje ci wieniec sprawiedliwości za prawe życie, wierność wartościom chrześcijańskim i narodowym - powiedział biskup. Przed południem trumna z ciałem księżnej została wystawiona w Pałacu Habsburgów. Stamtąd została przewieziona w kondukcie do żywieckiej konkatedry. Po mszy żałobnej trumna została złożona w kaplica grobowej Habsburgów. Spoczywają tam bliscy zmarłej: dziadek - arcyksiążę Karol Stefan Habsburg, babcia - arcyksiężna Maria Teresa Habsburg, a także brat Olbracht Maksymilian. W dniu pogrzebu księżnej Żywiec pogrążył się w żałobie. Na budynkach zawieszono biało-czerwone flagi z kirem. Księżna zmarła 2 października we własnym mieszkaniu w Żywcu. Miała 88 lat.

Żyła na wygnaniu, zawsze kochała Polskę

Maria Krystyna Immaculata Elżbieta Renata Alicja Gabriela Habsburg-Lotaryńska, księżniczka von Altenburg, urodziła się 8 grudnia 1923 roku w Żywcu jako córka księcia Karola Olbrachta Habsburga oraz Szwedki Alicji Ancarcrona. Oboje rodzice silnie przywiązani byli do Polski; finansowali wiele przedsięwzięć kulturalnych i naukowych, towarzystw i organizacji społecznych. Arcyksiążę był oficerem Wojska Polskiego. Po 1939 roku nie podpisał volkslisty, za co był więziony przez hitlerowców.

Po wojnie księżna razem z najbliższą rodziną została zmuszona przez władze komunistyczne do emigracji. Habsburgom odebrano polskie obywatelstwo. Maria Krystyna mieszkała w Szwecji, a później w Szwajcarii. Nigdy nie przyjęła innego obywatelstwa. W marcu 1993 roku otrzymała paszport Rzeczypospolitej Polskiej. Do Polski powróciła na stałe we wrześniu 2001 roku. Zamieszkała w żywieckim pałacu Habsburgów, w niewielkim mieszkaniu w miejscu, gdzie przed wojną była kręgielnia.

W grudniu ubiegłego roku księżna Maria Krystyna Habsburg została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.