Sejm i Senat zostały otwarte dla zwiedzających z okazji Święta Niepodległości. Sporą popularnością wśród gości jak zwykle cieszyły się m.in. sale obrad plenarnych i kolumnowa oraz gabinet marszałka Senatu.

Cieszy mnie to, że mamy niepodległe, wolne państwo i dlatego przyprowadziłam tu dziś swoją rodzinę - powiedziała pani Alina, która przyszła do Sejmu z mężem i dwójką dzieci. Mimo ładnej pogody nie zdecydowała się na udział w żadnym z organizowanych w Święto Niepodległości marszów, bo "dzieci szybko się nużą, a marsze w Polsce nie są jeszcze do końca bezpieczne". Sejm jest OK, ale budynek wcale nie jest tak duży, jak myślałem - ocenił jej ośmioletni syn Radek, podczas gdy jego pięcioletnia siostra narzekała, że nie może usiąść na miejscu marszałka Sejmu.

Z kolei Marcin, warszawski licealista, przyprowadził do Sejmu swoich rodziców. Ja tu już byłem, więc nowością dla mnie jest tylko film o historii Polski - rzeczywiście dobry. Za to rodzice zawsze chcieli zobaczyć Sejm, a że mieszkają w Łodzi, to jakoś się nie składało - mówił.

Jakie pytania goście najczęściej zadają oprowadzającym ich pracownikom kancelarii? Najczęściej pytają o to, kto gdzie siedzi na sali plenarnej, gdzie jest miejsce dla marszałka, dlaczego prezydent ma tam aż dwa miejsca - wyliczał Mikołaj Kałuszko z Kancelarii Sejmu. Często tłumaczę, że prezydent ma miejsce na górze, gdzie przysłuchuje się obradom i na dole, kiedy przemawia. Dzieci? One pytają, czy jesteśmy w sądzie czy w kościele - śmiał się Kałuszko. Inni pracownicy, którzy pokazywali gościom Sejm, zaznaczali, że najczęściej pada pytanie o to, czy i jak można się dostać do Sejmu w czasie posiedzenia, a w wśród dzieci - czy kwiaty na korytarzu i w sali obrad są prawdziwe.

Otwarte kuluary i sala obrad

Trasa zwiedzania rozpoczynała się w holu głównym na parterze, gdzie znajdują się m.in. tablice pamiątkowe poświęcone wizycie papieża Jana Pawła II w Sejmie w 1999 roku. Kolejne "przystanki w podróży" to kuluary sejmowe, Sala Kolumnowa oraz umieszczone w holu głównym na piętrze tablice upamiętniające posłów II RP - ofiary II wojny światowej oraz parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Goście odwiedzający parlament mogli też zobaczyć salę im. marszałka Sejmu II kadencji Ignacego Daszyńskiego, w której odbywają się konferencje prasowe posłów, z kolei w sali 106 wystawę prezentującą zmiany wizerunku orła białego w godle od czasów piastowskich do współczesności. Każdy zainteresowany historią Polski mógł też obejrzeć w sejmowej sali 102 film "Animowana historia Polski", przygotowany przez Tomasza Bagińskiego na światową wystawę EXPO 2010 w Szanghaju. W trakcie wizyty wszyscy zwiedzający otrzymali również materiały edukacyjne dotyczące historii Sejmu oraz godła Polski.

Dla gości dostępny był też hol Senatu na I piętrze, gabinet marszałka Senatu i sala posiedzeń, a także sale konferencyjne im. marszałka Augusta Chełkowskiego i marszałka Andrzeja Stelmachowskiego, gdzie eksponowany jest oryginalny order Orła Białego przekazany Senatowi przez rodzinę marszałka Stelmachowskiego.