Po ostatnim bardzo suchym okresie - dziś w wielu regionach kraju wreszcie pada deszcz. Na północy i zachodzie kraju prognozowane jest dziś zachmurzenie i opady. W południowo-wschodniej części Polski synoptycy przewidują natomiast burze.

Po ostatnim bardzo suchym okresie - dziś w wielu regionach kraju wreszcie pada deszcz. Na północy i zachodzie kraju prognozowane jest dziś zachmurzenie i opady. W południowo-wschodniej części Polski synoptycy przewidują natomiast burze.
zdj. ilustracyjne /Łukasz Łaskawiec /RMF FM

Ostrzeżenia przed burzami i burzami z gradem wydali synoptycy dla 9 województw południowo-wschodniej Polski. W tych regionach mogą pojawić się także silne porywy wiatru.

Jak przewiduje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, zagrzmieć może dzisiaj w Małopolsce, na Śląsku, Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Świętokrzyskiem, a także w południowych powiatach Dolnego Śląska, Mazowsza, Opolszczyzny i województwa łódzkiego.

Sprawdź, gdzie aktualnie pada deszcz:
Sprawdź, gdzie przechodzi burza? Gdzie możliwe są wyładowania atmosferyczne: 


Prognoza pogody na czwartek

W czwartek na północy kraju będzie zalegało chłodniejsze powietrze, z kolei nad południowe rejony napłynie cieplejsza polarna morska masa powietrza. W ciągu dnia możemy spodziewać się zachmurzenia z przejaśnieniami, głównie w centrum i na północnym wschodzie kraju.

Początkowo na wschodzie i południowym wschodzie, a po południu także na zachodzie, wystąpią opady deszczu. Na zachodzie kraju i w górach po południu miejscami także burze.

Temperatura maksymalna - od 8 stopni na Podlasiu, około 14 stopni nad morzem, na Lubelszczyźnie i na Suwalszczyźnie, do 21 stopni na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem i w czasie burz porywisty, przeważnie z kierunków południowych.

Pogoda na majówkę

Synoptycy przewidują, że początek maja będzie niestety raczej chłodny i deszczowy. W piątek 1 maja termometry pokażą od 13 stopni na Pomorzu Zachodnim do 19 na Śląsku i Opolszczyźnie. W całym kraju można spodziewać się opadów deszczu, na północnym-zachodzie możliwe są także burze. Więcej przejaśnień pojawi się na południu, tam też będzie najcieplej.

Deszczowa w całej Polsce będzie również sobota. Spodziewać można się maksymalnie 16-17 w centralnej i południowej części kraju. Nieco zimniej będzie na południowym zachodzie.

W niedzielę 3 maja zdecydowanie więcej przejaśnień - szczególnie w zachodniej połowie Polski. Tam temperatura wahać się będzie w zakresie od 12 do 16 stopni. Najzimniej w niedzielę będzie na Pomorzu - około 10 stopni. W całym kraju należy się także spodziewać opadów deszczu.

Opracowanie: