Paul Rusesabagina, przedstawiony jako bohater w hollywoodzkim filmie "Hotel Ruanda" z 2004 roku, stanął przed sądem oskarżony o terroryzm.

Podczas masowych mordów w 1994 roku Paul Rusesabagina w Hotelu des Mille Collines uchronił przed śmiercią 1268 ludzi. Jego historię opowiada nominowany do Oscara film "Hotel Ruanda".


Po ludobójstwie Rusesabagina uzyskał obywatelstwo belgijskie i stał się rezydentem Stanów Zjednoczonych. W listopadzie 2005 roku odznaczono go amerykańskim Prezydenckim Medalem Wolności.

W poniedziałek rwandyjski działacz pojawił się w sądzie w Kigali oskarżony m.in. o terroryzm, współudział w zabójstwie i utworzenie lub dołączenie do nieregularnej grupy zbrojnej.

Rusesabagina powiedział sądowi, że przekazał 20 tys. euro na rzecz Frontu Wyzwolenia Narodowego, wojskowego skrzydła partii Ruch Rwandy na rzecz Demokratycznej Zmiany (MRCD), której współprzewodniczy.

"Front Wyzwolenia Narodowego zabijał ludzi" - przyznał. "Jeśli popełniono złe uczynki wobec ludzi, żałuję tego i proszę rodziny ofiar o wybaczenie" - dodał.

Nie jest jasne, w jaki sposób Rusesabagina znalazł się w Rwandzie. Jego rodzina twierdzi, że zniknął z Dubaju.

Sąd odrzucił jednak zarzut, że aresztowanie było nielegalne. Orzekł, że Rusesabagina został zatrzymany na terytorium Rwandy, bez podania dalszych szczegółów.

Ludobójcze mordy w Rwandzie

Masakra w Rwandzie zapoczątkowana została śmiercią w katastrofie lotniczej 6 kwietnia 1994 roku ówczesnego prezydenta Juvenala Habyarimany z plemienia Hutu. Jego samolot został zestrzelony, a o zamach Hutu oskarżyli Tutsich.

Bojówki Hutu do lipca 1994 roku wymordowały od 800 tys. do miliona Tutsich - jedną dziesiątą ludności. Stacjonujące wtedy w Rwandzie wojska ONZ były bezsilne, gdyż ich mandat nie pozwalał na akcje zbrojne. 21 kwietnia Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła decyzję o wycofaniu większości sił UNAMIR. Wydając rezolucję potępiającą zbrodnie, nie określiła ich jako ludobójstwo. 23 czerwca za zgodą ONZ do Rwandy wkroczyły wojska francuskie. W sierpniu Tutsi przejęli władzę. Według obserwatorów ONZ wojska rządowe dokonały w drugiej połowie roku masowych mordów na Hutu w obozach dla uchodźców.