IX edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera rusza w sobotę 25 sierpnia. Warszawa przypomni sobie brzmienie języka jidysz, w którym przed laty mówiła jedna trzecia ludności stolicy. Okolice ulicy Próżnej, Placu Grzybowskiego, warszawskiej Pragi, a także Muranowa wypełnią żydowska muzyka, teatr, wystawy, filmy i taniec.

W programie festiwalu Warszawa Singera znalazło się prawie 200 wydarzeń. Przyjeżdżają twórcy z całego świata, których projekty adresowane są zarówno do starszych, jak i młodszych odbiorców. Joshua Nelson określany jest jako "książę muzyki gospel", który łączy hebrajską duchowość i afroamerykańskie soulowe brzmienia. Na tegorocznym festiwalu wystąpi Kayah wraz z Transoriental Orchestra. Zespół tworzą wybitni instrumentaliści i soliści pochodzenia polskiego, ukraińskiego i irańskiego. Pod kierownictwem Atanasa Valkov, polsko-bułgarskiego kompozytora filmowego i producenta muzycznego, wykonają piosenki inspirowane tradycyjną muzyką oraz pieśniami żydowskimi i sefardyjskimi z różnych regionów Europy i Bliskiego Wschodu. Artystów będzie można zobaczyć na plenerowym koncercie w piątek, 31 sierpnia na Placu Grzybowskim.

Spektakle nieodłączną częścią imprezy

28 sierpnia na Dużej Scenie Teatru Żydowskiego odbędzie się jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń festiwalu - polska premiera spektaklu "Kukła. Księga Blasku" w reżyserii Pawła Passiniego. Przedstawienie inspirowane jest pracami Tadeusza Kantora i tekstami kabalistycznymi, natomiast tytułowa Księga Blasku (Sefer ha-Zohar) to jeden z najważniejszych tekstów żydowskiego mistycyzmu, ujęta w przypowieści lekcja czytania świata.

Na finał festiwalu w niedzielę 2 września na Dużej Scenie Teatru Żydowskiego odbędzie się wielkie widowisko muzyczne "Tradycja". Spektakl w reżyserii Szymona Szurmieja pokazuje tradycje żydowskie poprzez kultury z nimi związane - polską, cygańską i rosyjską.

Wielkie święto kultury żydowskiej

Dziewiąta edycja Warszawy Singera to przegląd wydarzeń, które korzystają z dorobku wielu kultur, jednak ich wspólnym mianownikiem jest tradycja żydowska. Tegoroczny festiwal to zarówno muzyka klezmerska (Frank London), jak i gospel (Joshua Nelson), a nawet punk rock i dark kabaret (Daniel Kahn). Warszawa między 25 sierpnia a 2 września, przez dziewięć festiwalowych dni, stanie się miastem, w którym usłyszeć będzie można wszystkie języki świata. Wśród nich będzie oczywiście jidysz, o którym Isaac Bashevis Singer mówił, że nie jest to ani język duchów, ani język martwy - jest to język zmarłych. Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest szereg innych wydarzeń kulturalnych - wystaw, wykładów, warsztatów, spotkań literackich i pokazów filmowych.